Odluka Rusije odnosno ruske tvrtke Gazprom da odustane od izgradnje plinovoda “Južni tok” na Hrvatsku neće imati posebnog utjecaja jer ona već sada ima mogućnost opskrbe energentima iz različitih izvora, ocijenio je u utorak predsjednik hrvatske vlade Zoran Milanović.
Odgovarajući na pitanja novinara u Jajcu u središnjoj Bosni, gdje je boravio u radnom posjetu, Milanović je podsjetio kako Europska unija nikada nije bila najsretnija s projektom Južni tok, pri čemu se Hrvatskoj već od početka nudio tek “nekakav odvojak” jer sama nije bila njegov dio.
“To na kraju krajeva ovisi o Rusima i državama kroz koje to prolazi, a Hrvatska je načelno zainteresirana za takve stvari, ali nije ovisna o tome jer imamo svoje izvore energije i alternativne pravce”, konstatirao je Milanović ističući kako je za Hrvatsku važnija opskrba plinom iz Azerbejdžana Jadranskim plinovodom.
“Kada je u pitanju opskrba plinom Hrvatska je u nešto povoljnijoj situaciji nego mnoge države u Europi, tako da ovo primamo na znanje”, zaključio je Milanović uz ocjenu kako “Južni tok” zapravo ne bi bio loš zbog diverzifikacije izvora opskrbe energentima, no Hrvatskoj svakako neće tako značajno nedostajati.
Ruski Gazprom u ponedjeljak je otkazao projekt izgradnje plinovoda Južni tok za južnu Europu. Otkazivanje je objavljeno nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin rekao ranije u ponedjeljak da Moskva neće nastaviti s projektom Južni tok ako mu se Europska unija protivi.
Milanović: Beograd se “nije proslavio” u slučaju Šešelj
Loša reakcija Srbije na provokacije haaškog optuženika za ratne zločine Vojislava Šešelja neizbježno utječe na odnose u regiji, a Hrvatskoj je stalo da oni budu dobri, izjavio je u utorak predsjednik hrvatske vlade Zoran Milanović ponovo komentirajući prijepore prouzročene Šešeljevim istupima i odlukom Međunarodnog kaznenog suda za bivšu jugoslaviju (ICTY) da ga privremeno pusti na slobodu.
“Vlasti u Beogradu se nisu proslavile s reakcijom i to sve utječe na odnose, a mi puno ulažemo u odnose i prije svega u status srpske zajednice u Hrvatskoj”, kazao je Milanović.
Milanović je upozorio kako se posljedice rata još uvijek osjećaju, dodajući kako neki u Hrvatskoj “to pokušavaju zloupotrijebiti u političkom i dnevnom životu”.
“Ja se tome suprotstavljam i onda očekujem nekakav recimo partnerski odnos od vlasti u Beogradu”, kazao je Milanović.
Istaknuo je kako hrvatska strana ulaže puno emocija i energije u nastojanju da stvari vrati u kakvu-takvu normalu, no za to je nužno da i druga strana sudjeluje.
“Ovo nije pomoglo odnosima dviju država. Da ćemo se svetiti – nećemo, ali ćemo postavljati pitanja”, kazao je hrvatski premijer.
Dodao je da vlasti u Beogradu moraju biti spremne na razgovor, a ne na ucjene, jer ucjenama s njim neće ništa postići.
“Vidim da neke stvari još uvijek ne razumiju”, kazao je Milanović.
Puštanje haškog optuženika Vojislava Šešelja na privremenu slobodu zbog lošeg zdravstvenog stanja i njegovi istupi nakon izlaska iz haškog pritvora u kojima je ponovno veličao tzv. veliku Srbiju izazvali su oštre reakcije te potaknuli usvajanje rezolucija u Hrvatskom saboru i Europskom parlamentu u kojima je zatraženo da se srbijanske vlasti ograde od Šešeljeve retorike, što Beograd u službenoj formi u međuvremenu nije učinio.
Hrvatski premijer Zoran Milanović otkazao je sudjelovanje na sastanku 16 predsjednika vlada država srednje i istočne Europe s kineskim premijerom Lijom Keqiangom u Beogradu, istaknuvši da bi u takvim okolnostima njegov “odlazak tamo bio smiješan”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa