“Potpisala sam Prijedlog odluke o pristupanju promjeni Ustava Republike Hrvatske koju je predložilo 92 zastupnika/ca kako bi se stvorili uvjeti da se rasprava otvori u Hrvatskom saboru kao instituciji u kojoj su izabrani predstavnici naroda koji u demokratskom ozračju mogu izreći svoja mišljenja i predložiti najbolja rješenja. Ova rasprava je tek prva faza, a zainteresirana javnost imati će prilike izreći i svoje primjedbe i prijedloge tijekom javne rasprave“, ističe za Narod.hr Marijana Petir, nezavisna zastupnica u HDZ-ovom klubu, koju smo kontaktirali nakon informacije da je podržala HDZ-ovu inicijativu za proces promjene Ustava koje se tiču referenduma i kojima bi se Ustavnom sudu dale velike ovlasti.
> Bartulica: Ako Ustavni sud pogrješno tumači temeljno pravo na život zašto bismo imali povjerenje u USUD za druga pitanja?
> Vlada održala telefonsku sjednicu: Otkrili koliko ruku imaju za pokretanje procesa promjene Ustava
> Petir i Stier objasnili za Narod.hr zašto su glasovali ‘ZA’ zakon kojim se nameće rodna ideologija
Narod.hr: Zašto podržavate tu inicijativu i predložene izmjene Ustava o referendumu?
Marijana Petir: Godine 2010. izmijenjen je Ustav kako bi se olakšalo provođenje referenduma, a rezultat su ostvareni naši strateški ciljevi: pristupanje Hrvatske Europskoj uniji i unošenje definicije braka kao zajednice žene i muškarca u Ustav. Ovaj prijedlog o kojem se danas raspravlja donosi izmjene u smislu smanjenja potrebnog broja birača koji mogu zatražiti raspisivanje državnog referenduma, kao i kvorum podrške koji se ponovo uvodi radi višeg stupnja legitimiteta odluka donesenih na referendumu.
Oko potrebe uvođenja kvoruma podrške razvila se rasprava i osobno smatram da on treba postojati jer se Ustav kao najviši pravni akt jedne države ne bi trebao učestalo mijenjati (svakako ne običnom većinom birača koji su glasovali na referendumu kada je u Saboru za to potrebna dvotrećinska većina izabranih zastupnika), no isto tako smatram da o samom broju potrebnih birača za kvorum podrške trebamo razgovarati i taj broj mora biti razuman.
Kvorum podrške posebno je važan u trenutku kada lijevo-liberalne političke opcije žele izmijeniti Ustav na način da se u Ustav uvede tzv. “pravo na pobačaj”, a kako za to nemaju podršku u Saboru, najavili su da će o uvrštenju tzv. “prava na pobačaj” u Ustav pokrenuti provođenje referenduma za što bi im prema sadašnjim pravilima bila dovoljna većina birača.
> Planinić: Ustavni sud nije zauzeo stav tko je ljudsko biće, a prepisao je neprimjenjivu poziciju slovačkog Ustavnog suda
> Suci Ustavnog suda zaključili: Zakon o pobačaju u skladu s Ustavom RH!
Narod.hr: Kako komentirate iznenadno uvrštavanju te točke dnevnog reda uoči ljetne stanke i koja je Vaša ocjena predloženih izmjena Ustava?
Marijana Petir: Ova procedura je započela s raspravom o izmjenama Zakona o referendumu prije dva mjeseca kada su zastupnici (posebice oni iz oporbe) pozvali na izmjenu Ustava i Ustavnog zakona kako bi se područje referenduma bolje pravno reagiralo, a točke se uvrštavaju na dnevni red kada se za to stvore uvjeti. U slučaju poput ovog, kada prijedlog podnose sami zastupnici, potrebno je bilo izraditi prijedlog, sakupiti potreban broj potpisa i uputiti prijedlog u proceduru kako bi ga se moglo uvrstiti u dnevni red, zaključuje Marijana Petir za Narod.hr.
> U ime obitelji: ‘Ovako su HDZ i SDP manipulirali potpisima za referendum!’
> Od stranačkih referenduma do zaštite obitelji i e-glasovanja: Što je Plenković obećavao HDZ-ovcima od 2016.?
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.