BBC o suđenju Hrvatima u Zambiji: Prenijeli što je svjedočila recepcionarka pansiona

Zambija
Foto: snimka zaslona, iStock by GettyImages; fotomontaža: Narod.hr

O slučaju uhićenih Hrvata kojima se u Zambiji sudi zbog sumnje u trgovanje djecom, piše i BBC. U svom članku od 13. siječnja navode što se događalo pred sudom te da se suđenje nastavlja 23. siječnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U članku BBC piše:

“Sud u zambijskom gradu Ndola pustio je četiri hrvatska para uz jamčevinu nakon što su optuženi za pokušaj trgovine djecom.

Svi osumnjičenici izjasnili su se da nisu krivi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radnici jednog pansiona kažu da su se parovi prijavili bez djece, ali su trećeg dana boravka primijetili da na brizi imaju četvero maloljetnika iz Demokratske Republike Kongo, javljaju lokalni mediji.

Troje djece imalo je 3 godine, a drugo 15 mjeseci, izvještava Lusaka Times.

Parovi su izjavili da su ih posvojili, izvještava novinska stranica, ali su zambijske vlasti najavile da će provjeriti tvrdnju sa svojim kongoanskim kolegama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Zambija: Hrvati optuženi za trgovanje djecom pušteni da se brane sa slobode nakon što ispune određene uvjete
> Prof. Hrabar o aferi Zambija: Sud u Zlataru nije smio izdati odluke za uhićene parove, ako im tamo nije prebivalište
> Afera Zambija: Tri para optužena za trgovanje djecom povezuje sud u Zlataru

Vlasnica pansiona i zaposlenici navode da su se parovi prijavili bez djece, ali su kasnije doveli djecu iz DR Kongo: ‘Djeca su neprestano plakala’

Svjedočeći pred glavnim sucem Dominicom Makalichom, glavna direktorica pansiona, Estelle Banda, rekla je sudu da je postala sumnjičava nakon što su se četiri para prijavila.

Recepcionarka Ethel Chabala također je rekla sudu da je vidjela djecu danima nakon što su se parovi prijavili, te da su maloljetnici nekontrolirano plakali, što je izazvalo sumnju da su možda držani protiv svoje volje.

Osoblje hotela obavijestilo je policiju o sumnjama koje su dovele do uhićenja osmorice hrvatskih državljana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Zašto je medijima u slučaju Crnoja prebivalište bilo važno, a u aferi Zambija – nije?
>Starešina: Srećom, postoji Zambija. Da rasvijetli trulež hrvatskih institucija
>Zavjet šutnje ekstremno lijeve klike iz Možemo o uhićenima u Zambiji

Suđenje se nastavlja 23. siječnja.” – navodi BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, nakon nekoliko tjedana pokušaja dolaska do podataka jesu li i na koji način optuženi za trgovinu djecom iz Konga u Hrvatskoj dobili dozvolu za posvajanje djece iz Konga, objavljeno je kako je odluku o posvojenju djece iz Konga za tri od četiri para donio Sud u Zlataru (Krapinsko-zagorska županija). Prema dostupnim informacijama, nitko od ta tri para nema prebivalište na tom području, a za četvrti, je odluku donio Sud u Varaždinu pod čiju nadležnost oni i pripadaju, kako se može zaključiti.

Uhićena su sljedeća četiri para: Damir Magić, elektrotehničar i Nadica Magić, profesorica kemije, Zoran Subošić, gitarist Hladnog piva i Azra Imamović Subošić, službenica Ustavnog suda RH, veterinar Ladislav Peršić i njegova supruga Aleksandra Peršić, vlasnica obrta za njegu kućnih ljubimaca te Noah Kraljević, nekad Dalija Pintarić, rođen kao žena, za koju se navodi da je “promijenila spol”, inače sada “vijećnik” stranke Možemo u Zagrebu, koju određeni mediji danas predstavljaju kao “aktivista za ljudska prava” i Ivona Kraljević, koja radi u Hrvatskom narodnom kazalištu.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.