Potresan prizor: ‘Kćeri su zvale dizalicu da kroz prozor vide umirućeg oca u domu’

Foto: GettyImages

Pučka pravobraniteljica Lora Vidović, na čiji rad postoje inače brojni prigovori, pristranost i  arbitrarno biranje tema, govorila je uoči sutrašnjeg Međunarodnog dana ljudskih prava na N1 televiziji o tome što se dogodilo s ljudskim pravima u Hrvatskoj tijekom pandemijske 2020. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vidović jasno je zauzela stranu i prilikom održavanja referenduma o braku 2013. godine, kada se referendumu usprotivila iako za to nije imala nikakvo utemeljenje u Ustavu, zakonima Republike Hrvatske ili međunarodno prihvaćenim konvencijama.

> Brani li pravobraniteljica Lora Vidović ljudska prava u Hrvatskoj ili svoj položaj?

> Pravobranitelji u Hrvatskoj – brane li nečija prava ili lobiraju za nečije interese?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Pred međunarodnim institucijama: Pučka pravobraniteljica ustraje u napadima na referendum o braku

“Teško je govoriti o napretku u kontekstu svega što se događalo, mislim pritom na pandemiju”, kazala je pravobraniteljica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Posebno je teško za one osobe starije životne dobi koje žive u samačkim kućanstvima. Preko 50 posto njih živi u riziku od siromaštva. To su stvarno porazni podaci i za njih 2020. stvarno nije donijela ništa bolje”, rekla je pravobraniteljica i istaknula stanje sa starijim stanovnicima ruralnih područja, u kojima su i inače slabo dostupne socijalne usluge, “ove godine postale još nedostupnije”.

> Otkriveno čak 16 ilegalnih domova za starije: Najviše u Krapinsko-zagorskoj županiji

Na novi Zakon o socijalnoj skrbi, za kojega je objasnila da je trebao biti donesen u prvoj polovici ove godine, ali je to odgođeno zbog pandemije. Rekla je da još uvijek u domovima živi samo tri posto starijih, a da je problematika prava tih ljudi u žižu javnosti došla nakon požara u jednom domu s puno stradalih:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ukazalo se koliko je važan sustav nadzora… Ministarstvo komunicira da je zaposlilo 30 inspektora umjesto dosadašnjih 11. Vidjeli smo jučer vijest da su u zadnje vrijeme napravili veliki broj obilazaka i mislim da je to jako važno. Kao nekakav prvi korak svakako je važno. Nadam se da će to djelovati preventivno u prvom redu prema vlasnicima obiteljskih domova, ali naravno i privatnih, da sami razmisle kakav standard pružaju i u kakvim uvjetima im žive korisnici.”

Istaknula je i problem u vrijeme pandemije kad obitelji ne mogu posjećivati svoje članove u domovima zbog epidemijskih mjera.

“Možemo razumjeti da je to zbog njihovog zdravlja i njihove sigurnosti”, rekla je Vidović i dodala da je Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku na preporuku njenog ureda ipak uvrstilo da u slučaju pogoršanja stanja korisnika, obitelji mogu doći u posjet umirućim članovima obitelji, unatoč koronavirusu.

“Imali smo primjer gdje su dvije kćeri unajmile građevinsku dizalicu da kroz prozor vide svog umirućeg oca. U takvim situacijama je nužno biti fleksibilan”, navela je primjer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.