U Hrvatsku ušlo više od 52.000 migranata; Mađarska razmišlja o potpunom zatvaranju granice

Šid, Srbija, 24.09.2015 - Izbjeglice èekaju u prostoru izmeðu hrvatskog i srpskog graniènog prijelaza Tovarnik-Šid. Oko 50.000 imigranata stiglo je u Hrvatsku u zadnjih 8 dana. foto HINA/ Damir SENÈAR /ds

Na registraciju, zdravstveni pregled te smještaj u prihvatni centar u Opatovcu čeka nekoliko stotina migranata, a stalno pristižu nove koje u Hrvatsku ulaze preko Bapske te danas ponovno i preko Tovarnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se neslužbeno doznaje, u četvrtak navečer s druge strane graničnog prijeleza Tovarnik na ulazak čeka nekoliko tisuća migranata.

Migranti smješteni u prihvatnom centru večeras je u ime Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj obišao zamjenik muftije Mevludin Arslani čestitavši vjernicima islamske vjeroispovjesti, koji čine golemu većinu među izbjeglicama, Kurban-barjam.

“Čestitali smo im Barjam i pozvali smo ih sve skupa da slušaju, jer svi im ovdje žele pomoći. Razgovarali smo s nadležnima u centru i o dolasku imama ovdje jer ljudi drugčije reagiraju kada među sobom vide vjersku osobu u odori”, izjavio je novinarima nakon izlaska iz prihvatnog centra efendija Arslani.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je rekao, migranti su iscrpljeni i često znaju biti uplašeni jer se boje da će biti vraćene u Srbiju. Također je kazao kako je donio 300 paketića da se u ime Mešihata podijele kao bajramski dar djeci izbjeglicama.

Stanje u prihvatnom centru, kao i izvan njega pod nadzorom je policije, provode se redovite higijenske i druge mjere, a od jutros su izbjeglice u kampu smještene po nacionalnoj pripadnosti kako bi bilo što manje sukoba među pripadnicima pojedinih nacionalnih i etničkih skupina, a koji do sada nisu bili rijetkost. Izbjeglice se označavaju narukvicama radi lakše evidencije vremena ulaska u centar.

Jedan od najvećih problema predstavljaju goleme količine otpada koji ostaju iza njih. Tako je u proteklih devet dana uklonjeno više od 600 tona otpada koji je ostao nakon odlaska izbjeglica, a za čije su uklanjanje angažirane službe komunalnih poduzeća iz Iloka, Vukovara, Lovasa i Tovarnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

19,00 sati

U Republiku Hrvatsku od početka izbjegličke i migrantske krize ušlo je više od 52 tisuće migranata, objavilo je Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) u četvrtak poslijepodne.

U prihvatni centar za izbjeglice u Opatovcu tijekom noći i jutra nastavili su pristizati migranti koje policija usmjerava u autobuse već u samoj Bapskoj te ih odvozi do Opatovca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U prihvatnom centru migranti se registriraju i dobivaju liječničku pomoć te se ubrzo autobusima i vlakovima prevoze prema graničnim prijelazima sa Mađarskom.

S obzirom da je u četvrtak rano ujutro na području Opatovca padala kiša, migrante se odmah po dolasku u Opatovac pušta u prihvatni centar bez čekanja ispred samog centra.

Neslužbeno se doznaje kako su sve ozbiljnija razmišljanja da se dio migranata preusmjeri i u Beli Manastir s obzirom da je najavljeno zahlađenje i kišovito vrijeme.

Tu mogućnost sinoć je potvrdio i sam ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić izjavivši kako je Beli Manastir od prvog dana bio rezervna varijanta za smještaj izbjeglica s obzirom da je riječ o čvrstom objektu koji je za hladnijeg vremena puno prihvatljiviji za smještaj i boravak od centra u Opatovcu, koji je obično šatorsko naselje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, točno je tjedan dana od kad su u Hrvatsku počeli pristizati prvi migranti. Najveća kolona migranata trenutačno se nalazi na graničnom prijelazu Terezino Polje. Migranti i dalje pristižu u Hrvatsku, gotovo 350 do 400 na sat.

Najveći priljev migranata i dalje se očekuje na području Tovarnika i Iloka.

18,50 sati

Mađarska je počela postavljati bodljikavu žicu na granici sa Slovenijom. Policija i vojska postavljaju ogradu na prijelazu Pince-Tornyiszentmiklos do kojeg se dolazi autocestom, ali i na manjem graničnom prijelazu koji su sagradili na staroj cesti, oko 100 metara od autoceste, javlja RTV Slovenija.

18,46 sati

U prihvatni centar u Opatovcu cijeli dan stižu nove izbjeglice, a za razliku od prošlih dana, kad ih je u Opatovac najviše stizalo iz Bapske, danas ponovno stižu preko Tovarnika.

Do prihvatnog centra u Opatovcu izbjeglice se prevoze autobusima i policijskim kombijima, a prednost pri ulasku u centar imaju žene i djeca. Nakon dolaska u centar policija ih registrira i smješta u šatorsko naselje.

Po neslužbenim podatcima, kod Tovarnika na ulazu u Hrvatsku je nekoliko tisuća migranata.

U Hrvatsku je od početka izbjegličke krize ušlo više od 51.000 migranata, objavilo je Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) u četvrtak poslijepodne.

18,28 sati

Mađarska će uskoro odlučiti hoće li zatvoriti svoju granicu sa Hrvatskom za migrante kao što je učinila 15. rujna sa srbijanskom granicom, objavila je njezina vlada u četvrtak.

“Vlada će uskoro odlučiti hoće li pristupiti potpunom zatvaranju hrvatske granice, kao što je učinila sa Srbijom”, rekao je predstojnik ureda premijera Viktora Orbana Janoš Lazar na konferenciji za novinare.

“Iskustvo mađarske vlade je da se učinkovita zaštita schengenskih granica može jamčiti samo potpunim zatvaranjem, koje je već na snazi sa Srbijom”, dodao je Lazar, desna ruka premijera Orbana, pobornika tvrde linije prema migrantima. Više pročitajte ovdje.

18,12 sati

Sedam kamiona s hrvatskim pločicama odnosno robom koja je proizvedena u Hrvatskoj, od ponoći do četvrtka poslijepodne vraćeno je u Mađarsku, zbog zabrane ulaska hrvatske robe u Srbiju, priopćeno je na graničnom prijelazu Horgoš.

Za sve ostale kamione, i robu proizvedenu u drugim zemljama, nema zapreka za ulazak u Srbiju.

Sa srbijanske strane, prema mađarskoj granici, kolona kamiona je duga nekoliko kilometara, i na izlaz se čeka nekoliko sati.

Vozač Borislav Makijević iz Novoga Sada, čije je kamion na oko kilometar od granice, kaže da čeka oko tri sata i da se vrlo polako primiče prijelazu. Dodaje da nije ni pokušavao izaći preko hrvatske granice.

Promet putničkim automobilima se odvija bez zadržavanja.

Na graničnom prijelazu i oko njega nema migranata. Povremeno se uz autocestu koja vodi do tog najvećeg srbijansko-mađarskog graničnog prijelaza mogu vidjeti skupine migranata koji kažu kako bi pokušali prijeći u Mađarsku.

“Nama je rečeno da je hrvatska granica zatvorena na mjesec dana. Zato idemo prema Mađarskoj i nadamo se da će nam Bog pomoći“, rekao je Šain, muškarac srednjih godina, koji je jedini u skupini od tridesetak osoba iz Afganistana govorio engleski.

16,30 sati

U Republiku Hrvatsku od početka izbjegličke i migrantske krize ušlo je više od 51 tisuće migranata, objavilo je Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) u četvrtak poslijepodne.

Tijekom jutra na području Iloka i Tovarnika ušlo je više od 3500 osoba, dok se u privremenom prihvatnom centru u Opatovcu trenutačno nalazi nešto više od tisuću ljudi.

Što se tiče protočnosti prometa na državnoj granici sa Srbijom i dalje se ne propuštaju sve kategorije vozila srbijanskih registracijskih oznaka, od čega su izuzeta teretna vozila koja prevoze lako kvarljivu i ADR robu, naveo je MUP RH na svojim internetskim stranicama.

Val izbjeglica i migranata većinom iz Sirije, Afganistana, Pakistana i Iraka, u Hrvatsku je krenuo prošle srijede, 16. rujna.

14,02 sati

Austrija je drugim zemljama EU vratila više od 5000 migranata te će u Sloveniju i Hrvatsku, koje su sigurne zemlje, vratiti migrante koji njima prolaze, a u njima ne zatraže azil, rekla je u četvrtak ministrica vanjskih poslova Johanna Mikl-Leitner.

Prije tri tjedna Austrija i Njemačka privremeno su suspendirale propise EU o azilu i propuštale sve migrante iz Sirije, čime su razgnjevile susjedne zemlje poput Mađarske, koja je poručila da će time samo potaknuti novi val migranata. Više pročitajte ovdje.

13,14 sati

U povodu muslimanskog blagdana Kurban-bajrama prihvatni centar u Opatovcu posjetio je u četvrtak glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Gunja, Idriz efendija Bešić te s izbjeglicama i migrantima muslimanske vjeroispovjesti klanjao Bajram namaz, a donaciju od tri tone jabuka u Opatovac je donio vukovarski gradonačelnik Ivan Penava.

“Ovo mi je zadnjih godina četvrti Barjam koji slavim u izvanrednim okolnostima. Prošle godine je bila poplava u Gunji, a sada se suočavamo s novim izazovom. Teško je gledati sve te ljude, isrpljene i umorne”, kazao je Hini Idriz efendija Bešić koji se tijekom boravka u prihvatnom centru susreo i s potpredsjednikom Vlade i ministrom unutarnjih poslova Rankom Ostojićem.

“U razgovoru s ministrom Ostojićem dogovorili smo da se jedan od šatora osigura kao molitveni prostor za vjernike muslimanske vjeroispovjesti kojih je i većina u prihvatnom centru”, kazao je Bešić.

Vjernici muslimanske vjeroispovjesti u četvrtak proslavljaju prvi dan Kurban-barjama.

Opatovac, 24.09.2015 - Predsjednik Vijeca bošnjaèke nacionalne manjine u Vukovarsko-srijemskoj županiji i glavni imam Medžlisa IZ-e Gunje, Idriz ef. Bešiæ, posjetio je izbjeglièki kamp Opatovac na prvi dan Kurban-bajrama. foto HINA/ Damir SENÈAR /ds

13,06 sati

U prihvatnom centru u Opatovcu u četvrtak prijepodne nalazi se oko 2500 migranata i izbjeglica, a do ranog poslijepodneva biti će ih više od 3000 jer novi neprestano pristižu, izjavio je novinarima na ulazu u centar potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić.

Od jutros traje i označavanje izbjeglica s narukvicama na kojima se nalazi ispisano vrijeme u koje su stigli u prihvatni centar Opatovac. Ranjive skupine dobijaju zelenu narukvicu koja znači prioritet, i pomoći će prilikom ukrcaja u autobuse, dodao je.

Unutar prihvatnog centra Opatovac napravljena je reorganizacija te se izbjeglice i migranti smještaju u šatore po nacionalnosti i etničkim skupinama kojima pripadaju. Na taj način pokušavaju se izbjeći sukobi do kojih je do sada znalo doći između izbjeglica i migranata različite nacionalne i etničke pripadnosti, rekao je. Tako je u sukobu koji se dogodio utorak jedan migrant uboden nožem.

“Sve se odvija normalno. Ide sigurnosni i zdravstveni pregled i odmah iz vozimo dalje prema Mađarskoj. Svi tamošnji prijelazi se koriste radi odlaska ljudi, i Botovo, i Goričan, i Terezino Polje, i Branjsko Petrovo Selo”, kazao je Ostojić.

Dodao je da je Hrvatska spremna aktivirati i prihvatni centar u Belom Manastiru ali bi se to učinilo samo u slučaju pogoršanja vremenskih prilika. On je spreman za prihvat oko 2.000 ljudi.

Na primjedbu novinara, što će se dogoditi ako Mađarska u potpunosti zatvori granicu, Ostojić je odgovorio da je prema njegovim saznanjima “mađarska granica odavno zatvorena, ali funkcionira”.

“Po onome što mi znamo Grčka organizirano trajektima prebacuje veliki broj ljudi prema Makedoniji, te oni preko Makedonije i Srbije dolaze na ovu točku”, naglasio je. Više pročitajte ovdje.

12,00 sati

Predsjednik Vlade Republike Hrvatske Zoran Milanović danas prije sjednice Vlade u Banskim dvorima dao je izjavu za medije o situaciji na granici sa Srbijom.

Srbija u dogovoru s Budimpeštom organizirano šalje izbjeglice samo na granicu s Hrvatskom, koja ih ne može primati u tolikom broju i zato je uvedena blokada granice, rekao je u četvrtak premijer Zoran Milanović.

Srbija pušta da izbjeglice neorganizirano tumaraju zemljom, ali samo dok se ne okupe na sjeveru, a onda ih organizirano šalje samo na hrvatsku granicu, rekao je Milanović.

“To se radi u organizaciji srpske kancelarije za izbjeglice”, naglasio je. “Zašto to rade? Zato jer imaju dogovor s Budimpeštom”, rekao je premijer.

Cijelu izjavu možete pročitati ovdje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.