Prije nekoliko dana objavljena je vijest kako je 23-godišnja Petra Golec u Općoj bolnici i bolnici hrvatskih veterana u Zaboku rodila osmo dijete, sinčića Leona. Ubrzo se majka našla na meti negativnih komentara.
Važno je, upravo zbog ove majke, ali i drugih roditelja više djece, napomenuti kako Nacrt Nacionalnog plana za borbu protiv diskriminacije 2016. – 2021., koje je objavio Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, ne sadrži mjere koje bi mogle doprinijeti zaštititi majki i obitelji s puno djece od diskriminacije.
Nacionalni plan za borbu protiv diskriminacije donosi ideološki motivirane mjere
“Neki supruga i mene optužuju da živimo na teret države, a živimo kao 90 posto obitelji u Hrvatskoj. Mučimo se i trudimo djeci pružiti što bolji život. On radi cijeli tjedan, od ponedjeljka do petka, često i dvanaest sati na dan, samo da nam pruži bolji život. Njegova plaća, moja rodiljska naknada i dječji doplatak jedini su nam prihodi”, rekla je Petra za vecernji.hr.
Petra objašnjava i da je bilo neplaniranih trudnoća, no nikada nije htjela pristati na pobačaj. Ona je kod kuće s djecom, a ima i pomoć baka i djedova. “Znam da neki čudno gledaju na to da imamo tako puno djece, ali tako se život posložio i nije nam žao”, poručuje ova mlada majka.
Komentari puni zlobe
Zlobnih komentara nakon objave ovog članka nije nedostajalo, pa donosimo samo neke od njh:
“Ovaj mladi bracni par misli da je drzava krava i da drzava daje mlijeko, a nisu ni svjesni da njih u stvari uzdrzaju porezni obveznici, njihovi susjedi, prijatelji i kolege, i da bi trebali malo zakociti u toj bahatosti sirenja familije. Osim toga i mlada mama bi trebala pripaziti na svoje zdravlje, a ne radjati uzastopice svake godine bez da se organizam opravi od stresa i napora svakih 9 mjeseci. Toj djecici je potrebna njihova mama sada, i ako je ona mlada i ne zna voditi brigu o svome zdravlju, trebali su je posavjetovati roditelji i medicinsko osoblje, a ne se samo naslikavati za medije s djecicom kao s trofejima. Mama je premlada za toliko obaveza, a nije imala ni vremena da zivi svoje djetinjstvo i djevojacki zivot, odmah su joj natovarili tolike obaveze na grbacu. Strasno neodgovorni svi skupa.”
“8-o dijete na teret poreznih obveznika. Cak i da bude nesto od njih i zavrse skole, odu i oni van. A vecinom ne bude nista od njih. Zato sto je skola danas koncipirana da roditelj mora debelo uskociti u obrazovanje. Ona nema zavrsenu niti srednju, a sumnjam da i on, jer razmisljaju jednako. I jos 8 komada. Samo ce djeca napraviti nove socijalne slucajeve. Kao Romi, nazalost. Dok se drzava malo ne pozabavi time i limitira pomoc, onda ce poceti razmisljati i o kontracepciji. Ajde 3-4 djeteta, ako netko zeli toliko djece, ali 8…. ”
“Sramota i od nje i od njega sramih bilo micemo ih hraniti umirovljenici i radnici da ce ih oni svojim placama uzdrzavati koliko bih ih onada imali trebah ih oboje ubiti jer mi u drzavi malih ljudi nikad nemozemo dobro živjeti.zbog takvih.tako je najbolje praviti djecu drugih ce ih hraniti obraz pod guzicu prokleti svi takvi bili pa i nasi katolički svećenici koji to podrzavaju jedni i drugi neradnic i sve ce im se to oglavu obiti kako vas nije takve zlocince sramotu u novine stavljati.sram ih bilo. ”
Zaštitimo obitelji s više djece
Prema popisu stanovništva iz 2011. godine u Hrvatskoj živi 867.680 obitelji s djecom, od toga 25.602 obitelji s 4 i više djece. Detaljniji popis možete pogledati OVDJE.
Upravo ovim obiteljima potrebno je osigurati adekvatnu zaštitu od diskriminacije. Potpišite peticiju i zatražite da se razriješi Radna skupina i ravnatelj Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina, koji su dozvolili da se objavi dokument s ovakvim mjerama, koje osim što izostavljaju zaštitu obitelji s više djece, mogu ograničiti građanske slobode i ljudska prava! Peticiju možete potpisati OVDJE.
Tekst se nastavlja ispod oglasa