Dražen Đurović, zastupnik HDSSB-a u Hrvatskom saboru otvorenim se pismom obratio direktoru komunalnog poduzeća Tekija u Požegi nakon što je dugi niz godina bezuspješno nastojao nagovoriti požeško komunalno poduzeće da popravi uličnu šahtu kako vozila ne bi prskala djecu i odrasle pješake koji tim putem idu u školu i na posao. Saborski zastupnik Đurović izrazio je nadu da će „nakon 20 god. gradsko komunalno poduzeće s više od 200 zaposlenih,s desetljetnom tradicijom, logistikom, tehnikom i iskustvom uspjeti savladati jednu kanalizacijsku šahtu“. Otvoreno pismo donosimo u cijelosti:
OTVORENO PISMO SABORSKOG ZASTUPNIKA DRAŽENA ĐUROVIĆA DIREKTORU KOMUNALNOG PODUZEĆA TEKIJA d.o.o.!
Poštovani gospodine Kolić.
Kao što možda znate ili vjerojatno ne znate, ja sam u Požegu došao 1996.godine. Godinama radio pa i jedno vrijeme živio u požeško vojarni. Bezbroj puta sam kao pješak odlazio od vojarne do grada. Jedini put vodio je i danas vodi preko orljavskog mosta te uz autobusni kolodvor i Radićevom prema centru. Već tada zamjetio sam jednu vrlo nezgodnu kanalizacijsku šahtu koja skuplja oborinske vode na cesti. Problem s tom šahtom je tada, prije 19 godina bio, što je bila uvijek začepljena. S obzirom da je preko 15 cm.ispod razine okolnog asfalta, uvijek bi bila ispunjena vodom čak i kad bi okolni asfalt odavno bio suh. Šahta se nalazi na samom raskrižju i auti koji idu cestom iz pravca orljavskog mosta prema centru vrlo ju teško mogu zaobići. Pješačka staza je odmah uz kolnik te auti tu redovito zalijevaju pješake. Zalijevali su i mene. I to ne samo čistom oborinskom vodom, već i prljavom ustajalom vodom koja leži u toj šahti danima nakon padalina, čini mi se čak i da se kroz tu šahtu vraća dio kanalizacijske vode. Godine su prolazile, ja sam prestao tuda pješačiti. Danas se većinom vozim autom i uvijek pažljivo zaobilazim tu šahtu. Nažalost, mnogi ne. Kasnije su na tom raskrižju postavljeni semafori. Stup koji drži semafor postavljen je tako da je dodatno suzio pločnik i onemogućio pješacima da se odmaknu od te fatalne kanalizacijske šahte kad se tuda kreću. Što je samo povećalo broj „polivenih pješaka“.
Poštovani g.,Kolić.
Tom stazom prolaze svakodnevno stotine učenika osnovnih i srednjih škola, radnici koji idu na posao, sve više nezaposlenih koji „šetaju“ do burze, umirovljenici, majke s kolicima itd. Danas tom stazom svakodnevno ide i moje troje djece više puta dnevno u školu i na druge aktivnosti. Svašta se promijenilo, no jedna stvar je konstanta; vi ste direktor komunalnog poduzeća kao i prije 19 god. a šahta je i dalje začepljena i puna vode.
Poštovani g.Kolić.
U više navrata pokušavao sam preko nekih ljudi koje poznajem u komunalnom poduzeću Tekija moliti da se ta šahta ako je ikako moguće očisti, odštopa. Navodno su i pokušavali ali „nisu uspjeli“.
Poštovani g.Kolić.
Ovih 19 godina života u Požegi plaćam uz poreze i gradski prirez, plaćam komunalnu naknadu, vodnu naknadu, slivne vode, vodu, kanalizaciju i različite druge bezbrojne režijske troškove. Zar je zaista previše što tražim i molim da se odštopa jedna kanalizacijska vertikala kako bi moja djeca i tuđa djeca mogla normalno hodati ulicom bez straha da ih auti koji prolaze cestom polijevaju kanalizacijskom vodom?
Poštovani g.Kolić.
Ako gradsko komunalno poduzeće zaista ne može odštopati tu kanalizacijsku cijev koja je desetljećima zaštopana predlažem Vam i drugu mogućnost. Vidio sam je prije nekoliko dana u Zagrebu na zavoju kod šestinske crkve. Tamo su isto tako problematičnu šahtu jednostavno zatvorili. Vjerojatno zabetonirali vertikalu, uklonili šahtu i sad je tamo samo cesta.
Poštovani g.Kolić.
Vjerujem u Vas. Vjerujem da će ipak nakon 20 god. gradsko komunalno poduzeće s više od 200 zaposlenih,s desetljetnom tradicijom, logistikom, tehnikom i iskustvom uspjeti savladati jednu kanalizacijsku šahtu. Možda i još koju, jer ovo nije usamljeni primjer u gradu Požegi.
Srdačno Vas pozdravljam i unaprijed zahvaljujem u ime svih koji tuda prolaze.
S osobitim štovanjem,
Dražen Đurović, dr. med.