U poraću najveće stvarne gubitke uz Hrvate imali su hrvatski Nijemci

Povjesničar Vladimir Geiger s Hrvatskog instituta za povijest za narod.hr pojasnio je da je odnos NOV i POJ/JA i „narodnih“ vlasti prema jugoslavenskim Nijemcima, kojima je pripisana i ozakonjena kolektivna krivnja, ogledni primjer etničkoga čišćenja u Jugoslaviji, i Hrvatskoj, potkraj Drugoga svjetskog rata i u neposrednom poraću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Objasnio je da do potkraj Drugoga svjetskog rata jugoslavenski folksdojčeri muškarci uglavnom su bili, dragovoljno ili prisilno, mobilizirani u njemačke, hrvatske i mađarske vojne i poluvojne postrojbe i u kućama su ostali pretežno starije osobe, žene i djeca. Njemačko stanovništvo, koje nije izbjeglo ili do tada protjerano, bilo je tijekom i nakon ratnih djelovanja prepušteno samovolji pobjednika.

„Naime, odnos NOV i POJ/JA i ‘narodnih’ vlasti prema jugoslavenskim Nijemcima, kojima je pripisana i ozakonjena kolektivna krivnja, ogledni je primjer etničkoga čišćenja u Jugoslaviji, i Hrvatskoj, potkraj Drugoga svjetskog rata i u neposrednom poraću“, ocijenio je Geiger te dodao kako prema jednim izračunima, do listopada 1944., kada su NOV i PO Jugoslavije i Crvena armija zauzele Vojvodinu živote je izgubilo više od 28.000 jugoslavenskih Nijemaca, uglavnom vojnika, ali i civilnog stanovništva. Poslije toga, u pojedinačnim i masovnim je odmazdama i u logorima živote izgubilo oko 67.000 jugoslavenskih Nijemaca, uglavnom civilnog stanovništva.

„Prema drugim izračunima oko 13.000 jugoslavenskih Nijemaca, uglavnom vojnika, poginulo je tijekom Drugoga svjetskog rata, a 10.000, uglavnom civilnog stanovništva, pobijeno je u masovnim odmazdama potkraj 1944., te oko 60.000 jugoslavenskih Nijemaca, uglavnom civilnog stanovništva, pretežito žena, djece i starijih osoba, izgubilo je od potkraj 1944. do početka 1948. život u logorima“, istaknuo dodajući kako „pribroji  li se  navedenim izračunima i oko 10.000 slovenskih Nijemaca, vojnika i civilnog stanovništva, koji su tijekom Drugog svjetskog rata i u poraću izgubili život, a koji nisu iskazani, proizlazi da broj stvarnih gubitaka jugoslavenskih Nijemaca iznosi oko 95.000, a moguće je i 100.000 osoba“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Prema procjenama, utemeljenim na dosadašnjim spoznajama, izračunima i poimeničnim popisima, tijekom Drugoga svjetskog rata i u poraću bilo je najmanje oko 64.000 žrtava jugoslavenskih Nijemaca, civilnog stanovništva, koje su prouzročili NOV i POJ/JA odnosno jugoslavenska komunistička vlast“, pojasnio je te dodao kako od ljeta 1941. do listopada 1944. ubijeno je oko 1500 jugoslavenskih Nijemaca, uglavnom civilnog stanovništva, u partizanskim napadima na njemačka naselja.

Istaknuo je kako je od listopada 1944. do ljeta 1945. ubijeno oko 9.500 jugoslavenskih Nijemaca, uglavnom civilnog stanovništva, u pojedinačnim i masovnim odmazdama. Nakon listopada 1944. na prisilnom radu u SSSR-u umrlo je najmanje oko 2000 osoba, uglavnom žena. Od listopada 1944. do ožujka 1948. umrlo je, pretežito od tifusa pjegavca i gladi, u jugoslavenskim logorima oko 51.000 osoba, uglavnom djece, žena i starijih osoba.

Egzodus jugoslavenskih Nijemaca po opsegu i dalekosežnostima posljedica premašio je sve što se u novijoj povijesti zbivalo na južnoslavenskim prostorima

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Geiger je pojasnio kako je među stradalim folksdojčerima u logorima znatan broj žena i djece. Prema najmanjim brojkama, oko 26.000 Njemica stradalo je u jugoslavenskim logorima za folksdojčere. Do sada je poimenično utvrđeno 25.987 Njemica stradalih u logorima. Prema najmanjim brojkama, od 5600 do 6000 djece mlađe od 14 godina stradalo je u jugoslavenskim logorima. Do sada su poimenično utvrđena 5582 stradala djeteta u logorima.

„Prema poimeničnim pokazateljima, od potkraj 1944. do početka 1948., na razne načine i pod različitim okolnostima u jugoslavenskim logorima za folksdojčere stradalo je 357 slavonske djece, 268 srijemske djece i 133 baranjske djece -većina i žena i djece umrla je u logorima od gladi i tifusa“, ocijenio je Geiger te dodao kako najnovija istraživanja ove brojke utemeljeno povećavaju.

„Prema utemeljenim pokazateljima, od travnja 1941. do ožujka 1948. život je izgubilo oko 9000 do 10.000 hrvatskih Nijemaca, a od travnja 1941. do ljeta 1945. oko 4500 hrvatskih Nijemaca poginulo je kao pripadnici oružanih snaga NDH, Trećeg Reicha i Mađarske, ali i kao civilno stanovništvo u partizanskim napadima na njemačka naselja tijekom rata te u pojedinačnim i masovnim odmazdama u neposrednom poraću“, pojasnio je  te dodao „uz to, od ljeta 1941. do svibnja 1945. poginulo je kao pripadnici NOV i PO Jugoslavije/JA ili, pak kao civilno stanovništvo suradnici partizanskg pokreta i kao žrtve nacističkog i ustaškog terora oko 500 do 1000 hrvatskih Nijemaca“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojasnio je da je do potkraj Drugoga svjetskog rata većina hrvatskih Nijemaca, uslijed ratnih događanja, izbjegla ili je prognana, pretežito u Austriju i Njemačku.

„Najmanje 10.000, a moguće je i većina od 20.000 hrvatskih Nijemaca preostalih u zavičaju, internirano je u poraću u logore“, ocijenio je Geiger te dodao kako od svibnja 1945. do siječnja 1947. u logorima u Hrvatskoj, odnosno do ožujka 1948. u logorima u Vojvodini, život je izgubilo oko 4000 do 4500 hrvatskih Nijemaca, pretežito djece, žena i starijih osoba.

Prema svim procjenama, izračunima i popisima, proizlazi da su u poraću i u Jugoslaviji, i u Hrvatskoj, najveće stvarne gubitke uz Hrvate imali jugoslavenski odnosno hrvatski Nijemci

Geiger je pojasnio da egzodus jugoslavenskih Nijemaca po obujmu i dalekosežnostima posljedica premašio je sve što se u novijoj povijesti zbivalo na južnoslavenskim prostorima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Najveće demografske gubitke u Jugoslaviji imali su upravo folksdojčeri“, ocijenio je te dodao „no, poslijeratna je jugoslavenska komunistička vlast, diplomacija i historiografija uporno, i bez skrupula, ubrajala folksdojčerska stradanja u žrtve fašizma i nacizma“.

„Ratni zločini koje je dio jugoslavenskih folksdojčera počinio, te njihovo nelojalno držanje tijekom okupacije, poslužili su i kao razlog i kao opravdanje za neljudsko postupanje s njemačkom manjinom potkraj i nakon Drugoga svjetskog rata“, zaključio je Geiger za narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.