Banovina: Prije će stanovnici dočekati obnovu javnih zgrada nego privatnih kuća

Foto: fah

Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine odgovorilo je na pitanja s portala Narod.hr o obnovi na Banovini sa stanjem od prošle, 2023. godine,. Zanimalo nas je koliko ljudi još živi u kontejnerima, koliko je privatnih kuća obnovljeno, a koliko javnih zgrada. Iako se nakon skoro tri godine od potresa vide pomaci, po brojkama koje Ministarstvo iznosi čini se kako obnova javnih zgrada ide znatno brže nego privatnih kuća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovor prenosimo u cijelosti:

Smještaj u kontejnerima

“Sva kontejnerska naselja u potpunosti su iseljena i zatvorena te je zbrinuto 404 osoba. Ostaju dvije lokacije u Sisku s modularnim zgradama – Fistrovićeva i Cvetkovićeva – sveukupno 40 smještajnih jedinica. Dakle, što se tiče klasičnih kontejnerskih naselja ona su sva zatvorena, a postupak zbrinjavanja korisnika u modularnim zgradama je također u tijeku.  Na području zagrebačkog i petrinjskog potresa izuzeto je sveukupno 507 kontejnera te je zbrinuto 1.047 korisnika. Uz kuće se još nalazi 2.103 individualnih kontejnera, od kojih velika većina nije u funkciji stambenog smještaja te se u ovom trenutku provodi terenska analiza svakog korisnika. Ujedno, po završetku obnove kontejneri se izuzimaju.

Obnova na Banovini

Na području Banovine dosad je obnova u potpunosti završila na 7.438 lokacija – nekonstrukcijski je obnovljeno 7.225 kuća i zgrada dok je konstrukcijski obnovljena 21 privatna kuća i zgrada. Izgrađeno je 137 kuća. U tijeku su radovi obnove na 739 lokacija, od čega 246 gradnji kuća, 255 organizirane konstrukcijske obnove, 218 organiziranih nekonstrukcijskih obnova te je u gradnji 20 višestambenih zgrada sa 308 stanova (koja se financira EU sredstvima u sklopu programa OPKK).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Model samoobnove

Istovremeno, kroz model novčane pomoći tzv. samoobnovu Ministarstvo je dosad za područje petrinjskog potresa isplatilo 30,7 milijuna eura od čega:

  • 21,1 milijuna eura za konstrukcijsku obnovu
  • 4,4 milijuna eura za nekonstrukcijsku obnovu
  • 2,5 milijuna eura za novčanu pomoć umjesto gradnje
  • 1,5 milijuna eura za kupnju obiteljske kuće ili stana
  • 700 tisuća eura za koordinaciju samoobnove
  • 500 tisuća eura za opremanje obiteljske kuće

Obnova javnih zgrada

Što se tiče javnih zgrada, obnova se na području Sisačko-Moslavačke županije odnosi na 116 projekata, odnosno 127 zgrada, za koje je iz Fonda solidarnosti ugovoreno 207,6 milijuna eura. Radovi su završili na 24 projekta dok su u fazi izvođenja radova još 83 projekta, i to u slijedećim područjima:

Obrazovanje ima 29 ugovorenih projekata od kojih je 15 završeno, dok je u fazi izvođenja radova u tijeku 12 projekata. Radi se o obnovi sveukupno 34 zgrade osnovnih škola, srednjih škola, fakulteta te ostalih obrazovnih ustanova. Iz Fonda solidarnosti ugovoreno je 40,1 milijun eura, od čega je zaprimljenih ZNS-ova 28,9 milijuna eura, a isplaćenih 25,8 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Stanovnici Banovine i dalje na rubu: Obnova javnih zgrada ide bolje od privatnih

Zdravstvo ima 21 ugovoreni projekt od kojih je 7 završeno, dok je u fazi izvođenja radova u tijeku 13 projekata. Radi se o obnovi ukupno 26 zgrada bolnica te ostalih zdravstvenih ustanova. Iz Fonda solidarnosti ugovoreno je 44 milijuna eura, od čega je zaprimljenih ZNS-ova 30,6 milijuna eura, a isplaćenih 25,9 milijuna eura.

provođenju mjera zaštite kulturne baština ugovoreno je 66 projekata, od čega su 2 završena dok se radovi izvode na 58 projekata. U sklopu ovih projekata obnavlja se ukupno 67 zgrada koje se odnose na sakralne ustanove te ostale zgrade kulturne zaštite. Iz Fonda solidarnosti ugovoreno je 123,5 milijuna eura, od čega je zaprimljenih ZNS-ova 52,3 milijuna eura, a isplaćenih 50 milijuna eura”, zaključili su u odgovoru iz Ministarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.