Krstičević na sastanku EU-a: nastavljaju se konzultacije o stalnoj strukturiranoj suradnji

Zagreb, 4.9.2017 - Damir Krstičević dolazi na sjednicu Predsjedništva i Nacionalnog vijeća HDZ-a. Foto Hina Dario GRZELJ/ dag

Hrvatski ministar obrane Damir Krstičević sudjelovao je u srijedu i četvrtak u Tallinnu na sastanku ministara obrane EU-a na kojem su razmotreni napredak provedbe globalne strategije u području sigurnosti i obrane i aktivnosti EU-a, s naglaskom na uspostavi “stalne strukturirane suradnje”, priopćeno je iz MORH-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na zajedničkoj sjednici s ministrima vanjskih poslova EU-a, ministri obrane razmijenili su stajališta o provedbi globalne strategije, pri čemu su naglasak stavili na stalnu strukturiranu suradnju o čijoj uspostavi države članice EU-a vode intenzivne konzultacije.

Ministri su se složili kako je nužno intenzivirati konzultacije s obzirom na niz otvorenih pitanja, koja su istaknuta i ovom prilikom. Osim potrebe jasnog definiranja ciljeva i prioriteta suradnje, također je potrebno razraditi upravljački i provedbeni model koji bi svim državama članicama trebao osigurati jednake mogućnosti sudjelovanja.

Cilj tog oblika suradnje je jačanje europskih obrambenih sposobnosti, kroz niz aktivnosti i projekata koji potiču ulaganje u istraživanje te razvoj ključnih sposobnosti koje još nedostaju Uniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se tiče Hrvatske, Krstičević je rekao da ona prepoznaje mogućnosti stalne strukturirane suradnje, ali je također svjesna kako još uvijek postoji niz nepoznanica na koje je potrebno odgovoriti prije poduzimanja daljnjih koraka.

Ministar je naglasio kako će Hrvatska nastaviti sudjelovati u konzultacijama u vezi stalne strukturirane suradnje, pri čemu će se zalagati za model utemeljen na načelu uključivosti, jednakosti i komplementarnosti s NATO-om. Osim jačanja europskih obrambenih sposobnosti, tako uspostavljeni model suradnje omogućio bi veća ulaganja u obranu, jačanje obrambene industrije i gospodarstva općenito.

U okviru rasprave o angažmanu EU-a u zemljama Sahel skupine – Mauritanija, Čad, Niger, Mali i Burkina Faso i na Rogu Afrike zaključeno je kako je nužno intenzivirati napore s obzirom na rastuću nestabilnost koja ima ozbiljne posljedice i na sigurnost Europe. Uz stabilizaciju područja, obuku i mentorstvo, ponajviše je potrebna koncentracija na učvršćivanje granica i kontrolu ilegalnih migracija. Podršku tim ciljevima i aktivnostima potvrdili su i nazočni glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg te podtajnik za mirovne operacije UN-a Jean-Pierre LaCroix.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Krstičević istaknuo je važnost nastavka angažmana EU-a u obje regije, posebice imajući u vidu dalekosežne posljedice koje ilegalne migracije, jačanje radikalizma i organiziranog kriminala imaju na stabilnost Europe. Kad je riječ o angažmanu Hrvatske ministar je potvrdio nastavak sudjelovanja u pomorskoj operaciji EUNAVFOR Somalija Atalanta i doprinos borbi protiv piratstva i organiziranog kriminala u području Roga Afrike.

Sastavni dio sastanka bila je vježba “EU CYBRID 2017” u organizaciji estonskog predsjedništva EU-a. Vježba je simulirala sjednicu Vijeća za vanjske poslove u formatu ministara obrane te kriznu situaciju prouzročenu kibernetičkim napadom na vojne strukture EU-a. Cilj vježbe bio je jačanje svijesti o nužnosti jačanja kibernetičke obrane s obzirom na moguće dalekosežne posljedice ove vrste prijetnji na sigurnost i stabilnost Europe i njezinih građana.

Ministri obrane složili su se kako je vježba pokazala važnost suradnje država članica u borbi protiv kibernetičkih prijetnji. Ministar Krstičević pritom je naglasio važnost odgovarajućeg zakonskog okvira, razmjene informacija i iskustava, obrazovanja te ulaganja u zajednička istraživanja i projekte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sklopu posjeta, ministar Krstičević s izaslanstvom posjetio je NATO centar izvrsnosti za kibernetičku obranu, multinacionalno i interdisciplinarno središte u Tallinnu, dodaje se u priopćenju MORH-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.