Ministarstvo vanjskih poslova, odnosno hrvatsko veleposlanstvo u Južnoj Africi koje pokriva Zambiju, nije sudjelovalo u postupku izdavanja dokumenata ni u bilo kojem drugom postupku posvojenja kongoanske djece zbog kojih su uhićeni hrvatski državljani u Zambiji, ustvrdio je u subotu ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman.
> Iz DR Kongo u Hrvatsku je posvojeno 180 djece, a Ministarstvo o njima ništa ne zna
> Afera Zambija: MUP izdaje putovnice za djecu iz DR Konga, a Ministarstvo obitelji ne zna da su ta djeca posvojena
>Zašto mediji šute da je u Zambiji zbog sumnje na trgovinu ljudima uhićena Noah Kraljević, vijećnica Možemo?
“MVEP, odnosno naše veleposlanstvo u Južnoj Africi, niti je sudjelovalo u građanskom postupku izdavanja dokumenata niti je sudjelovalo u bilo kakvom postupku posvojenja djece”, ustvrdio je ministar Gordan Grlić Radman u izjavi novinarima.
Dodao je i da ne može iznijeti druge informacije vezano uz optužnicu jer je istraga tamošnjih vlasti još u tijeku, te da se pritvorenim Hrvatima pruža konzularna pomoć.
> Diplomata Sabljaka, koji je upozoravao na korupciju u MVEP-u, Upravni sud ponovno vratio na posao
> Grmoja podsjetio Plenkovića na korupciju u MVEP i uručio mu dokument
> Reakcije na objavu na Narod.hr-u: Grlić Radman brani Bišćevića nevjerojatnom pričom
Saborska zastupnica Vesna Vučemilović najavila tematsku sjednicu Odbora za obitelj, mlade i sport Hrvatskog sabora o aferi Zambija i “kupovini” djece
Podsjećamo, u petak je Vesna Vučemilović, kao predsjednica Odbora za obitelj, mlade i sport Hrvatskog sabora reagirala na slučaj uhićenih parova iz Hrvatske u Zambiji zbog pokušaja posvojenja djece.
Javno je postavila niz pitanja, a jedno od njih bilo je upućeno upravo MVEP-u i to – tko je i po čijem nalogu u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova odobrio i proveo izdavanje dokumenata?
Najavila je iniciranje tematske sjednicu Odbora na kojoj će se raspravljati i o ovom konkretnom slučaju, ali i o cijeloj toj praksi „kupovine“ djece iz trećih zemalja koja je nedvojbeno i zakonski i moralno upitna.
U međuvremenu je objavljeno da je osnovana i radna skupina u kojoj su predstavnici Državnog odvjetništva Republike Hrvatske (DORH), Sigurnosno-obavještajne agencije (SOA) i resornih ministarstava koja održava sastanke oko ovog slučaja.
Državna tajnica o uhićenim Hrvatima u Zambiji: “Pokušavamo rasvijetliti sve elemente tog slučaja”
Državna tajnica Andreja Metelko Zgombić gostujući u Dnevniku Nove TV kazala je kako je sa stajališta Ministarstva vanjskih i europskih poslova “učinjeno sve kako bismo hrvatskim državljanima pružili pomoć”. Navodi kako Hrvatska nema predstavnike u Zambiji pa je konzularni predstavnik iz Pretorije tri puta već posjetio uhićene.
“U relativno dobrom su stanju”, kazala državna odvjetnica i dodala kako su u kontaktu s nadležnim tijelima u Zambiji te je predstavnik Hrvatske razgovarao i sa šefom delegacije EU-a koja se želi uključiti.
“Kontaktirali smo i dobili dvije članice koje imaju predstavništvo u Zambiji”, kazala je. Radi se o Švedskoj i Italiji.
“U ovom trenutku naši državljani imaju odvjetnika po službenoj dužnosti, dobili smo i popis kvalitetnih odvjetnika koji bi im se mogli naći na pomoći”, kazala je Metelko Zgombić i dodala kako istražne radnje još traju te kako još nema optužnice.
> Ministarstvo za Narod.hr potvrdilo: Od privedenih u Zambiji nismo dobili zahtjeve za posvajanjem djece iz DR Konga
> Peternel: Ljudi povezani s Tomaševićem i ‘Možemo’ uhićeni su zbog trgovine djecom – zašto svi o tome šute?!
Cijeli proces trebao bi trajati još nekoliko tjedana, kazala je državna tajnica.
Na pitanje je li njoj normalno da se samo tako za djecu s lažnim papirima izdaju dokumenti bez neke dodatne provjere, odgovorila je: “Nemam podatke da su ti papiri lažni, takve tvrdnje će otežati položaj naših državljana, ništa takvo još nije službeno utvrđeno, zambijske vlasti surađuju s vlastima Konga”, rekla je. Ističe kako hrvatska tijela još istražuju sve elemente i činjenice, a smatra i kako su veleposlanstva Konga i Hrvatske trebala provjeriti vjerodostojnost dokumenata.
Reporterka Dnevnika Nove TV na kraju je pitala jesu li hrvatski državljani prevareni ili su znali što rade?
“Puno me pitate. Kolege su sazvale niz institucija i službi, pokušavamo rasvijetliti sve elemente tog slučaja, a ova pitanja se moraju njima uputiti, oni će na njih trebati odgovoriti”, kazala je.
Zbog sumnje na trgovinu ljudima uhićena Noah Kraljević, vijećnica Možemo
Podsjećamo, Zambija već tri tjedna drži u pritvoru četiri para iz Hrvatske. Riječ je o Damiru i Nadici Magić, Zoranu Subošiću (gitarist Hladnog piva) i Azri Imamović Subošić (zaposlenica Ustavnog suda), Ladislavu i Aleksandri Peršić, te lezbijski par Noah (vijećnik stranke Možemo na Trešnjevci) i Ivona Kraljević.
>Zambija: Gitarist Hladnog piva i još 7 Hrvata u pritvoru zbog sumnje na trgovinu djecom
>Zambija: među pritvorenim Hrvatima i LGBTQ aktivistkinja koja je ‘promijenila spol’
> Vučemilović: Da nije bilo institucija strane države, Hrvatska ne bi reagirala na krijumčarenje djece iz Zambije
Imigracijske vlasti u Zambiji počele su pratiti četiri hrvatska para s djecom iz Konga, jer DR Kongo već godinama zabranjuje izdavanje izlaznih dozvola za djecu radi međunarodnog posvajanja. Uključili su se u nadzor hrvatskih građana te su proveli kontrolu putovnica u zračnoj luci zambijskog grada Ndoli.
Privedeni su iz zračne luke zbog sumnje da su trgovali djecom iz DR Kongo. Prema navodima hrvatskog Ministarstva obitelji, dva para su upisana u Registar posvojitelja. Isto to Ministarstvo je na pitanje portala Narod.hr odgovorilo da je u Hrvatskoj od 2014. međunarodnim posvajanjem došlo četvero djece. A parovi koji su već posvojili djecu iz DR Kongo tvrde da ih je u Hrvatskoj oko 180. I da su sva djeca posvojena na temelju iste procedure koja uključuje sudove. I u Kongu i u Hrvatskoj. Iako DR Kongo od 2016. ima na snazi suspenziju međunarodnog posvajanja djece, kako to u svom Godišnjem izvješću o međunarodnom posvajanju navodi američko Ministarstvo vanjskih poslova. Naime, DR Kongo je promjenom Obiteljskog zakona 15. srpnja 2016. suspendirao izdavanje dozvola za izlazak djece iz države radi međunarodnog posvajanja te je time, kako se navodi u Izvješću, onemogućio zakonito posvajanje djece iz Konga.
DR Kongo, uz suspenziju izdavanja dozvola za legalan izlazak djece radi posvajanja, ne dopušta posvajanje djece homoseksualnim ili transrodnim parovima. Dakle, postavlja se pitanje kako je homoseksualno/transrodni par Pintarić/Kraljević dobio od nadležnog centra za socijalnu skrb potvrdu da su kvalificirani za posvajanje djeteta (u RH ili bilo gdje drugdje), a onda kako im je MUP izdao putovnicu za posvajanje djeteta iz države koja ne dopušta posvajanje djece homoseksualnim i transrodnim parovima?
Tekst se nastavlja ispod oglasa