Akademik Rudolf o hrvatskim granicama: ‘Najveću štetu su napravile SDP-ove vlade, ali nisu čisti ni drugovi iz HDZ-a’

Foto: HU Benedikt

Akademik Davorin Rudolf je u velikoj dvorani Zavoda HAZU-a u Splitu prije nekliko dana održao predavanje „O granicama Republike Hrvatske“. Organizator predavanja bila je Udruga pomorskih kapetana Split i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti – Zavod za znanstveni i umjetnički rad u Splitu, javlja dr. Marko Jukić za hu-benedikt.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uvodno se prisutnima obratio predsjednik Udruge pomorskih kapetana Split kap. Sanjin Dumanić, dipl. ing. te najavio akademika Davorina Rudolfa.

Akademik Davorin Rudolf je održao sjajno predavanje, pojasnio što je važno znati kada se govori o međunarodnim granicama Republike Hrvatske. Akademik je pojasnio na koje se načine može odrediti granica. Kada se neka država osamostaljuje njene granice su one koje su zatečene na dan osamostaljenja pa tako za novonastale države raspadom Jugoslavije vrijedi pravilo da su međunarodne granice one koje su bile kod datuma osamostaljenja. Hrvatska je proglasila osamostaljenje, razdruživanje od bivših jugoslavenskih republika na dan 25. lipnja 1991. godine pa su međunarodne granice one koje su bile u trenutku osamostaljenja. To vrijedi za sve jugoslavenske republike. Badinterova komisija je prihvatilo to načelo da su međunarodno priznate granice novonastalih država granice kod osamostaljenja države. Primjenom navedenog međunarodnog načela određivanja granice novonastale države se izbjegavaju mnogobrojni konflikti koji se javljaju kod utvrđivanja povijesnih granica. To načelo je Republika Hrvatska prihvatila ali nažalost bivše republike nisu jer imaju teritorijalne pretenzije na hrvatski teritorij (Slovenija, BiH, Srbija i Crna Gora).

Marko Ljubić: Nelogičnosti oko identifikacije hrvatskih državnih granica

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Akademik Rudolf je pojasnio povijesni kontekst razgraničenja nakon raspada Austrougarske monarhije. Tajnim Londonskim ugovorom iz 1915. godine je Italiji dat hrvatski teritorij, nakon nastanka države Srba, Hrvata i Slovenaca (SHS) vođeni su mučni pregovori da se vrati oteti hrvatski teritorij. Doktor Ante Trumbić je bio pregovarač u ime novonastale države i on se silno borio da se otuđeni hrvatski teritorij vrati. Akademik Davorin Rudolf je naglasio da je američki predsjednik Thomas Woodrow Wilson zaslužan za vraćanje hrvatskog teritorija jer nije prihvatio tajni Londonski ugovor. On je kazao da međunarodni ugovori ne mogu biti tajni pa je tako najveći dio teritorija vraćen i potpisan je Rapalski ugovor (1920) kojim je određena granica između Italije i novonastale države SHS. I tako Hrvati trebaju biti zahvalni Thomasu Woodrowu Wilsonu za poništenje tajnog Londonskog ugovora i vraćanje hrvatskog teritorija. Zanimljivo je da se predsjedniku T. W. Wilsonu nismo odužili ni imenovanjem ulice ili trga njegovim imenom!

Nakon Drugog svjetskog rata bilo je mnogo petljanja oko granice s Italijom i konačno je razgraničenje napravljeno 1954. godine. Opet se pokušalo trgovati s hrvatskim teritorijem.

Nakon raspada komunističke Jugoslavije, 1991. godine, novonastale države (bivše republike) Slovenija, BiH, Crna Gora i Srbija imaju velike pretenzije na hrvatski teritorij i granice još nisu određene iako se to može rješiti za 5 minuta (kako je kazao akademik Rudolf) primjenom međunarodnog načela kojim se vodila i Badinterova komisija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto su mediji bojkotirali skup HAZU-a Granice Republike Hrvatske – mostovi suradnje ili prijepora sa susjedima?

Slovenci traže izlaz na otvoreno more iako na to nemaju pravo, ali imaju neškodljiv prolaz. Također traže cijelu ili 4/5 Savudrijske uvale iako im to po pravu mora ne pripada niti po Badinterovoj komisiji. Akademik Rudolf je pojasnio kako su tekli razgovori i što se sve događalo, pokazao je karte i prijedloge za razgraničenje. Ivica Račan je kao predsjednik vlade prilikom druženja  dogovorio da se Slovencima da 160 četvornih kilometara hrvatskoga mora! Tadašnja vlada i drug Mesić su svjesno davali hrvatski teritorij. Nakon godinu dana drug Račan je poslao pismo drugu Drnovšeku da se njihov, nikad ratificirani, sporazum otkazuje. Taj sporazum je bio krajnje štetan za Hrvatsku, kasnije je korišten u svim kombinacijama za moguće sporazumno razgraničenje a bio je i osnova za arbitražnu odluku. Tim sporazumom je Hrvatska trebala izgubiti morsku granicu s Italijom.

Ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić je također napravila veliku štetu jer je crtu razgraničenja na kopnu, koja je osnova za povlačenje crte razgraničenja na moru, pomaknula s ušća rijeke Dragonje na kanal svetog Odorika. Pri dogovaranju crte razgraničenja sa susjedima hrvatski pregovarači su pokazali svoje neznanje (nisu htjeli uvažiti mišljenje stručnjaka), nezainteresiranost i izdajničke namjere. Bilo je slučajeva da pregovarači nisu znali što pripada Hrvatskoj! To se događa kada politika imenuje pregovarače, a ne struka. Najveću štetu su napravile SDP-ove vlade (Račanova i Milanovićeva), ali nisu čisti ni drugovi iz HDZ-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Akademik Rudolf je pokazao skice i karte te pojasnio kako je hrvatska diplomacija odradila sramotan posao jer nije štitila hrvatske interese (Savudrijska uvala, Klek, Prevlaka).

Hvala akademiku Davorinu Rudolfu na izvrsnom predavanju o granicama Republike Hrvatske. Predavanje je bilo za pomorske kapetana ali bi ovakva predavanja trebalo održavati po školama, fakultetima i za građanstvo jer mnogi ne znaju na koji način se određuje međunarodna granica i koje su međunarodne granice Republike Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.