Hrvatski radnici smatraju da sve više rade za sve manju plaću

Foto: fah

Hrvatski radnici smatraju da sve više rade, a plaća im je sve manja, a opseg posla ne bi im bio problem kada bi bio adekvatno plaćen, pokazala je anketa koju je portal posao.hr proveo na 335 ispitanika u razdoblju od 2. do 9. studenoga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prevelik opseg posla koji nije dovoljno plaćen najveći je problem za 35 posto radnika, priopćio je posao.hr., ističući kako statistika pokazuje veliki nesrazmjer u sektorima. Iako je prosječna plaća viša od 5700 kuna, plaće se kreću od minimalne od oko 3000 kuna do, primjerice, 10.800 kuna u zračnom prometu.

Četvrtina ispitanih najteže podnosi pritisak i stres na radnom mjestu, čemu doprinose velika stopa nezaposlenosti, nedovoljna ponuda na tržištu rada, kao i visoka očekivanja poslodavaca, koji u lošoj gospodarskoj klimi žele ostvariti bolje rezultate.

Kao najgoru stvar na radnom mjestu 20 posto ispitanih istaknulo je nemoguće šefove, preveliku količinu obaveza i zahtjeva ističe 7 posto ispitanika, nerazumne kolege 6 posto njih, a predugo radno vrijeme 8 posto ispitanika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Od početka krize radi se duplo i troduplo jer poslodavac ne želi platiti onoliko radnika koliko zaista treba”, kazao je jedan ispitanik. Drugi ispitanici su pak istaknuli da ih smetaju male plaće, nestručno vodstvo, loši uvjeti rada, neisplaćene plaće, ali i svakodnevni strah od gubitka posla.

Direktor portala posao.hr Saša Jurković kaže da su u vrijeme smanjenih prihoda i sve izazovnijih uvjeta poslovanja mnoge tvrtke prisiljene više opteretiti svoje djelatnike, često uz istu naknadu plaće.

“U takvim situacijama, kvalitete nadređenih osoba dolaze do izražaja jer moraju potaknuti angažiranost i motivaciju zaposlenika uz manje raspoloživih resursa. Nažalost, mnogi padaju na tom ispitu jer nemaju iskustvo niti kompetencije koje su potrebne za taj izazov”, komentirao je Jurković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.