Važne upute: Što činiti prije, za vrijeme i nakon potresa?

Zagreb, 29.12.2020.- Središte potresa koji je oko 12,20 sati zatresao Hrvatsku bio je 46 kilometara od Zagreba i devet kilometara zapadno, jugozapadno od Siska, izvijestio je EMSC. Na slici zagrepèani koji su izašli ispred svojih zgrada. foto HINA/ Damir SENÈAR/ ua

Potresi se ne mogu predvidjeti, događaju se iznenada i bez upozorenja – ističe se u letku koji je objavio MUP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pročitajte važne savjete:

Prije potresa pronađite sigurna mjesta u svakoj sobi, stol ili nosivi zid, koji će vam služiti kao zaklon. S članovima obitelji odredite i mjesta za sastajanje nakon potresa.

Tijekom potresa se minimalno krećite i nemojte panično istrčavati na otvoreni prostor. Pokušajte što kraćim putem doći do najbližeg sigurnog mjesta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako vas potres zatekne u zatvorenom prostoru, sakrijte se pod čvrsti stol, klupu ili nosivi zid. Ako stola nema u blizini, zaštitite glavu rukama te se prislonite uz kut nosivog zida. Ostanite daleko od stakla, prozora, vanjskih vrata i vanjskih zidova te svega što bi moglo pasti, kao što su rasvjetna tijela ili police.

Ako ste u krevetu, zaštitite glavu jastukom. Ako ste na zatvorenom, nakon što se podrhtavanje smiri: izađite van. Nipošto ne koristite dizalo.

Ako ste na otvorenom, udaljite se od zgrada, stupova i drveća. Ako ste u vozilu, izbjegavajte zaustavljanje blizu zgrada, nadvožnjaka, stupova i drveća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon potresa ostanite na otvorenom dok se ne utvrdi koja je građevina sigurna. Ponesite dokumente, novac, lijekove, tople odjevne predmete, pokrivače, prvu pomoć, vodu i hranu.

Ako ste pod ruševinama, ne palite šibice ili upaljače. Kretanje smanjite na minimum. Preko usta stavite maramu ili dio odjeće. Ostanite smireni i lagano udarajte po cijevima tako da vas spasioci mogu pronaći. Upotrijebite zviždaljku ako imate.

Ne vičite, štedite energiju. Ne vičite – jer postoji opasnost da udahnete opasne količine prašine, pokrijte usta tkaninom. Nakon potresa, budite spremni na ponovna podrhtavanja. Naknadni potresi mogu dodatno oštetiti već oštećene zgrade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Detaljne upute pogledajte u letku:

Foto: MUP

Ured za upravljanje hitnim situacijama Grada Zagreba objavio je edukativni video “Ponašanje u slučaju potresa” kako bi građane informirali o tome kako treba reagirati u trenutku podrhtavanja.

“Potres ne ubija, ubijaju građevine i dijelovi građevina. Znamo da se potres može dogoditi, može se predvidjeti njegova jačina, ali se točno vrijeme njegova događanja ne može predvidjeti. Najbolja preventiva je dobro planiranje, projektiranje i gradnja prema načelima protupotresnoga graditeljstva – navode iz Ureda. Tijekom samog potresa, kako navode, kretanje treba biti minimalno. Najkraćem putem treba doći do najsigurnijeg mjesta te tamo pričekati da se podrhtavanje smiri. U zatvorenom su prostoru najsigurniji čvrsti stolovi ili nosivi zidovi. Najvažnije je maknuti se od prozora, vanjskih zidova te svega što bi na vas moglo pasti.

Pogledajte video:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.