Ministrica Juretić: socijalna prava neće se smanjivati, naknade nisu velike, ali treba biti svjestan realnosti u kojoj živimo

foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ lsd

Ministrica socijalne politike i mladih Bernardica Juretić izjavila je u subotu kako se proračun za njezin resor u ovoj godini neće smanjivati te će i sva prava u socijalnoj skrbi ostati na razini prošlogodišnjih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjesna je da socijalne naknade nisu velike, ali kaže kako treba biti svjestan realnosti u kojoj živimo te da će potrebe za socijalnim mjerama biti manje kako se bude razvijalo gospodarstvo.

“Socijalna politika se percipira kao pomoć najsiromašnijima, ali ja bih rekla da se ona treba bazirati više na prevenciji ovoga što sada saniramo, odnosno da treba osmišljavati sustav tako da se on što manje percipirana kao sustav davanja socijalnih pomoći, a više po različitim programima za pojedine skupine korisnika, poput programa pomoći za mlade kako bi ostali u zemlji i osnivali obitelji”, kazala je ministrica Juretić u intervju za Hrvatski radio.

Do kraja idućeg tjedna treba se, kaže, sastati Radne skupina čiji je zadatak analiza primjenjivosti Obiteljskog zakona, budući da postoji nekoliko ustavnih tužbi vezanih uz taj zakon na koje se Vlada mora očitovati. “Moramo vidjeti hoćemo li ići s izmjenama ili donošenjem novog Obiteljskog zakona te kako postupati do tada, jer se ne smijemo dovesti u pravnu nesigurnost”, kazala je Juretić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao jednu od prvih mjera najavila je izmjene Zakona o socijalnoj skrbi kako bi se pojednostavile administrativne procedure i ljudima na terenu omogućilo da se više bave korisnicima. “Znamo da su socijalni radnici jako opterećeni, da se nažalost puno usluga pretvorilo u papirologiju i umjesto da se bave korisnicima moraju ispunjavati razne formulare. Vidite hrpe mapa pored njih, a čovjeka nigdje”.

Ministrica socijalne politike i mladih namjerava nastaviti s procesom deinstitucionalizacije korisnika iz domova u stambene zajednice, ali pritom želi dati naglasak na deinstitucionalizaciju mladih.

“Mislim da je to jedna dobra mjera koju je započela prošla vlada i da je treba unaprijeđivati. Možda su napravljeni malo krivi koraci jer se išlo s deinstitucionalizacijom najtežih ustanova, a mi mislimo više staviti naglasak na deinstitucionalizaciju dječjih domova ili domova za mlade”, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističe kako su lani slabo ili nikako korištena sredstva iz EU fondova, pa joj je namjera snažnijie povlačenje sredstava iz tih izvora za razvoj socijalnog poduzetništva.

Komentirala je i rješenje zadarskog Centra za socijalnu skrb, čije je preispitivanje zatražila, a koje je bilo temelj sudske odluke zadarskog Općinskog suda o oduzimanju djece masleničkoj obitejli Božić.

“Tu se radi o poštivanju više zakona. Treba imati ljudsku dimenziju, možda nemate dovoljno kvadrata da može živjeti deset ljudi, ali ako imate ljubav koju možete pružiti djeci onda treba biti i čovjek, a ne samo gledati mrtvo slovo na papiru. Nastala je zbrka i zbog supsenzije starog Obiteljskog zakona i donošenja novog i vjerujem da se kolegama nije lako snaći sa šumovima u komunikaciji i nesigurnoti same pravne regulative,” rekla je ministrica Juretić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.