Tradicionalni politički savez SDP-a i HNS-a na sjeveru Hrvatske, koji se raspadom HNS-a nastavio s međimurskim županom i bivšim HNS-ovcem Matijom Posavcem, došao je, čini se, do svoga kraja. Ispada kako se međimurski župan udaljio od SDP-a, a približio Radimiru Čačiću, što trasira put buduće moguće Posavčeve suradnje s HDZ-om Andreja Plenkovića.
SDP-ovci su pristupili Posavcu i predložili dogovor za zajednički izlazak na lokalne izbore koji je bio na tragu dosadašnje suradnje, ali se sve izjalovilo. Posavec već dulje planira dužnost međimurskog župana zamijeniti izazovnijom i važnijom funkcijom, piše Jutarnji list.
Na parlamentarne izbore izašao je u koaliciji sa SDP-om uz dogovor da će, osvoje li vlast, biti ministar u vladi SDP-a. To je propalo, a kako župani ne mogu istodobno biti i saborski zastupnici, dok gradonačelnici to mogu, Posavec će se na lokalnim izborima kandidirati za gradonačelnika Čakovca.
U SDP-u kažu da su mu predložili da se kandidira za gradonačelnika Čakovca, SDP bi dao kandidata za njegova zamjenika, a na županijskoj bi razini bilo obrnuto. SDP bi kandidirao župana, a Posavec zamjenika. U vrhu SDP-a tvrde da su sve dogovorili, da su bila riješena i imena kandidata, ali se Posavec prošli tjedan predomislio.
Od međimurskog župana stiže potvrda o razgovoru sa SDP-ovcima, ali se poriče da je postignut dogovor. Kad izbori dođu na red, poručuje, Posavec će prije odluke razgovarati s HNS-om, Reformistima Radimira Čačića, HSLS-om i HSS-om. Te stranke (s iznimkom HSS-a) podržavaju Plenkovića, a znakovito je da ih Posavec stavlja u istu ravan kao i dugogodišnjeg partnera SDP. SDP-ovci su uvjereni da će Posavec, bude li izabran za gradonačelnika Čakovca, aktivirati mandat i u Saboru dati podršku HDZ-u.
Izvor iz vrha SDP-a kaže da će u Međimurju prvi put na izbore sa svojim kandidatima za gradonačelnika Čakovca te župana, i to sa Stjepanom Kovačem i Marijem Medvedom.
> Saucha – od najbližeg Milanovićevog suradnika do HDZ-ovog ‘žetončića’
I Tomislav Saucha, nekadašnji saborski zastupnik SDP-a i bivši predstojnik Ureda predsjednika Vlade Zorana Milanovića, nakon pokretanja istrage izlazi iz SDP-a, i kasnije postao član kluba HNS-a, samim time i dijelom većine.
Saucha je podržao Plenkovića u ključnom trenutku, kada su zastupnici glasovali o nepovjerenju ministru Mariću, koje je ujedno predstavljalo i glasovanje o opstanku Vlade. Zdravko Marić ostao je ministar financija sa 75 glasova za i 75 glasova protiv. Njega, kao i čitavu Vladu spasio je glas Tomislava Sauche. Nakon ovih događaja Božo Petrov daje ostavku na mjesto predsjednika Hrvatskog sabora. Uslijedilo je glasovanje o HDZ-ovom Gordanu Jandrokoviću kao novom predsjedniku, koji je trebao pokazati i eventualnu novu saborsku većinu. Jandroković je izabran na čelo Sabora s podrškom minimalnih 76 zastupičkih glasova. Među njima su, uz HDZ-ovce, bili zastupnici nacionalnih manjina, HSLS-a, HDS-a te Željko Lacković, Marin Škibola, Željko Glasnović i nekadašnji SDP-ovac Tomislav Saucha.