Četvrtak, 13 veljače, 2025
8.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Koalicijska pragmatika: Gdje je sve HDZ uhljebio Pupovčeve ljude?

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HDZ i SDSS ponovno će u koaliciju. Tako barem tvrdi Branko Bačić, ministar graditeljstva i jedan najutjecajnijih HDZ-ovaca. Za njega (čitaj za HDZ) SDSS na čelu s Miloradom Pupovcem je “izniman i stabilan” politički partner kod kojeg posebno cijeni “pouzdanost”. S druge strane SDSS, očito je, cijeni dobivene ustupke u vidu financijskih sredstava i položaja od Plenkovićeve vlade. Konstanta je to u politici stranke na čelu s “etnobiznismenom” Miloradom Pupovcem koja još od 2000. godine, čas sa SDP-om a nešto češće s HDZ-om, vlada Hrvatskom.

>Savjet za nacionalne manjine: Pupovac i manjinci sami sebi dijele novac!

Uobičajeno je da se u javnom prostoru Hrvatska demokratska zajednica (HDZ) navodila kao stranka s najdužim “stažem” na vlasti u Hrvatskoj. I to je točno, HDZ nije bio na vlasti samo u mandatima od 2000.-2003 i 2011.-2015. No, uzmemo li kao referentno razdoblje 2000. godinu, kad su nastupile ustavne promjene i uveden politički sustav kakav danas poznajemo, SDSS je stranka koja je najdulje činila vladajuće većine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDSS je od 2000. godine neprekidno na vlasti, uz izuzetak kratke epizode s Oreškovićevom vladom (2016.). Za svoje su potpore lijevim i desnim koalicijama uvijek su znali izvući maksimum koristi za sebe i svoje članove. Tako je i danas: sredstva iz proračuna za SNV drastično su povećana, a utjecaj SDSS-ovih kadrova u vlasti nikad nije bio veći.

Sanader i SDSS: početak političke ljubavi

Nakon smrti prvog Franje Tuđmana 1999. u HDZ-u su započele “igre prijestolja” iz kojih je kao pobjednik izašao Ivo Sanader. On je HDZ očistio od poražene, konzervativne struje predvođene Ivićem Pašalićem i odveo je stranku bliže političkom centru. Takva ideološka pozicija, uz neskrivenu podršku EU, dovela je do koalicije HDZ-a i nacionalnih manjina i 2003. i 2007.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među manjinskim zastupnicama zbog svoje su se brojnosti po utjecaju i onda kao i sada isticali SDSS-ovci, a ponajviše Milorad Pupovac. Kulminacija tadašnje dobre suradnje HDZ-a i SDSS-a manifestirala se 2007. izborom potpredsjednika Vlade iz redova srpske nacionalne manjine. Bio je to Slobodan Uzelac koji je u Vladi bio zadužen za regionalni razvoj, obnovu i povratak.

Možda će vas zanimati

Što privlači HDZ, a što SDSS ponovno u zajedničku koaliciju koju najavljuje Bačić?

HDZ će izgledno i nakon ovogodišnjih parlamentarnih izbora dogovoriti suradnju sa SDSS-om. HDZ-u će, vjerojatno, nedostajati ruke, a SDSS-u

Suradnja HDZ-a sa SDSS-om tijekom cijelog mandata Ive Sanadera, ali i Jadranke Kosor bila je na udaru desnice. U kritikama je prednjačio tada vrlo jaki HSP koji je, neki će reći s pravom, zbog nominalne ideološke bliskosti očekivao koaliciju s HDZ-om.

Plenković i Pupovac

Plenković i Pupovac već gotovo 8 godina funkcioniraju besprijekorno. Usprkos njihovim (nominalnim) ideološkim razlikama, SDSS je nakon izbacivanja Mosta i raspadanja nekadašnje “najpoželjnije političke udavače” – HNS-a, čvrsto zauzeo mjesto druge najvažnije stranke vladajuće koalicije. Omogućuje im to nepravedan izborni zakon, koji srpskoj nacionalnoj manjini garantira 3 saborska zastupnika. SDSS nema prave konkurencije među strankama sa srpskim predznakom te s lakoćom osvaja mandate. Umješnim koalicijskim dogovorima taj politički kapital “prevode” u vidljive benefite za stranku i svoje članove. Jedan od najočitijih probitaka za SDSS su visoki dužnosnički položaji koje njihovi članovi dobivaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Ivica Marijačić: Pupovac se ne može osloboditi velikosrpske ideje

Anja Šimpraga

Najviši položaj od SDSS-ovaca u današnjoj Plenkovićevoj vladi obnaša Anja Šimpraga. Ona je potpredsjednica Vlade bez portfelja. Na toj je funkciji zamijenila Borisa Miloševića koji je iz Vlade smijenjen zbog sumnje u kriminalne radnje povezane s pogodovanjem tvrtkama u vlasništvu Srba.

šimpraga
Izvor: Fah
>Šimpraga ustvrdila: Brezovica, Banski Grabovac i Srb su zajednička borba i otpor srpskog i hrvatskog naroda

Šimpraga je rođena 1987. u Kninu, a diplomirala je 2012. na Agronomskom fakultetu u Zagrebu. Prije ove visoke dužnosti bila je saborska zastupnica, zamjenica župana Šibensko-kninske županije, a obnašale je i mnoge visoke dužnosti u SDSS-u i SNV-u.
Šira javnost upoznala ju je njenim govorom o vlastitom sjećanju na Oluju. Tadašnja saborska zastupnica Šimpraga iznijela je svoje sjećanje na Oluju i odlazak nje i njene obitelji u Srbiju. Zbog jednostranog prikazivanja tadašnjih događaja njen je govor izazvao negativne kritike hrvatske javnosti.

Mile Horvat

Mile Horvat državni je tajnik u ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja iz redova SDSS-a. U središte pozornosti dospio je Horvat zbog susreta s poduzetnikom Zvonkom Bedeom. Susret se dogodio u trenucima dok je u Bedeovoj tvornici Drava International bjesnio veliki požar.

Horvatovo objašnjenje ovog tajanstvenog susreta može se okarakterizirati riječima “vjerovali ili ne”.

“Da, sreo sam se s vlasnikom Drava Internationala prošli četvrtak – ali nije riječ ni o kakvom službenom ili dogovorenom sastanku nego o slučajnom susretu. Vidio sam ga iz automobila, kako sjedi sam i utučen na klupi pred seoskom kafanom, gleda u vatru koja mu guta tvornicu – napravio sam ljudsku gestu, stao i pitao kako je.”

>Domjenak za pravoslavni Božić bez SNV-a i Pupovca: Pjevalo se Lijepa li si, a evo tko je sve došao

Milorad Pupovac

Milorad Pupovac, predsjednik SDSS-a, saborski je zastupnik srpske nacionalne manjine. Iako je definitivno najutjecajniji SDSS-ovac Pupovac nikad osobno ne ulazi u Vladu. On iz sjene vuče konce i dogovara “dealove” s Plenkovićem.

Provedbu tih dogovora s HDZ-om voli osobno držati pod kontrolom. Dokaz tomu je njegova pozicija člana Savjeta za nacionalne manjine koje manjinama i njihovim projektima dodjeljuje sredstva iz državnog proračuna. Pupovac se ovdje nalazi u očitom sukobu interesa: istodobno kao predsjednik SNV-a predlaže Savjetu za nacionalne manjine program rada i projekte SNV-a za koje traži financijsku podršku, a onda kao član Savjeta odobrava (sam sebi) sredstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim Pupovca, Šimprage i Horvata koji su najpoznatiji, SDSS ima još niz istaknutih članova koji su obnašali ili još uvijek obnašaju odgovorne državne funkcije.

Spomenka Đurić državna je tajnica u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije. Riječ je o bivšoj studentici Vojnotehničkog fakulteta, bivšoj djelatnici OESS-a i djelatnici Srpskog narodnog vijeća (SNV) kojemu je predsjednik Milorad Pupovac.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Tko je Milorad Pupovac, predsjednik SDSS-a i koalicijski partner Andreja Plenkovića?

U prošlim su Vladama pomoćnici ministara iz SDSS-a bili Dejan Drakulić (Ministarstvo uprave), Milenko Živković (Ministarstvo poljoprivrede)…

Također, SDSS-u je koalicija s HDZ-om donijela zaposlenje njihovih članova u državnim agencijama, uredima i savjetima Vlade, državnim poduzećima.

SNV i kulturni centri

Osim položaja najočitiji dokaz ove, neki bi rekli “trgovačke koalicije” HDZ-a i SDSS-a, jest rapidno povećanje sredstava za Srpsko narodno vijeće – krovno udruženje Srba u RH kojem je na čelu lider SDSS-a Milorad Pupovac. Jedan od izvora financiranja SNV-a jest Državni proračun RH čije dotacije ovoj udruzi već godinama stabilno rastu.

Tako je u 2022. godini SNV na čelu s Plenkovićevim koalicijskim partnerom Pupovcem “zaradilo” preko 80 milijuna kuna.

Ogroman je to porast uzevši u obzir financiranje prijašnjih godina. 2015. godine prihod iz proračuna iznosio je 11 705 000, a u 2016. godini taj iznos je bio nešto manji – 9 935 000 kn. Od tada prihodi SNV-a iz proračuna značajno rastu. U 2017. godini donacije iz proračuna iznosile su 12 047 000 kn, a u 2018. godini 14 708 168 kn. U 2019. ta brojka je još narasla pa je iznosila 22 147 366 kn, u 2020. godini 28 508 464 kn, a 2021. godine 37 711 710 kn. No, najveći rast dogodio se 2022. kada je iz proračuna SNV dobilo 80 582 261 kn.

Osim financiranja SNV-a, RH izravno financira i razne infrastrukturne projekte srpske zajednice. Jedan od njih je izgradnja 40-ak srpskih kulturnih centara u gradovima diljem Hrvatske. Prvi takav centar uskoro se počinje graditi u Rijeci, a svih 5,2 milijuna eura za njegovu izgradnju financirat će se iz Državnog proračuna.

>Mega projekt SNV-a: Koliko bi mogla stajati izgradnja ;40-ak kulturnih centara diljem Hrvatske?

Koliko će stajati izgradnja 40-ak ostalih centara, ne možemo, naravno, unaprijed procijeniti, jer oni neće biti istih kapaciteta. Također, nepoznanica je i u kojem će se postotku oni financirati iz proračuna RH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci