Ponuđeni program GOO-a u potpunosti je neprilagođen i jednoobrazan

Hrvatska udruga Benedikt iznenađena je i razočarana Nacrtom nastavnoga plana  (NNP) i programa Građanskoga odgoja i obrazovanja (GOO) za osnovnu i srednju školu, kojega je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta ponudilo na netom završenoj internetskoj raspravi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Kao Udruga koja promovira transparentnost u javnom komuniciranju i kulturu dijaloga izražavamo nezadovoljstvo načinom provedbe tzv. javne rasprave o uvođenju GOO-a u školski sustav. Način na koji je provedena, bez sudjelovanja glavnih medija i bez forumske internetske rasprave jedva da se smije govoriti o javnoj raspravi. Prije o tajnosti javne rasprave“, stoji u priopćenju Udruge.

Napominju kako bi svrha građanskoga odgoja i obrazovanja morala biti promoviranje građanskih vrjednota, ali predloženi program ne samo da neće konstruirati, nego će razgrađivati građansko društvo.

„U drugome razredu srednje škole, u okviru četvrte cjeline, programom se predviđa nastavna tema Doprinos hrvatskih velikana i velikana nacionalnih manjina u Hrvatskoj svjetskoj kulturnoj baštini. Sam naslov teme pokazuje da upravo oni koji planiraju nametanje GOO-a ruše one vrijednosti za koje se formalno i verbalno zalažu obrazlažući uopće nametanje novoga predmeta u školski sustav“, poručili su članovi Udruge koja, kako kažu, svojim radom i aktivnostima nastoji suizgrađivati suvremeno društvo na temeljima pravednosti i istine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanima ih, zar velikani nacionalnih manjina u Hrvatskoj nisu „hrvatski velikani”? Zašto ovakvim pristupom autori potiču ekskluziju, ksenofobiju, segregaciju u društvu? Mišljenja su kako naslov sugerira postojanje dubokih podjela u hrvatskome društvu,  a u građanskom društvu koje je integrirano i homogeno ne bi bilo podjela po etničkome principu, nego bi pridjev hrvatski velikani obuhvaćao istaknute osobe hrvatskoga građanskoga društva bez obzira na njihovu etničku pripadnost. Dominantno tako i jest u postojećem građanskom hrvatskom društvu. Prebrojavanje krvih zrnaca pripada plemenskoj razini, koju bi ovakav građanski odgoj producirao čemu se Hrvatska udruga Benedikt oštro protivi te pozivaju sve građane Republike Hrvatske da se odlučno suprotstave ovakvom programu. Ne samo u školi, nego i općenito u društvu.

Kao primjer navode Borisa Papandopula koji je za hrvatskoga građanina hrvatski skladatelj i dirigent, kojem prezime sugerira grčke korijene, ali to građaninu  nije važno dok zaostalim primitivcima jest.  Udruga drži da se takvo što, na početku trećega milenija, nikako ne smije dopustiti.

Ističu kako se u NNP-u i programu GOO-a za osnovnu i srednju školu uglavnom se sve vrti oko prava, osvajanja vlasti i kontrole vlasti. Takav može imati samo negativni učinak politizacije djece. Ponuđeni program GOO-a u potpunosti je neprilagođen, nezanimljiv, jednoobrazan, jednostran i demotivirajući za djecu. Sami autori ponuđenoga programa priznaju da je gradivo Građanskoga odgoja i obrazovanja već sadržano u nastavnim planovima i programima 16 predmeta. Pitamo se čemu onda udvostručavanje sadržaja i preoterećavanje opterećene satnice učenika?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruga toga smatra da aktualno vodstvo MZOS-a nije kompetentno niti dobronamjerno u rješavanju izazova u školstvu i da su svojim sdosadašnjim postupcima uvijek izazivali razdore i podjele.

„Jedino im je preostalo dati neopozive ostavke, jer su postali ruglo od odgoja i obrazovanja“, mišljenja je Hrvatska udruga Benedekit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.