‘Hrvatska nije zabranila uvoz mlijeka iz BiH’

Foto: Melissa Wiese, flickr

Predsjednik Vlade Zoran Milanović izjavio je u srijedu u Splitu kako Hrvatska nije zabranila uvoz mlijeka iz BiH te kako se radi o potrebi provjere kvalitete tog mlijeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne, nismo zabranili uvoz (mlijeka) nego smo intervenirali, to je privremena mjera. Mi smo to napravili jer smatramo da je to ispravno i odgovorno da se provjeri kvaliteta te robe koja se izvozi iz Bosne i Hercegovine u Europsku uniju, u praksi većinom u Hrvatsku2, rekao je Milanović odgovarajući na upite novinara o nesporazumima s uvozom mlijeka iz BiH u Hrvatsku.
Milanović je poručio kako će Hrvatska u vezi uvoza mlijeka iz BiH inzistirati na poštivanju procedure.

“Mi nećemo zavlačiti i raditi na štetu izvoznika mlijeka iz BiH, ali kad se poštuje puna procedura, na njoj ćemo inzistirati. Postoje prava ali i obaveze – ne možeš uzimati jedno bez drugog – to u BiH moraju shvatiti. Vidim da tu etničke razlike ne igraju nešto (ulogu) kad je novac u pitanju, ali Hrvatska je naša država, poštujemo druge, ali ovo su naši interesi”, istaknuo je Milanović.

Po njegovim riječima, četiri mljekare u BiH su se tehnički kvalificirale da mogu izvoziti u EU i to je jedno od prava koje BiH ima u asimetričnom sustavu preferencija kao trgovinski partner i manje razvijena zemlja koja je u procesu stabilizacije i pridruživanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milanović pritom ističe kako je BiH dužna Hrvatskoj dati tzv. tradicijske kvote trgovine, kao što se Hrvatska ponašala prije deset godina prema Sloveniji kada je ta zemlja ušla u EU, a Hrvatska tada još nije bila članica EU.

Naglasivši kako je on kao premijer Hrvatske odgovoran za dobrobit hrvatskih tvrtki te govoreći o tzv. tradicijskoj kvoti trgovine, istaknuo je kako je to pravo koje bi BiH trebala dati Europskoj uniji odnosno u praksi hrvatskim tvrtkama koje su tradicijski izvozile hrvatske proizvode u BiH.

Bosna i Hercegovina to već godinu i pol zavlači i vrijeme je da se to kaže, rekao je Milanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je, kaže, spremna pomoći onima koji su slabiji od nje, ne samo zato što u BiH živi pola milijuna Hrvata, koji imaju hrvatsko ali i bosanskohercegovačko državljanstvo, nego i “zbog interesa i i dobrobiti hrvatskih izvoznika koji proizvode u Hrvatskoj, gdje su hrvatska radna mjesta i gdje se plaćaju porezi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.