Zašto svi šute o tome da su Ustavni sud i DIP kompromitirani?

Foto: FAH

Iz Državnog izbornog povjerenstva (DIP) odgovorili su u utorak na brojne medijske upite o položaju i obnašanju dužnosti člana DIP-a, Josipa Vreska zbog njegove navodne izjave da je „primio mito“ od Hypo banke, istaknuvši kako Vresak, zbog bolesti ne obnaša dužnost člana DIP-a, a, budući da je Hrvatski sabor raspušten, razriješiti ga može samo Ustavni sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Državno izborno povjerenstvo zaprimilo je 16. kolovoza 2016., kao nenadležno tijelo, podnesak Hrvatske stranke prava 1861., kojim se traži donošenje odluke o razrješenju člana Državnog izbornog povjerenstva Josipa Vreska”, navodi se u priopćenju DIP-a.

Podsjeća se kako je “prestanak mandata člana DIP-a propisan u članku 15. Zakona o Državnom izbornom povjerenstvu Republike Hrvatske”, a budući da su “raspisani izbori, a Hrvatski sabor je raspušten, odluku donosi Ustavni sud RH, u skladu s odredbom članka 17. stavka 1. Zakona”.

DIP: Člana DIP-a Vreska može razriješiti samo Ustavni sud

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HRT je proteklih dana objavio da je član DIP-a Josip Vresak, u sklopu sudskog postupka koji se vodi pri Zemaljskom sudu u Klagenfurtu protiv bivšeg čelnika Hypo Alpe Adria Banke, Josefa Kirchera, zbog otuđivanja 1,7 milijuna eura, priznao austrijskim istražiteljima da je primio novac od Hypo banke za određene projekte u Hrvatskoj i utjecaj na HNB – i to kad je već bio član DIP-a.

HRT je također u ponedjeljak prenio s njemačkog, prijevod navodnog Vreskovog priznanja u Austriji o primanju mita, u kojem je naveo da je od Alexa Kropiuniga od kraja 2006. do svibnja 2007. godine tri puta dobio po 70.000 eura u gotovini, ukupno 210.000 eura.

Rođak HSS-ove glasnogovornice nakon priznanja o primanju mita i dalje član DIP-a

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sama mogućnost da neka strana ili bilo koja druga banka ostvaruje ikakav utjecaj na spomenute ključne državne institucije u svakoj normalnoj državi EU-a izazvala bi reakciju cjelokupnog sustava koji skrbi o nacionalnoj sigurnosti zemlje. No, u Hrvatskoj se o ovome uopće ne ne raspravlja.

Štoviše, s obzirom na to da je i donedavni HDZ-ov saborski zastupnik Davorin Mlakar značajno ime te afere, uoči njegova nedavnog imenovanja ustavnim sucem bila je idealna prilika da se svi akteri, pa onda i institucije i politika očituju, ali to se nije dogodilo, već su i tada SDP i HDZ iz svoga oportunizma šutke prešli preko te afere. I sada imamo bizarnu situaciju da netko od dvojice dužnosnika na časnim funkcijama ne govori istinu o tako ozbiljnim okolnostima, piše Vecernji.hr.

“Od 2005. do 2009. radio sam kao privatni konzultant, a u tom sam periodu kontaktirao i s gospodinom Kircherom vezano uz angažman za potrebe Hypo grupe. Moj je zadatak bio da procijenim ima li njihova nekretnina na Pagu kapacitet i perspektivu da je Hypo grupa zadrži. To sam za njih napravio besplatno. Ništa nisam naplatio imajući u vidu da bi to mogao biti početak suradnje s Hypo grupom”, izjavio je Mlakar prošle godine za Jutarnji list. No, Kircher, Kropiunig, Ropuš i Vresk tvrde drugačije. Posljednja trojica opisala su i konkretnu situaciju iz lipnja 2007. kada su se sastali na odmorištu Krapina na autocesti Zagreb – Macelj. Tada je Kropiunig predao kuverte s posljednjim dijelom honorara po 70.000 eura Ropušu i Vresku, ali i Mlakaru, kako tvrde svi involvirani osim samog Mlakara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Afera Hypo: Tri hrvatska političara koja su navodno primili mito su Davorin Mlakar, Danijel Ropuš i Josip Vresk

Korupcijska afera s Hypo Alpe Adria bankom: Mlakar i Vresk se lažno predstavljali

I tako je zasad jedina posljedica to da će Ustavni sud odlučiti o zahtjevu Hrvatske stranke prava 1861 za razrješenje Vreska dužnosti u DIP-u. Ustavni sud je pak nadležan samo zato što je Hrvatski sabor raspušten.

Željko Sakić: Utjecaj Hypo banke na Ustavni sud, HNB i DIP, poražavajuća mogućnost o kojoj se šuti!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.