Utorak, 7 siječnja, 2025
16.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Agrokor: Iznos priznatih i nepriznatih tražbina kreće se oko 58 milijardi kuna, gotovo pola proračuna RH

Podijeli

Ukupni iznos priznatih tražbina vjerovnika i dobavljača Agrokora, prema tablicama koje je objavio Trgovački sud u Zagrebu, doseže 41,23 milijarde kuna, dok je 16,54 milijarde kuna tražbina osporeno. Podatke na konferenciji za novinare prezentiraju izvanredni povjerenik Ante Ramljak, glavni savjetnik za restrukturiranje Alastair Beveridge te savjetnik izvanrednog povjerenika za financije i strategiju Vladimir Bošnjak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na počeku izlaganja izvanredni povjerenik Ante Ramljak izvijestio je javnost “da je danas sud u Londonu odlučio da prizna zakon o postupku izvanredne uprave tako da nijedna tužba koja se bude pokrenula u Londonu neće moći biti vođena osim u postupku ovog cijelog procesa izvanredne uprave”. “Znači sve tužbe koje se budu pokretale na britanskom sudu bit će vraćene na hrvatske sudove. To je jedna vrlo važna informacija i ona sama za sebe govori da smo bili na dobrom putu. Ona nam u velikoj mjeri olakšava cijeli ovaj postupak koji vodimo”, rekao je Ramljak.

Trgovački sud u Zagrebu objavio je tablice o tražbinama prema Agrokoru i njegovim povezanim društvima, kao i tablice o razlučnim i izlučnim pravima, iz kojih se vidi da je iznos ukupnih priznatih tražbina 41,23 milijarde kuna, a osporeno 16,54 milijarde.

Izvanredni povjerenik Ante Ramljak izjavio da se iznos priznatih i nepriznatih tražbina kreće oko 58 milijardi kuna, a u taj iznos uključena su i potraživanja između kompanija unutar sustava Agrokor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za usporedbu – prema prije nekoliko dana predstavljenom Prijedlogu izmjena i dopuna Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2017. godinu ukupni prihodi će iznositi 122,45 milijardi kuna, a rashodi 126,8 milijardi kuna.

“Mislim da je ovo bio zadnji podatak koji smo bili dužni u ovako kratkom periodu identificirati. S ovim podatkom sada mi svi zajedno možemo krenuti prema zajedničkom dogovoru s vjerovnicima prema konačnom ciljeu koji je svima u interesu, a to je konačna nagodba”, kazao je nakon izlaganja tražbina Ramljak. “Ogroman broj vjerovnika je dostavio svoje tražbine. Ovaj iznos od 16,54 milijardi kuna tražbina nije mali. Vidjeli ste razloge zbog čega neke tražbine osporavamo. Ove tražbine u cijelom ovom postupku mogu biti vraćene tako da mi cijelo vrijeme baratamo s brojkom od 58 milijardi kuna o ukupnom iznosu tražbina”, pojasnio je.

Kazao je i kako ovaj proces obuhvaća ukupno 160 kompanija te da na ovom projektu radi 19 profesionalnih savjetnika to jest ukupno 141 stručnjak. “Pokušavamo primjeniti najbolju svjetsku praksu kako se ovi procesi vode u svijetu. Ovo sada, u ovom trenutku je najveći postupak restrukturiranja koji se vodi u Europi. Do kraja ovog postupka, procijenjena naknada profesionalnih savjetnika iznosit će negdje oko 58 milijuna eura, a može se povećati do 69 milijuna eura”, naglasio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na novinarsko pitanje kada je posljednji puta kontaktirao s nekim iz Sberbanka Ante Ramljak je odgovorio da se čuo jutros. “Stalno kontaktiramo s Sberbankom. S naše strane mi smo uvijek pružali ruku. Mi smo se u cijelom postupku branili. Još uvijek postoji mogućnost da sjednemo zajedno za stol i da se dogovorimo oko nagodbe”, odgovorio je. Također je kazao da ako Sberbank povuče tužbe tada će i ona ući u vjerovničko vijeće.

Savjetnik izvanrednog povjerenika za financije i strategiju Vladimir Bošnjak izložio je da od ukupno prijavljenih tražbina, vjerovnici imaju razlučnih prava na iznos od 8,17 milijardi kuna. Pritom se na Agrokor d.d. odnosi 1,88 milijardi kuna tražbina koje vjerovnici imaju osigurane. Najviše razlučnih prava u sklopu toga ima Adris, u iznosu od 1,2 milijarde kuna. U ukupnim prijavljenim tražbinama prema Konzumu, 1,45 milijardi kuna je razlučnih prava, pri čemu najviše ima PBZ, 665 milijuna kuna.

Vjerovnici Belja imaju razlučna prava vrijedna 582 milijuna kuna od čega najviše Zagrebačka banka, 466 milijuna kuna. Vjerovnici Vupika imaju 580 milijuna kuna razlučnih prava, od čega najviše Zagrebačka banka, 375 milijuna kuna; vjerovnici Žitnjaka 544 milijuna kuna razlučnih prava, od čega Zagrebačka banka 375 milijuna kuna, dok vjerovnici Jamnice imaju 568 milijuna kuna razlučnih prava, a većina se odnosi na Franck, pokazuju podaci objavljeni na Trgovačkom sudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, izvanredni povjerenik je prema Zakonu o postupku izvanredne uprave u trgovačkim društvima od sistemskog značaja obvezan sastaviti tablice prijavljenih tražbina te razlučnih i izlučnih prava i u njima naznačiti priznaje li ih ili osporava.

Odredbe Zakona o postupku izvanredne uprave ne predviđaju održavanje ispitnog ročišta na kojem bi se izvanredni povjerenik mogao dodatno očitovati priznaje li ili osporava svaku pojedinu tražbinu, već svoje očitovanje daje samo u tablicama, nakon čije objave teče rok od osam dana za osporavanja od strane drugih vjerovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

12 KOMENTARI

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci