Petak, 24 siječnja, 2025
5.5 C
Zagreb
Pratite nas:

(VIDEO) Predsjednica Grabar-Kitarović: ‘Hrvatska može postati snažno energetsko čvorište cijele Europe’

Podijeli

Hrvatska može postati energetsko čvorište u Europi, ali za to joj je potrebna realizacija niza projekata, osobito u plinskom sektoru. Rekla je to predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović na konferenciji “Energetska sigurnost u Hrvatskoj i šire” te naglasila da iskorak treba napraviti i Europska unija kako bi smanjila ovisnost o ruskim energentima, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konferenciju je organizirala udruga Centar za obnovu kulture čiji je predsjednik Stjepo Bartulica, a potpredsjednik bivši savjetnik britanske premijerke Margaret Thatcher Robin Harris.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Robin Harris: Hrvatska – prekrasna država s užasnim političarima

Centar za obnovu kulture je u suradnji s The Heritage Foundation iz Washingtona, okupio istaknute političare i međunarodne stručnjake iz tog polja na jednodnevnu konferenciju u Zagrebu, a na njoj uz predsjednicu Grabar-Kitarović sudjeluju i ministri iz Litve i Poljske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U uvodnom govoru rekla je da je ova tema vrlo važna i da ju je potrebno kontinuirano analizirati i i sticati. “Izazove s kojima se Europska unija u području energetike suočava jasno pocrtava činjenica da je u 2014. godini uvezeno 53 posto ukupnih potreba za energijom po cijene od 400 milijardi eura što uniju čini navjećim uvoznikom energije u svijetu”.

Zbog svojeg geostrateškog položaja obilježenog regijama srednje i jugoistočne Europe, te smještaja na Jadranskom moru kao poveznice sa cijelim svijetom Hrvatska je u poziciji postati snažnim energetskim čvorištem cijele Europe. Od postanka moderne Hrvatske države do danas nije bilo bolje prilike da taj potencijal i ostvarimo i zadovoljnim vlastite ciljeve sigurnosti opskrbe energije”, rekla je predsjednica.

Poljska će idućih 20 godina kupovati plin od američkog LNG-a i moći će ga preprodavati: Što čeka Hrvatska?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao projekte koji će pridonijeti povećanju energetske sigurnosti u opskrbi plinom, diverzifikacijom opskrbnih pravaca, istaknula je LNG terminal na Krku i Jadransko-Jonski plinovod, koji su dio šireg projekta poznatog pod nazivom Inicijativa triju mora. “Ostvarenjem tih projekata Hrvatska će konačno kapitalizirati svoj geostrateški položaj na energetskoj karti Europe”, kazala je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.

Naglasila je da ukupna potrošnja plina u Hrvatskoj iznosi iznosi oko 2,6 milijardi prostornih metara, pri čemu domaća proizvodnja doseže tek oko 60 posto, a ostalo se uvozi.

Domaća proizvodnja smanjuje se po prosječnoj godišnjoj stopi od 8 posto te je izgledno da će se nastaviti smanjivati i u budućnosti , što znači da ćemo sve više ovisiti o uvoznom plinu. U tom kontekstu krčki LNG terminal važan je čimbenik diverzifikacije opskrbe plinom i povećanja sigurnosti opskrbe tim energentom za Hrvatsku , ali i za srednju i jugoistočnu Europu”, rekla je predsjednica Republike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknula je i važnost jonsko-jadranskog plinovoda, koji se temelji na ideji povezivanja postojećeg plinskog transportnog sustava Hrvatske preko Crne Gore i Albanije s transjadranskim plinovodom. Iz Hrvatske će tako biti moguće opskrbljivati jugoistočnu Europu plinom iz južnog koridora, a uz to LNG terminal na otoku Krku dobiva dodatnu važnost kao mogući izvor plina za Jonsko-jadranski plinovod.

Davor Dijanović: Zašto treba izgraditi LNG terminal na Krku?

Energetika je, poručila je, ključna za funkcioniranje domaće ekonomije te su pred Hrvatskom zahtjevi za značajnim ulaganjima koji će bit pokretači novih gospodarskih aktivnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hrt

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci