Glasnović: Hrvatski mediji su u smrtnoj opasnosti od cenzure i nametanja propale ideologije

Foto: fah

Nezavisni saborski zastupnik Željko Glasnović poručio je u četvrtak kako su mediji u Hrvatskoj u smrtnoj opasnosti od politizacije, nametanja propale ideologije, cenzure i medijske blokade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svoje tvrdnje potkrijepio je primjerima novinarki Smilje Škugor Hrčević, Helene Krmpotić te Nade Landeke, novinarke i aktivistice za zaštitu prava ovršenika.

Škugor je, kazao je Glasnović na konferenciji za novinare, dobila izvanredni otkaz u Hini jer je “objavila” da tvrtka supruge Miranda Mrsića, bivšeg SDP-ovog ministra, duguje HZZO-u 10,6 milijuna kuna.

“Hina, državna agencija, to je saznala 7. rujna, a objavila 18. rujna, što znači da informaciju nije htjela ranije objaviti da ne našteti Kukuriku koaliciji”, rekao je Glasnović, aludirajući na činjenicu da su parlamentarni izbori održani 11. rujna. “Čista politizacija”, zaključuje zastupnik i ocjenjuje kako se, ako je taj dug “bio na snazi pet godina”, dakle dok je Mrsić bio ministar, radi o “čistom sukobu interesa”. Kaže i da je Škugor Hrnčević “pokrenula optužnicu za taj dug”, ali da za sada o tome nema nikakvog odgovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasnović tvrdi da je Krmpotić, novinarka HRT-a, dobila “neslužbenu suspenziju” i čeka ju kazneni progon za klevetu jer je objavila tajne račune Hrvata u Austriji, umjesto da je za svoj posao dobila nagradu. Landeka, koja od 2010. istražuje rad kreditnih ureda i zadruga, predmet je ozbiljnih prijetnji i nema nikakve pravne zaštite, navodi zastupnik.

Glasnović: Pravno i materijalno zaštiti takve novinare

“Takvi novinari trebaju imati ne samo pravnu, nego i materijalnu zaštitu zbog svega što su pretrpjeli, gubitka posla, duševne boli. Iskreni novinari postali su žrtve disfunkcionalnog pravnog sustava”, poručuje Glasnović. Pita se i kakav je to sustav u kojemu se ljudima za dvije kune duga pečate kafići, a drugi, poput Mrsićeve supruge, duguju 10,6 milijuna HZZO-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nije samo novinarstvo u smrtnoj opasnosti, nego i određeni novinari”, poručila je Landeka s konferencije za novinare te navela da je u srijedu s kolegom prijavila policiji “ozbiljne prijetnje”.

Drži da ne može biti slučajno da novinare koji istražuju afere, odnosno pljačku vezanu uz kreditne urede i Raiffaisen zadruge, teroriziraju ti isti ljudi.

Landeka: Zašto DORH i Uskok ne reagiraju na javne progone?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto DORH i Uskok ne reagiraju na takve javne progone, pita se Landeka i navodi da je u šest navrata u gumama automobila našla oštre predmete koje je prijavila policiji. Dvije osobe su pravomoćno osuđene zbog prijetnji, a u vrhu piramide stoji vlasnik kreditnog ureda koji je organizator tog progona, istaknula je.

Najavila je da će zbog svega zatražiti međunarodnu pomoć, jer je nije dobila od Hrvatskog novinarskog društva (HND) čija je, kaže, članica. HND je pružio zaštitu vlasniku kreditnog ureda, a mene opomenuo zbog teksta objavljenog na našem portalu, tumači Landeka i poručuje da ju prijetnje neće pokolebati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.