Opća opasnost u Žažini; elementarna nepogoda u Karlovcu i Dubrovniku; nema pitke vode

U Žažini je sirena u 16.52 svirala opću opasnost kako bi se pozvalo vatrogasce i stanovništvo na postavljanje vreća s pijeskom na kruni nasipa. S obzirom da je već sada vodostaj viši 2 cm od onoga u veljači potrebno je postaviti još jedan red vreća, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako vodotoci na području Sisačko-moslavačke županije rastu, stanje je pod nadzorom, a stručnjaci najavljuju najviši vodeni val Save i Kupe noćas i sutra. Zahvaljujući zajedničkom angažmanju mještana u ugroženim naseljima i vojske, nasipi na najkritičnijim mjestima su sanirani.

Veća opasnost prijeti od Save, čiji se najviši vodeni val očekuje sutra. Vodostaj kod Crnca dosegnuo je u 15 sati 168 centimetara i lagano raste. Zbog punjenja retencije Lonjskog polja, voda je poplavila državnu cestu Sisak-Popovača, na kojoj je promet od danas prekinut.

Kritično bi moglo biti na jasenovačkom području, gdje od danas na podizanju zečjih nasipa radi i 130 pripadnika Hrvatske vojske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poplave i dalje prijete mnogim područjima središnjeg dijela zemlje. Najkritičnije je u sisačkom Pokuplju. Grad Sisak – priprema se za dolazak vodenog vala i Kupe i Save.

Proglašena elementarna nepogoda za Karlovac

Karlovački župan Ivan Vučić proglasio je danas stanje elementarne nepogode za područje grada Karlovca zbog poplave, priopćeno je iz Ureda župana.
Elementarna nepogoda proglašena je na zahtjev karlovačkog gradonačelnika Damira Jelića. jer je od subote, 13. rujna, poplavljen velik broj stambenih i gospodarskih objekata, a na mnogim mjestima u Karlovcu oštećena je razna komunalna infrastruktura.
Povjerenstvo za procjenu šteta od elementarnih nepogoda grada Karlovca mora u najkraćem roku sačiniti i dostaviti ‘Županijskom povjerenstvu za procjenu šteta od elementarnih nepogoda izvješće o nastaloj šteti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Elementarna nepogoda i za Župu dubrovačku

Župan dubrovačko-neretvanski Nikola Dobroslavić proglasio je elementarnu nepogodu za područje Općine Župa dubrovačka, zbog šteta nastalih u olujnom nevremenu u petak, 12. rujna.
Olujno nevrijeme praćeno poplavom, prošlog petka, prouzročilo je ogromne štete na stambenim i gospodarskim objektima, komunalnoj infrastrukturi, imovini u vlasništvu građana i gospodarskih subjekata te na poljoprivrednim površinama, dugogodišnjim nasadima i poljoprivrednoj proizvodnji u Župi dubrovačkoj.
Općinsko povjerenstvo za procjenu štete od elementarne nepogode dužno je do 20. listopada izraditi konačno izvješće o nastaloj šteti te ga dostaviti Županijskom povjerenstvu na potvrdu.

Voda na dubrovačkom području opet ispravna za piće

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Voda u vodoopskrbnom sustavu Grada Dubrovnika, Duboke Ljute i Palate može se koristiti za sve potrebe i za piće, pokazale su analize uzoraka iz vodovodne mreže.
Mutnoća na izvorištima Omble, Duboke Ljute, Palate i Šumeta je unutar dopuštenih vrijednosti, dok je mutnoća izvorišta Zavrelje u opadanju.

Po primitku rezultata analiza za uzorke iz mreže Šumeta i Zavrelja, javnost će biti obaviještena o stanju, priopćeno je iz poduzeća ” Vodovod Dubrovnik”.

Dezinfekcija cjelokupnog vodoopskrbnog sustava Vodovoda Dubrovnik d.o.o. je uredna i pod nadzorom 24 sata
Do zamućenja izvorišta pitke vode došlo je proteklog vikenda zbog obilnih kiša.

Voda u dolini Neretve nije za piće

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Voda s izvorišta u Prudu, kojom se koristi regionalni vodovod Neretva-Pelješac-Korčula-Lastovo, nije za piće jer se zamutila, doznaje se u Zavodu za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije.
Voda iz izvorišta Pruda zamućena je iznad dopuštenih vijednosti te ne udovoljava pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće, a uzrok su izrazito obilne kiše proteklih dana. S izvorišta Pruda vodom se opskrbljuju mjesta Prud i Vid, dio općine Kule Norinske, grad Opuzen i općina Slivno.

Iako voda nije štetna za zdravlje, Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije preporučuje da se voda za piće prije uporabe istaloži, a nakon toga bistri dio prokuha. Voda se može upotrebljavati za kuhanje, pranje zubi i osobnu higijenu te ostale sanitarne potrebe.

U uzorcima vode iz izvorišta Doljana, koji su uzeti iz vodovodne mreže u Metkoviću, nije bilo povećanih vrijednosti kad je riječ o zamućenosti.

Zavod za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije pojačano će pratiti ispravnost vode za piće iz ta dva vodovoda te će o svemu pravodobno obavještavati javnost, istaknuo je voditelj službe za epidemiologiju, dr. Miljenko Ljubić.

Voda u Šibensko-kninskoj županiji za higijenske potrebe, ne i za piće

Voda za područja grada Šibenika i područja ‘primorskog cjevovoda’ na osnovu analiza u laboratorijima Zavoda za javno zdravstvo “dr. Andrija Štampar” i Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, te sukladno preporukama službe za epidemiologiju tog zavoda i Hrvatskog zavoda za toksikologiju, može se koristiti za higijenske potrebe, ne i za piće, rekao je danas šibensko-kninski župan Goran Pauk na konferenciji za novinare.
Primorski cjevovod “pokriva” područje od Pirovca do Rogoznice, a u zaleđu Pokrovnika, Pakovog Sela, Perkovića i Mirlović Zagore.

Pauk je kazao kako spomenute analize govore da je voda ispravna na metale, BTX i ugljikovodike (nafta), a tijekom današnjeg dana stići će i nalazi analize vode na pesticide i PAH, čime će analize biti kompletirane, te će po potrebi uslijediti nove preporuke. Župan Pauk naveo je kako još uvijek nije poznato što je točno uzrokovalo onečišćenje vode koje je primijećeno prije tri dana na vodocrpilištu Jaruga, odakle se crpi pitka voda i distribuira kućanstvima.

Voda je privo bila zamućena, a potom se na površini pojavila uljna mrlja koja je jako mirisala na naftu.Uzroke onečišćenja će utvrditi inspekcije i policija u suradnji s Državnim odvjetništvom, kazao je Pauk.
Da voda nije za piće, za kuhanje niti za osobnu higijenu objavio je županijski Zavod za javno zdravstvo u petak, 12. rujna.

Otad pa sve do jutros čitava Šibensko-kninska županija bila je bez pitke vode koja se dostavljala jedino cisternama na punktovima u gradovima i naseljima.

S obzirom na interes javnosti u vezi s onečišćenjem vode PU šibensko-kninska je jutros priopćila da u suradnji s nadležnim državnim odvjetništvom u Šibeniku i inspekcijskim službama provodi izvide radi utvrđivanja svih okolnosti koje su dovele do onečišćenja vode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.