Dr. sc. Zlatno Hasanbegović, hrvatski povjesničar i zastupnik Domovinskog pokreta te urednik Bujice Velimir Bujanec poklonili su se heroju obrane Vukovara i Hrvatske – Jean-Michelu Nicolieru
U Vukovaru se danas obilježava 30 godina od sloma herojske obrane grada i agresije bivše JNA i srpskih paravojnih postrojba u kojoj je poginulo i nestalo 2717 hrvatskih branitelja i civila, a grad je gotovo sravnjen sa zemljom.
Hrvatska vojska povela je Kolonu sjećanja prema Memorijalnom groblju. U Koloni iza branitelja i obitelji poginulih i nestalih korača državni vrh. Tomo Medved, Andrej Plenković, Gordan Jandroković, Zoran Milanović, Fred Matić i Ivan Penava zajedno hodaju u Koloni.
> Deseci tisuća ljudi u Koloni sjećanja u Vukovaru: ‘Nikada ne možemo i ne smijemo dopustiti da sve ode u zaborav’
> Pljesak za biskupa Šaška: ‘Kakvo znakovlje su nosili oni koji su Vukovar razarali, a kakvo vukovarski branitelji?’
Velimir Bujanec podijelio je na svojoj Facebook stranici objavu u kojoj je napisao posvetu današnjoj obljetnici.
Objavu prenosimo u cijelosti.
HEROJI SE NIKAD NE ZABORAVLJAJU: Jean-Michel Nicolier – HOS je naš ponos!
Iako su činili baš sve da eutanaziraju Kolonu sjećanja, kao što su ugasili proslavu pobjedničke Oluje u Kninu – nisu uspjeli. Vukovar je danas, unatoč pozivima da narod ostane doma, pokazao da je ključna točka okupljanja svih zdravih nacionalnih snaga i svjetionik hrvatske budućnosti.
Bila je neizmjerna čast biti dijelom Kolone sjećanja na veliku tridesetu obljetnicu, koja je okupila više od 70.000 Hrvatica i Hrvata.
#vukovar❤
#hosjenasponos
#ostanislobodan
Posljednji dan 25-godišnjeg Jean-Michel Nicoliera
Klaonica. Klaonica. Klaonica. Tri je puta izgovorio tu zloslutnu riječ Jean-Michel Nicolier dok tako stoji u podrumu vukovarske bolnice, odjeven u plavičasti ogrtač, na pitanje francuskog novinara što njemu predstavlja Vukovar.
Teško se oteti dojmu da se televizijska ekipa ne može načuditi što je u tom paklu pronašla svog sunarodnjaka. Ali momku ne pada napamet prerušiti se u civila, televizijskog snimatelja, tonca… i zbrisati iz tog pakla.
“Više puta predložili su mi da izađem iz grada i vratim se u Francusku, ali ja sam ostao. Ja sam došao u Vukovar kao dragovoljac. To je moj izbor i u dobru i u zlu”, rekao je dok mu se licem razlijeva osmijeh kojim u trenu obasja mrak vukovarske bolnice koja podrhtava od grmljavine oružja. Bio je to posljednji dan života 25-godišnjeg Jean-Michel Nicoliera, nekoliko sati kasnije na smrt zatučenog na Ovčari.
Gotovo tri desetljeća kasnije, njegovo ime nosi središnji pješački most u Vukovaru, iznad kojeg se izdiže i njegova bista; ime koje predstavlja i jedan od najprepoznatljivijih, najsnažnijih simbola Domovinskog rata. Riječ je o dragovoljcu koji je došao braniti Hrvatsku, koja nije zemlja njegovih predaka, koju je tek nešto ranije vidio na televiziji – kako krvari. Bio je jedan od 465 stranih dragovoljaca, koliko ih je ratovalo u Hrvatskoj, iz ukupno 35 zemalja: osim Francuske, ponajviše ih je stiglo iz Engleske, Njemačke, Nizozemske, Mađarske, Austrije, SAD, Australije, Kanade..