(VIDEO) Plenković odgovorio na kritike predsjednice Grabar-Kitarović o stanju u Hrvatskoj

Foto: snimka zaslona

“Vlada poduzima mjere koje će osjetiti hrvatski građani. Priprema se i novi Ovršni zakon”, rekao je premijer Andrej Plenković na početku današnje sjednice Vlade. Dodao je da se broj građana koji duguju do 25.000 kuna smanjio za 11.000. Izjava je uslijedila nakon kritičkih riječi koje je o stanju u Hrvatskoj iz Krapine uputila predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, donosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjedničin ured tri dana u Krapinsko-zagorskoj županiji: Obići će i rodnu kuću prvoga hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana

Predsjednica je u svojem obraćanju u Krapini, gdje je privremeno premjestila svoj Ured, između ostaloga, upozorila da građani moraju na svojim računima osjetiti bolje ekonomske pokazatelje. “Blokiranih je mnogo. Država mora naći način za deblokadu računa i donijeti novi Ovršni zakon”, rekla je. Kazala je i da Vlada treba dalje raditi na decentralizaciji, a da županije trebaju više odgovornosti u povlačenju europskih sredstava. “Pozdravljam dosad učinjeno, ali to nije dovoljno. Nužno je što prije donijeti mjere koje će povećati sigurnost radnoga mjesta, posebice za trudnice i majke malodobne djece, te na minimum smanjiti ugovaranje rada na određeno vrijeme,” rekla je predsjednica.

Plenković je, na današnjoj sjednici Vlade, među ostalim, kazao: “Vidimo da je u javnosti česta tema koliko makroekonomski pokazatelji koji su jako dobri i na koje smo ponosni, imaju efekt na građane. Tu poveznicu moramo više emancipirati u našim nastupima. Prosječna plaća je porasla za 3%, na godišnjoj razini za 6,6%. Povećana je i potrošnja čime su ljudi pokazali da su mnogi imali veću plaću – to su podaci koje moramo dovesti u prvi plan. Nezaposlenost nam je rekordno niska, stopa zaposlenosti raste, nastavili smo s poreznim rasterećenjem. Sve su to mjere koje će osjetiti građani”, poručio je predsjednik Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je i da Ministarstvo pravosuđa radi na radnoj skupini koja će pripremiti novi ovršni zakon koji bi trebao adresirati pitanja blokiranih građana.

Spomenuo je i uspjeh turističkog segmenta te uspješnu kampanju koju je pripremilo zaštitu Ministarstva okoliša.

Govoreći o dijalogu s Europskom Komisijom vezano za Uljanik, potvrdio je kako su radnicima na račune počele sjedati plaće. Izrazio je potrebu pronalaska strateškog partnera i restrukturiranja Uljanika. “Na taj način ovo važno hrvatsko brodogradilište može imati svoju održivost, zaposlenost i produktivnost. Na tom tragu će biti usmjeren naš dijalog s Upravom, istaknuo je Plenković. Osvrnuvši se na odluku Europske komisije o odobrenju državnog jamstva za kredit Uljaniku od 96 milijuna eura”, kazao je i naglasio da je to bila očekivana odluka koja je uslijedila nakon intenzivnog dijaloga s Komisijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći o Rafineriji Sisak Plenković je ponovio je najavu ministra zaštite okoliša i energetike Tomislava Ćorića kako se nastavlja proces dijaoga s Molom oko otkupa dionica Ine. Ponovio je kako radnici ne moraju strahovati te da će se radi zatvaranja jednog pogona za njih 40-ak osigurati otpremnine ili zamjenska radna mjesta.

Premijer je kazao i kako sutra odlazi u Davos, gdje će razgovarati s mnogim državnicima.

Na sjednici je Vlada u drugo saborsko čitanje uputila Zakon o OPG-ovima te prijedlog novog zakona o tržištu plina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U nastavku pogledajte predsjeničino obraćanje u Krapini i premijerovo obraćanje na sjednici Vlade.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.