Kako je HDZ-ov Ante Bačić, polaznik beogradske ‘akademije za demokraciju’ upisao najvišu vojnu školu?

Ante Bačić
Fah

Proteklih dana mediji su izvijestili o novoj aferi Hrvatske demokratske zajednice, a ova se toče njihovog mladog zastupnik Ante Bačića “Baće”, koji je prije samo osam godina kao jedini kandidat postao predsjednik Mladeži HDZ-a Splitsko-dalmatinske županije. On je naime upisao najvišu vojnu školu “Ban Josip Jelačić” koja je namijenjena obrazovanju budućih nacionalno-sigurnosnih lidera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nju je navodno upisao na preporuku Gordana Jandrokovića, predsjednika Hrvatskog sabora. Predsjednik Zoran Milanović je kazao da dužnosnik ne može pohađati tu školu, no MORH i ministar obrane Mario Banožić se ne slažu. Bačić pak tvrdi da je školu upisao kako bi mogao kvalitetnije voditi saborsko izaslanstvo u Parlamentarnoj skupštini NATO-a. Milanović je pak upozorio kako će mu zabraniti ulaz u vojarnu navodeći kako je njegov upis kazneno djelo ministra Banožića, a Ministarstvo je ustvrdilo da vojarnama upravlja MORH i ministar.

Bulju kazao: “Pametan si za popizdit, čobane jedan”

Bačiću je ovo već drugi saborski mandat, a jedini njegov nastup koja je javnost zapamtila tiče se 2018. godine, kada je on iznerviran njegovim nastupom, saborskom zastupniku Mosta Miri Bulju doviknuo “pametan si za popizdit, čobane jedan”. Kasnije se zbog svoje izjave “u afektu” ispričao i od tada, osim po glasovanju za kontroverznu rodno ideološku Istanbulsku konvenciju, javnost za Bačića gotovo da i nije čula.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ante Bačić “Baćo” je rođen 1984. godine te je magistrirao ekonomiju. On je dvije godine radio u Studentskom centru nakon čega je postao asistent u Europskom parlamentu u uredu Dubravke Šuice, danas članice Europske komisije.

Bačić je bio prolaznik beogradske ‘Regionalne akademije za demokraciju’

Hrvatskoj je javnosti gotovo nepoznato da je Ante Bačić još 2014. godine postao alumnijem ‘Regionalne akademije za demokraciju’ s adresom u glavnom gradu Republike Srbije, Beogradu.

”Projekt ‘Regionalna akademija za demokraciju: oblikovanje europske budućnosti Balkana – izgradnja nove političke kulture i političke elite’ jedinstvena je inicijativa za izgradnju političkog kapaciteta na zapadnom Balkanu, uz potporu Europske komisije, koju provodi sedam organizacija civilnog društva, članica Mreže škola političkih studija koje djeluju pod pokroviteljstvom Vijeća Europe. Ove škole, članice Mreže, imaju zajednički cilj obučiti sljedeću generaciju političkih, ekonomskih, društvenih i kulturnih lidera u zemljama u tranziciji”, navodi se na stranici te Akademije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na beogradskoj akademiji – poticanje prava manjina je iznad političkih i nacionalnih interesa

Kada je riječ o sedam organizacija koje su dio ovog projekta, među njima se nalaze po jedna iz svake države bivše Jugoslavije, isključujući Sloveniju i uključujući Kosovo: srpski Beogradski fond za političku izvrsnost, makedonski Centar za istraživanje i kreiranje politika, Albanska škola politike, kosovski Institut za političke studije, hrvatska Akademija za politički razvoj, Škola za političke studije iz BiH te crnogorska Škola za demokratsko liderstvo.

Zaključno, vrijedi spomenuti kako ‘Regionalna akademija za demokraciju’ u svom promotivnom videu ističe kako je namijenjena već etabliranim političkim akterima koji će u bližoj budućnosti sudjelovati u najvišim političkim vodstvima te dodaju kako organizacija teži oblikovanju ljudske infrastrukture koji će pomoći očvrsnuti trenutne demokratske procese i podržati ljudska prava i prava manjina iznad političkog ili nacionalnog interesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo pri kraju tog videa, na 6:40, u gornjem lijevom kutu može se vidjeti Ante Bačić.

Beogradsku akademiju su prošli Pusić, Selanec, Puljak, Tatalović…

Na ovoj akademiji je 2013. godine sudjelovao današnji ministar pravosuđa i uprave Ivan Malenica zajedno sa Stjepanom Čurajem, tada budućim zastupnikom HNS-a i koalicijskim partnerom Andreja Plenkovića. Jedan od predavača na seminaru ”Reforma sigurnosnog sektora na zapadnom Balkanu” bila je Marija Pejčinović Burić, u to vrijeme buduća ministrica vanjskih poslova u Vladi Andreja Plenkovića i čelnica Vijeća Europe.

>Soroseva zaklada 2000.: Iluzija je da je Hrvatska suverena nacionalna država ili da će to postati

Zanimljivo je da je kroz tu akademiju prošlo nekoliko desetaka ljudi iz Hrvatske, koji su nakon nekoliko godina nakon prolaska ostvarili visoke i vodeće funkcije u državi. Sandra Petrović (SDP, NATO), Goran Bandov (HSLS, prodekan Visoke škole međunarodnih odnosa i diplomacije u Zagrebu), Goran Selanec (Ustavni sudac), Zoran Pusić (GOLJP), Marko Filipović (gradonačelnik Rijeke), Karlo Ressler (HDZ, EP), Karolina Leaković (SDP), Marijana Puljak (Centar) i Siniša Tatalović (bivši prodekan FPZG, prvi potpredsjednik Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske, savjetnik Stipe Mesića i Ive Josipovića) samo su neki od sudionika akademije nevladine organizacije s adresom u Beogradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.