Šeks: Srbija je postala pravosudni žandar jugoistočne Europe

Oporbeni zastupnici u Hrvatskom saboru pozdravili su u četvrtak najavu premijera Zorana Milanovića da Hrvatska Srbiju neće pustiti u EU dok ne povuče zakon na temelju kojega je uhićen Veljko Marić, ali i ocijenili kako je ta poruka kontradiktorna Vladinu odbijanju njihova prijedloga da Hrvatska zatraži da povlačenje tog zakona bude jedno od mjerila u sklopu pregovora o pristupanju Srbije Europskoj uniji (EU).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne može se samo apelirati na Srbiju da povuče zakon koji je protivan Povelji UN-a, a kojim je Srbija sebi 2003. prisvojila pravo haškog sudišta. Ona je postala pravosudni žandar jugoistočne Europe”, kazao je Vladimir Šeks (HDZ) novinarima u Saboru.

Podsjetio je da su hrvatski europarlamentarci predložili amandman na izvješće o pristupanju Srbije kojim bi se tu zemlju obvezalo da taj zakon povuče iz prakse.

Upozorio je da Srbija namjerava i dalje provoditi sporni zakon, sudeći po izjavama srbijanskog ministra pravosuđa nakon izricanja haške presude po tužbama za genocid.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Danas Zoran Milanović konačno izgovara rečenicu koju je davno trebao izgovoriti, da će Hrvatska uvjetovati put Srbije prema EU povlačenjem tog zakona. S druge strane, krajnje je kontradiktorna odluka Vlade, odnosno mišljenje koje je dala na prijedlog skupine 57 zastupnika koji su tražili da Sabor obveže Vladu da kod pristupnih pregovora sa Srbijom djeluje u okviru poglavlja 23 (pravosuđe) da Srbija povuče taj zakon iz procedure”, tumači Šeks.

Dodao je kako je Milanovićeva Vlada već odavno potpuno izgubila politički kompas.

“Izgleda da je Vlada sve poduzela, a ništa nije napravila, jer je Marić još uvijek u zatvoru druge države”, komentirao je Josip Salapić (HDSSB).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odbijanje oporbenog prijedloga nazvao je neozbiljnim. “Pomalo je neozbiljno da premijer kaže da oporba ništa ne radi, a kad šaljemo prijedloge u Vladu, to se sve odbija”, kazao je Salapić.

Uvjeren je kako je Vlada mogla učiniti više, s obzirom da Srbija pretendira na članstvo u EU.

“Od nas se očekuje da budemo partner Srbiji da uđe u EU, a u isto vrijeme se dopušta da Srbija svoju jurisdikciju širi na građane Hrvatske, naše državljane”, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vidjeli smo presudu Međunarodnog suda pravde gdje je rečeno da Srbija nije odgovorna za zločine koje je počinila “bivša država SFRJ”, a u isto vrijeme se u procesu sukcesije traži i oduzima hrvatska imovina. Srbija se proglašava sljednicom, a donosi zakon koji je, ne samo protivan konvencijama i međunarodnom pravu, nego je apsolutno nedopustiv, rekao je Salapić.

Smatra da bi se Milanović trebao sastati sa srbijanskim premijerom ili predsjednikom, kako bi se problem riješio na najvišoj razini.

“Radi se o vrlo osjetljivom pitanju, o temeljnim pravima hrvatskih građana. Nije Milanović premijer SDP-a, nego svih građana Hrvatske. Tako se treba i ponašati kao državnik i kao odgovoran političar i zaštititi ljude koji nedužni trpe u zatvorima susjedne države”, poručio je Salapić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.