Dvadesetak aktivista GONG-a prosvjedovalo je danas, na Međunarodni dan prava na pristup informacijama, ispred Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost zbog, kako su istaknuli, zabrinjavajućeg i sustavnog odbijanja rješavanja problema tajnosti podataka te načina rada na izmjeni Zakona o tajnosti podataka.
Aktivisti su prosvjedovali s plakatom – tablom na kojoj je bio grb Republike Hrvatske i na kojoj je pisalo “Republika Hrvatska – Ured za paljenje mraka” te crnim transparentom na kojemu je ‘službenim pečatom’ i bijelim slovima otisnut natpis “Tajno”.
Upozorili su na nedostatni nadzor nad klasificiranjem podataka i zabrinjavajuću činjenicu da u radnu skupinu za izmjenu Zakona o tajnosti podataka nije uključena povjerenica za informiranje Anamarija Musa koja je, istaknuli su, “jedina institucija nadležna za zaštitu ustavnog prava građana na pristup informacijama” i zatražili da se ona što prije uključi u proces izrade novoga Zakona o tajnosti podataka kako bi se zaštitilo ustavno pravo na pristup informacijama.
GONG-ova Natalija Mirković novinarima je izjavila da su se okupili jer su u tijeku izmjene Zakona o tajnosti podataka koje, rekla je, zapravo treba uskladiti sa Zakonom o pravu na pristup informacijama.
“Postoji nedostatak nadzora nad tajnosti podataka. U radnu skupinu koja radi na izmjenama Zakona o tajnosti podataka uključen je Ured Vijeća za nacionalnu sigurnost i oni zapravo rade na izmjenama”, izjavila je Mirković . Napomenula je da se već više od dvije godine govori o usklađivanju, odnosno o izmjenama Zakona o tajnosti podataka rekavši kako je “ispalo da je zapravo da je Zakon o tajnosti podataka ‘neželjeno dijete’ jer je za njegovu izmjenu trebalo najprije biti nadležno Ministarstvo uprave, pa Ministarstvo pravosuđa, da bi na kraju završilo u MUP-u.
Napomenula je da je GONG prije par godina radio istraživanje o primjeni Zakona o tajnosti podataka u kojemu su otkrivene brojne zlouporabe pa je GONG, podsjetila je, u posljednje zadnjih dvije godine slao preporuke na relevantne adrese, organizirao okrugle stolove i rasprave, ali bez odgovora tako da je prosvjed sada jedina opcija.
Njezin komentar na novinarsku primjedbu da povjerenica za informiranje radi u teškim uvjetima, bio je kako to pokazuje da se zapravo radi o nedostatku političke volje za pravom transparentnošću, već postoji samo deklarativna volja.
Prosvjednik Duje Prkut (GONG) rekao je pak kako “imamo sektor tajnih službi nad kojima ne postoji nadzor”. Istaknuo je da smo s “netransparentnim i neparticipativnim procesom izrade Zakona prepustili zapravo tajnim službama da vode brigu o transparentnosti, a oni su možda zadnje državno tijelo koje bi o tome trebalo voditi brigu”.
Upitan koji su rizici za građane, odgovorio je da su “rizici za građane iznimno veliki”.
“Mi smo u prošlosti vidjeli sve alate koje je politička elita imala za skrivanje osobito škakljivih informacija od javnosti”, rekao je i dodao da će se, “ako dobijemo loš Zakon o tajnosti podataka to ponovno dogoditi i ponovno ćemo imati zlouporabe”.
“Treba nam Zakon koji će zaštititi ustavno pravo, a ne koji će otvoriti ‘Pandorinu kutiju’ i novu zloupotrebu klasificiranja podataka što želimo spriječiti”, zaključio je Prkut.
Tekst se nastavlja ispod oglasa