Mediji: SOA otkrila kriminal u Atlantskoj plovidbi, oni odbacuje tvrdnje o korupciji u stjecanju dionica

Tvrtka u kojoj je Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA) otkrila kriminal i o tome izvjestila tužiteljstvo po pisanju medija je dubrovačka brodarska kompanija Atlantska plovidba. Atlantska plovidba d.d. u utorak je odbacila tvrdnje o navodnoj korupciji u stjecanju dionica odgovornih osoba te tvrtke, što su objavili mediji pozivajući se na podatke iz javnog izvješća Sigurnosno-obavještajne agencije o kriminalu u “jednoj velikoj tvrtki u kojoj udio ima i RH”, a što se, kako neslužbeno doznaju mediji, odnosi na Atlantsku plovidbu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojedini mediji objavili su tu informaciju pozivajući se na neslužbene izvore iz sigurnosne službe i dubrovačke policije, no službenu potvrdu o kojoj je kompaniji riječ nije se moglo dobiti od Državnog odvjetništva (DORH), koje je navelo tek da je postupanje u tijeku.

DORH je u odgovoru Hini poručio da je izvješće SOA-e dostavio nadležnom državnom odvjetništvu koje je odmah od nadležne policijske uprave zatražilo provedbu kriminalističkog istraživanja.

SOA je u nedjelju objavila javno izvješće o svojem radu za 2015. u kojem navodi da je otkrila kriminal u jednoj kompaniji u značajnom državnom vlasništvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prikupila je podatke da su prilikom privatizacije velikog trgovačkog društva, u kojemu je Hrvatska značajni suvlasnik, odgovorne osobe zlorabile položaj i ovlasti, čime su stekle znatan broj dionica na štetu društva i tako postale njegovi značajni dioničari.

To su provodili tako da su knjigovodstveno prikazali da je trgovačko društvo posudilo stotinjak milijuna kuna drugim trgovačkim društvima kao pozajmicu, a taj su novac u stvari koristili za kupovanje dionica društva za svoj interes.

Dionice su kupovali na svoje ime i na ime pouzdanih osoba. Financijsku korist koristili su za daljnju kupovinu dionica na otvorenom tržištu, a vraćanje duga društvu, odnosno prikrivanje takvog sumnjivog postupanja, proveli su donošenjem odluka o uplati dividende sljedećih nekoliko godina u temeljni kapital društva, objavila je SOA.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Atlantska plovidba odbacuje tvrdnje o korupciji u stjecanju dionica

Atlantska plovidba d.d. u utorak je odbacila tvrdnje o navodnoj korupciji u stjecanju dionica odgovornih osoba te tvrtke, što su objavili mediji pozivajući se na podatke iz javnog izvješća Sigurnosno-obavještajne agencije o kriminalu u “jednoj velikoj tvrtki u kojoj udio ima i RH”, a što se, kako neslužbeno doznaju mediji, odnosi na Atlantsku plovidbu.

U priopćenju se tvrdi da nije bilo nikakvih transakcija kojom su odgovorne osobe u Atlantskoj plovidbi u 2014. godini stjecale dionice tvrtke, a zadnji put su zaposleni značajnije stjecali dionice još 2004. godine provedbom programa radničkog dioničarstva (ESOP).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom 2004. provedena su dva kruga prodaje dionica radnicima i pomorcima Atlantske plovidbe, u prvom krugu interes za kupnju je pokazalo 166 osoba, a u drugom krugu 126 osoba.

Nijednom od radnika i pomoraca Atlantske plovidbe nije odbijen zahtjev za kupnjom dionica, niti je bilo kome smanjen mogući broj dionica koji su željeli otkupiti, a svi zainteresirani, kao i tadašnje odgovorne osobe u tvrtki, dionice su kupili sukladno odredbama Zakona o trgovačkim društvima.

Povoljni tržišni uvjeti u poslovnim godinama nakon provedbe radničkog dioničarstva omogućili su da Skupština Atlantske plovidbe, a ne odgovorne osobe Društva, donosi odluku o isplati dividende svim dioničarima, pa tako i Hrvatskoj u državni proračun. U zadnjih pet godina nije bilo isplate dividende dioničarima, ističe se u priopćenju.

Atlantska plovidba od 1955. gradi svoj ugled na svjetskom pomorskom tržištu i pripada u svjetski vrh brodara za prijevoz rasutih tereta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovakvi neosnovani napadi prijete da se taj poslovni ugled umanji, što bi moglo imati za posljedicu otežano poslovanje Društva. Stoga ćemo, protiv svih koji neutemeljeno i bez dokaza štete poslovnom ugledu Društva, biti prisiljeni iskoristiti sve instrumente pravne države radi naknade štete i izgubljene dobiti”, navodi se u priopćenju Atlantske plovidbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.