Slučaj iz Rovinja: Zašto je dijete provelo 2 sata u zatvorenom automobilu? – ‘I 5 minuta može biti kritično’

Foto: GettyImages

Četverogodišnja djevojčica, koju je rovinjska Hitna pomoć u četvrtak primila bez svijesti, još uvijek je u teškom stanju i nalazi se u riječkoj bolnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sisački pedijatar Goran Kuzmac govori da što je dijete manje to teže može podnijeti velike temperature pa je time situacija opasnija i treba manje vremena da dođe do zdravstvenih poteškoća.

Iz istarske policije izvijestili su da su liječničku prijavu o tom događaju primili u petak oko 15 sati.

Djevojčica je hitno prevezena najprije u pulsku Opću bolnicu, a potom na daljnje liječenje u riječku bolnicu, kažu u policiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Policijski službenici utvrđuju sve okolnosti događaja kako bi se utvrdilo je li na štetu djeteta počinjeno kazneno djelo povrede djetetovih prava”, rekla je glasnogovornica istarske policije Nataša Vitasović.

Policija trenutno ne želi iznositi detalje tog događaja jer je kriminalističko istraživanje u tijeku. Roditelji su u bolnici uz djevojčicu.

Neslužbeno se doznaje kako je djetetu teško ugroženo zdravlje nakon što je duže vrijeme provelo u automobilu na visokim temperaturama te kako je najvjerojatnije dehidriralo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je i zašto dijete provelo dva sata u zatvorenom automobilu još se uvijek ne zna, i nema službenih informacija, a policija je tek potvrdila kako je riječ o hrvatskim državljanima. No zna se da je na temperaturama koje su ovih dana u Istri i Hrvatskoj dovoljno da dijete ostane i pet minuta u automobilu na suncu pa da dođe do teških zdravstvenih problema.

Djeca uopće ne bi smjela ostajati u zatvorenim neklimatiziranim automobilima, pa čak i uz otvoreni prozor. Na ovakvim temperaturama i pet minuta može biti kritično za dijete“, upozorava za Večernji list pedijatar mr.sc. Goran Kuzmac, subspecijalist pedijatrijske neurologije i voditelj Odjela za pedijatriju sisačke Opće bolnice „Dr. Ivo Pedišić“.

On pojašnjava kako temperatura u zatvorenom automobilu rapidno raste u odnosu na vanjsku temperaturu te kako, ako je vanjska temperatura primjerice 30, u automobilu za 40 minuta može biti 50, 60 stupnjeva, što dječji organizam ne može izdržati. „Dijete što je manje ono teže podnosi velike temperature. Čim je dijete manje situacija je opasnija i treba manje vremena da dođe do zdravstvenih poteškoća.“, pojašnjava sisački pedijatar za Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.