Stožer: izvoz domaće nafte značio bi kraj za sisačku rafineriju

Iz Stožera za obranu Rafinerije Sisak u srijedu s poručili kako su ih uznemirili medijske napisi da je Ina tajno razradila plan izvoza domaće nafte te umrežavanje s rafinerijama u BiH, Srbiji i Mađarskoj, te su upozorili kako bi izvoz domaće nafte značio kraj sisačke rafinerije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Očito se postupno ostvaruje scenarij na koji smo već ranije upozorili. Izvoz domaće nafte u Srbiju, BiH i Mađarsku značio bi kraj za našu rafineriju. Ta je vijest dovoljan razlog da ponovo sazovemo sjednicu našeg Stožera i dogovorimo daljnje akcije. Istina, imamo dogovoren sastanak s predstavnicima Uprave Ine za 27. veljače, ali ne možemo toliko čekati na provjeru informacije kako bi poduzeli industrijske akcije”, rekao je koordinator Stožera Predrag Sekulić.

Istaknuo je kako ta informacija Jutarnjeg lista, da će Ina domaću naftu, oko 600.000 tona na godinu, usmjeriti u izvoz umjesto da je prerađuje u Sisku, nije neočekivana, ali da je uznemirila članove Stožera.

Iz Rafinerije je potvrđeno kako se u spremnicima prikuplja nafta s domaćih naftonosnih polja. Svakog dana pristiže između 1.500 i 3.500 tona, odnosno oko 50.000 tona nafte na mjesec. Ta količina na godišnjoj razini upravo odgovara spomenutim najavama o izvozu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Stožeru navode kako bi, zbog niske koncesijske naknade, izvoz nafte za Inu predstavljao ekstra profit. Ujedno napominju kako je propuštena prilika da se ulaže u nova istraživanja i eksploataciju domaćih izvora, koji bi, tvrde, bez problema primjenom suvremenih metoda mogi povećati iscrpak za 30 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.