Sabor danas o izvješću pravobraniteljice za osobe s invaliditetom

Foto: fah

Hrvatski sabor u srijedu nastavlja sjednicu raspravom o dva izvješća o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom u 2018. i o ostvarivanju prava na besplatnu pravnu pomoć, nakon čega su na dnevnom redu dva oporbena zakonska prijedloga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravobraniteljici za osobe s invaliditetom lani se javio 1.951 građanin što je 124 pritužbe više u odnosu na 2017. Ured pravobraniteljice imao je 3.200 postupanja među kojima i 394 pojedinačne i općenite preporuke nadležnim ministarstvima, jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave, kao i drugim pravnim osobama.

Radi zaštite, praćenja i promicanja prava i interesa osoba s invaliditetom, pravobraniteljica je uputila 100 prijedloga zakonskih i podzakonskih odredbi te 61 mišljenje dostavila izravno nadležnim tijelima, od čega ih je oko 30 posto prihvaćeno, stoji u izvješću o radu.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo na kraju 2018. godine u Hrvatskoj je bilo ukupno 505.725 osoba s invaliditetom, od kojih je 202.114 žena s invaliditetom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zastupnici će također raspraviti Izvješće o ostvarivanju prava na besplatnu pravnu pomoć i utrošku sredstva za 2018. kad je primarna pravna pomoć pružena u 20281 slučajaja pri čemu su ovlaštene udruge pružile pomoć u 15228 slučajeva, pravne klinike u 1889 slučajeva, a uredi državne uprave u županijama/Gradski ured za opću upravu Grada Zagreba u 3164 slučajeva.

Primarna pravna pomoć u najvećem broju slučajeva pružena je kroz pravni savjet i informaciju, a bilo je i podnesaka pred javnopravnim tijelima, Europskim sudom za ljudska prava i međunarodnim organizacijama.

Ukupno je bilo 6779 zahtjeva za ostvarivanje sekundarne pravne pomoći, a odobreno je 4638 zahtjeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na dnevnom redu su i dva zakonska prijedloga koje je predložila oporba, Klub Živog zid i SNAGA-e te zastupnik Mosta Miro Bulj.

Dopunama Zakona o pravnim posljedicama osude, kaznenoj evidenciji i rehabilitaciji Klub zastupnika Živog zida i SNAGA-e traži da se omogući javna dostupnost podataka o pravomoćno osuđenim počiniteljima kaznenih djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta, a dopunama Zakona o gradnji Mostov Miro Bulj traži uvođenje obveze izdavanja građevinske dozvole za bazne stanice teleoperatera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.