Olujić: hrvatski tim je trebao dokazivati srbijansku političku namjeru genocida

Foto: Narod.hr

Odvjetnik Željko Olujić ocijenio je za narod.hr da su hrvatska argumentacija na haaškom suđenju Srbiji zbog genocida, a pogotovo odustanak šefice hrvatskog tima od unakrsnog ispitivanja više nego sumnjivi te istaknuo da nije veliki optimist i smatra da će hrvatska tužba kao i srbijanska protutužba biti odbijene. Smatra da bi bilo bolje da su dokazali namjeru genocida i napravili raščlambu pisanja srpskih medija iz kojih se vidi politička namjera za genocidom nad Hrvatima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Šefica hrvatskog tima u Haagu Vesna Crnić – Grotić odrekla se unakrsnog ispitivanja, iz hrvatskog tima izbačen je jedan od najvećih autoriteta na području kaznenog procesnog prava prof. Mirjan Damaška, kolega Luka Mišetić statira i ne dobiva priliku da istupa i elaborira odrađene stavove hrvatske argumentacije”, rekao je Olujić i dodao da, kad se te stvari uzmu u obzir, “onda nažalost nije veliki optimist i smatra da će hrvatska tužba biti odbijena, ali je čvrsto uvjeren da će isto biti učinjeno i s protutužbom Srbije”.

“Hrvatska je ustrajala da traži osudu Srbije za genocid i ratnu odštetu, ali sama argumentacija koju su iznosili tijekom suđenja, a pogotovo odustanak od unakrsnog ispitivanja više je nego sumnjiv”, istaknuo je Olujić.

“Ako govorite o genocidu kao o jednoj dugo zasnovanoj politici hrvatska strana u Haagu je morala spremiti jednu kvalitativnu i kvantitativnu raščlambu pisanja srbijanskih medija o tome što je bilo prije i nakon što je Milošević došao na vlast”, mišljenja je Olujić i dodaje da bi bilo svakako mnogo bolje, ako ništa drugo, da su dokazali namjeru genocida i napravili raščlambu pisanja srpskih medija iz kojih se vidi politička namjera za genocidom nad Hrvatima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To uopće nije bilo spomenuto na suđenju. Spomenute su žrtve, no kad 100 vojnika zarobite i likvidirate to je strašan ratni zločin, ali nije kazneno djelo genocida i to je ono što podcrtavam”, naglasio je Olujić.

Prema Konvenciji iz 1948. godine i kaznenom djelu genocida, prava suština genocida je u političkoj namjeri, genocid se uspješno može provoditi i sustavom političkih mjera i raznom vrstom pritiska na neku manjinu, a same ratne strahote povećaju učinak genocida na izloženu manjinu.

“Suština nikad nije potpuno istrebljenje jednog naroda već što znatnija eliminacija s područja odgovornosti vlasti”, objasnio je Olujić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao primjer naveo je Hrvate u Vojvodini, kada je Slobodan Milošević vršio nevjerojatan pritisak i naveo pola Hrvata da se opredijele kao Šokci ili Bunjevci, samo da ne budu Hrvati.

“To je ta namjera koja je “par excellence” – politička”, istaknuo je Olujić.

Iz navedenog smatra kako se ne može određivati nikakav genocidni minimum, odnosno da se broje ubijene žrtve kao što je bilo u Srebrenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Traženje hrvatskog tima na Međunarodnom sudu pravde da se snizi visoki standard dokazivanja genocida kako Srbija ne bi izbjegla odgovornost za genocid u Hrvatskoj, Olujić ocjenjuje mudrim.

“Hrvatski tim traži da se snize standardi koje je Međunarodni sud pravde imao u vidu tijekom suđenja Srbiji za genocid u BiH, a kojom je Beograd izbjegao odgovornost za genocid”, pojasnio je Olujić.

S obzirom na to koliko su detaljno hrvatski mediji prenosili suđenje, Olujić kaže da nije u potpunosti obaviješten o tome kako je hrvatska strana branila nacionalne interese.

“Ali kada imate u vidu činjenicu da se ministrica Vesna Pusić tri puta ljubi s Aleksandrom Vučićem, da daje defetističke izjave neposredno pred početak suđenja u Haagu, onda čisto sumnjam u poštene nakane da se maksimalno izvuče i da se naša tužba uvaži pred tim sudom”, ocijenio je Olujić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.