U ime obitelji još prije 4 godine upozorila Vladu na cenzuru na Facebooku: Kada će Plenković reagirati?

plenković u ime obitelji
Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Rusija je u petak kaznila Google s gotovo 100 milijuna dolara (88,4 milijuna eura), a Facebookovu matičnu tvrtku Meta s 27 milijuna dolara (23,9 milijuna eura) pojačavajući pritisak na te internetske tvrtke – koje zanemaruju ruske zakone i ne brišu zabranjeni sadržaj povezan sa zloporabom droga, oružjem i eksplozivima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Rusija kaznila Google i Metu rekordnim novčanim kaznama: Nisu uklonili zabranjeni sadržaj
> Ivica Šola: Novi diktatori iz Silicijske doline postaju i zakonodavci, i tužitelji, i suci

Australija

U studenome je Australija najavila uvođenje zakona kako bi natjerala velike društvene mreže da daju pojedinosti o korisnicima koji objavljuju klevetničke komentare. Australska Vlada razmatra opseg odgovornosti platformi kao što su Twitter i Facebook za klevetnički materijal objavljen na njihovim stranicama. Najava dolazi nakon što je najviši sud u zemlji presudio da se izdavači mogu smatrati odgovornima za javne komentare na internetskim forumima.

Brazil

Brazilski Vrhovni sud presudio je u kolovozu 2020. da Facebook i Twitter širom svijeta moraju blokirati brojne profile. U obrazloženju se navodilo da su preko tih profila širene lažne vijesti i poticano na mržnju, te pisane prijetnje protiv sudaca saveznog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Marušić obnovio prijavu pravobraniteljici protiv Faktografa zbog cenzure: Najavio daljnje korake u slučaju ignoriranja

> Slučaj prof. Marušića i The Lanceta: Narod.hr od Faktografa zatražio ispriku i demanti neistina

Poljska protiv cenzure

Poljska je početkom godine najavila zakon kojim bi se velike tehnološke tvrtke novčano kažnjavale svaki put kada bi protuustavno cenzurirali zakonitu slobodu govora na društvenoj mreži.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok dio država polazi od stajališta da tehnološke divove treba kazniti jer nisu uklonili takozvani “govor mržnje”, Poljska zauzima drugačiji pristup i brani slobodu govora i mišljenja. Poljska se protivi uklanjanju sadržaja ili blokiranju računa ako sadržaj na njima ne krši poljski zakon.

“Često su žrtve pod ideološkom cenzurom čiji se sadržaj uklanja ili blokira”, istaknuo je Poljski ministar pravosuđa Zbigniew Ziobro jasno poručivši da je pravna inicijativa osmišljena u svrhu borbe protiv cenzure.

Europska komisija upozorila na vrijednosti slobodnog izražavanja

Jedna od osoba koju su tehnološki divovi nemilosrdno blokirali bio je bivši američki predsjednik Donald Trump.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na tu masovnu cenzuru digitalne oligarhije kojom su zahvatili bivšeg američkog predsjednika reagirali su Njemačka, Francuska, ali i Europska komisija upozorivši na vrijednosti slobodnog izražavanja.

Facebookova dvostruka mjerila

Dok je Rusija upozorila da Facebook nije uklonio sadržaje koji su “raspirivali vjersku mržnju, sadržavali nepouzdane ili opasne informacije za maloljetnike ili su promicali terorističke ili ekstremističke organizacije”, s druge strane Facebook ima poseban program koji omogućuje slavnim i moćnim osobama da zaobiđu pravila te društvene mreže.

Dailymail je otkrio da je taj program nazvan ‘XCheck’ stvorio popis slavnih osoba koje su izuzete od primjene određenih pravila. Određene filmske zvijezde, voditelji talk showa, intelektualci, slavne internetske osobe i svi koji imaju velik broj pratitelja, pokriveni su ‘XCheckom’ na Facebooku i Instagramu.

“Jedan od temeljnih razloga zbog kojih sam se pridružio Facebooku jest to što vjerujem u njegov potencijal da bude duboko demokratizirajuća snaga koja svima omogućava jednak građanski glas”, napisao je u dokumentu Samidh Chakrabarti, izvršni direktor koji je vodio jedan Facebookov tim. “Stoga me jako brine postojanje različitih pravila za različite ljude”, poručio je, navodi Dailymail.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promašeni koncept ‘fact-checkinga’

Zahvaljujući raznim medijima koji za sebe tvrde da su specijalizirani za “fact checking”, te su im tehnološki divovi omogućili cenzuru na društvenim mrežama, na udaru se, posebno od početka pandemije koronavirusa, našao niz uglednih znanstvenika, poduzetnika, medija…

> Petar Vidov – glavni urednik Faktografa dijete je portala Index, pisao za Pupovčeve Novosti

> Što je Faktograf proglasio lažima o koronavirusu, a sad ne želi priznati grešku?

Narod.hr također je više puta bio na cenzorskom udaru Faktografa, specijaliziranog medija koji ima ovlasti dodjeljivati negativne oznake člancima u medijima, čime u praksi smanjuje doseg čitatelja do kojeg sadržaj ocijenjen kao netočan može doći na društvenim mrežama.

Prof. dr. sc. Valerije Vrček, predstojnik Zavoda za organsku kemiju bogate znanstvene karijere, upozorava na medijsku eliminaciju onih ljudi, stručnjaka ili znanstvenika, koji se svojim procjenama ne uklapaju u službeni protokol javnozdravstvenih politika.

“Riječ je o profesorima, nobelovcima, akademicima: Luc Montaigner, Michael Levitt, John Ioannidis, Peter Gotzsche, Martin Kulldorff, Sucharit Bakhdi, Jay Bhattacharya, Robert Malone, Ira Bernstein, David Livermore, Carl Heneghan…“, nabraja prof. Vrček, te podsjeća na Deklaracije znanstvenika koje su se našle pod medijskom blokadom.

“Ti su primjeri znak za uzbunu jer mediji koji se oglušuju na apele vrhunskih znanstvenika prema definiciji ne rade u interesu općega dobra”, zaključuje prof. Vrček.

Apel BMJ-a za prestanak cenzure

Urednici britanskog medicinskog časopisa The British Medical Journal, jednog od najstarijih medicinskih časopisa u svijetu, BMJ, nedavno su poslali otvoreno pismo Marku Zuckerbergu tražeći ga da prestane s cenzurom i “provjerom činjenica” koje njegovi suradnici izvršavaju nad BMJ člancima. BMJ nije prvi časopis čije članke cenzuriraju takozvani “provjerivači činjenica” vezano za objave o koronavirusu.

Školski primjer oduzimanja prava na znanstvenu radoznalost je sukob prof. dr. sc. Matka Marušića, profesora imunologije, i portala Faktograf.hr. Profesor Marušić u ljeto prošle godine javno je zastupao stajalište prema kojem je koronavirus “pobjegao” iz kineskoga laboratorija u Wuhanu. Tada je to bila zabranjena tema pa su vlasnici istine profesora Marušića proglasili teoretičarom zavjere, njegovim je tekstovima ograničena vidljivost, a intervjui s Hrvatske radiotelevizije bili su uklonjeni iz dostupne arhive.

Žalba prof. dr. sc. Marušića pučkoj pravobraniteljici je odbijena, čime je institucija ombudsmana javno odustala od radnji koje sprječavaju diskriminaciju.

Iza Faktografa stoje ljudi koji nisu znanstvenici, liječnici ili doktori medicine već novinari, koji navodno “raskrinkavanju lažne vijesti”.

Faktografova promocija cijepljenja i cenzura Narod.hr-a

U članku koji je objavljen 27. studenog 2020. godine naslova ‘Bivši potpredsjednik Pfizera odbacuje potrebu za masovnim cijepljenjem’, Narod.hr donio je prijevod u kojem je i mišljenje bivšeg potpredsjednika i glavnog znanstvenika tvrtke Pfizer koji je odbacio potrebu za masovnim cijepljenjem.

U ovom se slučaju priključio i bosansko-hercegovački portal Raskrinkavanje.ba, koji kao i GONG-ov Faktograf provjerava medijske objave i ima mogućnost smanjiti doseg portalima na društvenim mrežama.

Narod.hr je i ranije prenosio i stajališta znanstvenika koja su različita od Yeadonovog, poput: Đikić i još 29 liječnika i znanstvenika pismom pozivaju na cijepljenje protiv koroneDr.sc. Beata Halassy o prirodnoj virusnoj infekciji i cijepljenju, HKLD o moralnoj odgovornosti uporabe cjepiva dobivenih od pobačenih beba, itd… ali to nije spriječilo Faktograf da pokuša utjecati na uredničku politiku Narod.hr-a i da smanji vidljivost portala na Facebooku te time prekrši ustavno pravo njegova uredništva na slobodu uređivanja i medija.

Iako se Narod.hr i na ovaj slučaj žalio – sve je završilo odbijanjem.

Istaknimo također da Faktograf opstaje i zahvaljujući velikim donacijama (troškovi za 2020. iznose 1.709.078 kuna) koje dobivaju od Googlea i raznih inozemnih nevladinih organizacija, ali po novinarima Faktografa – nema mjesta sumnji u objektivnost i točnost njihovog “raskrinkavanja lažnih informacija”.

Udruga U ime obitelji još 2017. upozorila Plenkovića na cenzuru

Hoće li napokon reagirati i Andrej Plenković i to četiri godine kasnije – nakon što je udruga U ime obitelji ukazivala na cenzuru i politizaciju Facebooka?

Podsjetimo, udruga U ime obitelji uputila je još 2017. godine dopis predsjedniku hrvatske Vlade, Andreju Plenkoviću, tadašnjem ministru pravosuđa, Draženu Bošnjakoviću, te ministru unutarnjih poslova, Davoru Božinoviću, u kojem ih je pozvala da u najkraćem roku osiguraju prekid cenzure koju u Republici Hrvatskoj provodi društvena mreža Facebook.

Istaknuli su da je u Hrvatskoj zabranjen bilo koji oblik cenzure, pa i od strane američke tvrtke Facebook.

> Poljska će kažnjavati društvene mreže ako cenzuriraju objave koje ne krše zakon

> U ime obitelji: Evo kako Vlada RH može utjecati na Facebook i cenzuru istine o HVO-u i Hrvatskoj

> UiO Vladi: zatražite od Facebooka da prestane cenzurirati hrvatske građane

Tada je Facebook masovno brisao objave svih korisnika te mreže koji se ne slažu s haaškom presudom i izražavaju vjeru u nevinost generala Slobodana Praljka i ostalih članova “šestorke”. Facebook i danas briše objave vezane uz istu temu, te blokira korisničke profile. Facebook time krši hrvatske zakone i Ustav, koji u članku 38. zabranjuje cenzuru, a jamči slobodu mišljenja i izražavanja misli.

U ime obitelji upozorila je 2017. i na činjenicu da osim građana Republike Hrvatske ista cenzura još u većoj mjeri pogađa Hrvate u Bosni i Hercegovini.

“Očekujemo od Vas da hitno zatražite od Facebooka da poštuje hrvatske zakone pod kojima posluje u Hrvatskoj i prekine cenzuru, koja je posljedica ili lažnih prijava ili politizacije Facebooka”, zaključuje se u dopisu.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [343.78 KB]

U ime obitelji je na upit Novoga lista što bi Vlada trebala napraviti ako bi Facebook ignorirao njene zahtjeve odgovorila:

Svaka Vlada ima ustavnu obvezu sprječavati svaki oblik cenzure, a vladinim i državnim službama u kojima rade desetci tisuća stručnjaka i službenika prepuštamo da nađu konkretan način kako će hrvatskim građanima osigurati zaštitu od cenzure iznošenja povijesnih činjenica o pozitivnoj ulozi Hrvatske i HVO-a u ratu u Bosni i Hercegovini, osiguravajući da Facebook ne tretira hrvatske građane nimalo drugačije od njihovih sugrađana u drugim zemljama EU-a”.

U nastavku donosimo neke od reakcija “mainstream medija” o ovoj inicijativi udruge U ime obitelji:

* “ZAUSTAVITE FACEBOOK” Željka Markić traži od Plenkovića da zaštiti Hrvate od – Marka Zuckerberga – Novi list.

* U ime obitelji Plenkoviću: Natjerajte Facebook da prekine cenzuru! – Tportal

* Rakar: Zahtjev ‘U ime obitelji’ je sulud, Facebook boli briga što se događa u Hrvatskoj – Tportal

* Udruga Željke Markić požalila se Plenkoviću na cenzuru Facebooka prema štovateljima generala Praljka – Dnevnik.hr

* ŽELJKA MARKIĆ TRAŽI REAKCIJU VLADE: ‘U najkraćem roku stanite na kraj cenzuri koju Facebook provodi u Hrvatskoj’ – Net.hr

* NEĆE MOĆI OVE NOĆI Željka Markić bi uređivala Facebook, međunarodnu kompaniju u privatnom vlasništvu, a traži i pomoć hrvatske Vlade – 100posto.hr

* Još malo o Praljku i Facebooku: sad i Markić traži pomoć Vlade, ekstremisti planiraju pokušaj rušenja Indexa – Telegram.hr

* Željka Markić ima novi hit, sad je Vladi poslala konkretne prijedloge kako da ih zaštiti od cenzure Facebooka – Telegram.hr

* Na portalu Željke Markić nedjelja je radni dan – Liberal.hr

* Dražen Tomić: Facebook kao privatna tvrtka može raditi što želi – HRT

* Markićka od Plenkovića traži da natjera Facebook da više ne blokira Praljkove obožavatelje – Index.hr

* ‘ZAUSTAVITE FACEBOOK’ JE GROTESKA No, Hrvatska je do te mjere postala pošemerena, da je Markićkin pokušaj politički… – Jutarnji.hr

* OBRAČUN ZBOG PRALJKA Došli smo u posjed prijedloga Vladinog pisma Marku Zuckerbergu… – Jutarnji.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.