O (ne)radnoj nedjelji često se raspravlja u društvu, a za regulaciju se zalaže i Sindikat trgovine Hrvatske. Predsjednica Sindikata, Zlatica Štulić, za Narod.hr rekla je za kakvu se oni regulaciju zalažu:
“Mi se zalažemo za to da se zakonom utvrdi radno vrijeme u trgovini i da se ne prepušta poslodavcima da utvrđuju radno vrijeme kako god žele. Nije potrebno da se u Hrvatskoj može raditi 0-24 sata. U tom uređenju želimo da se riješi pitanje rada nedjeljom u trgovini, odnosno da se trgovine oslobode od rada nedjeljom jer smatramo da to nije potrebno. To nije djelatnost koja treba tako raditi i to žele članovi koje mi zastupamo.”
Istaknula je i iskustva iz uređene Europe na koja se u sindikatu pozivaju.
“Primjeri Austrije, Njemačke i Norveške su primjeri država koje jasno kažu da je nedjelja neradni dan u trgovini. U Austriji, recimo, trgovina može raditi 72 sata tjedno, a u Hrvatskoj 168 sati tjedno. To smatramo da potpuno nije potrebno”, kaže Štulić.
Uskoro će i božićno vrijeme te se govori i o radu blagdanima.
“Mi imamo Zakon o blagdanima koji se apsolutno ne poštuje, imamo potpisani ugovor sa Svetom stolicom koji u članku 9. kaže što su to neradni dani, koji je Sabor ozakonio. To se ne poštuje. Mi tražimo da Hrvatska konačno to pitanje riješi jer to je za prodavače, za radnike u trgovini, jako bitno. Ljudi su zapravo frustrirani od toga. U prosincu, kada bi se svi trebali nekako radovati i veseliti u to vrijeme, oni imaju dodatne smjene, noćne radove, produljeni rad… Sve to u svrhu neke komocije, recimo to tako”, kaže predsjednica Sindikata trgovina Hrvatske.
Hrvatski savez za nedjelju: Rad je nedjeljom loš, važno je da obitelji budu taj dan zajedno
Je li odgovornost na poslodavcima ili vladajućima?
“Mi smo lani pokušali pozvati poslodavce da skrate radno vrijeme, da ne rade za blagdane, ali nisu nas slušali. Ove godine smo pokrenuli Hrvatski savez za slobodnu nedjelju pa ćemo ih opet pokušati potaknuti da razmisle o tome je li potrebno raditi dan poslije Božića, na blagdan Sv. Tri Kralja, na Badnjak do 20 sati i slično. Ponovo ćemo apelirati na poslodavce da zarada nije jedino što ih treba voditi nego su bitni i njihovi radnici koju tu zaradu ostvaruju. Država je ta koja to mora riješiti jer to se ne može prepustiti niti kolektivnom dogovaranju niti poslodavcima kojih u Hrvatskoj definitivno ima jako puno i borba za kupca je surova”, zaključuje Zlatica Štulić.
Dr. Željka Markić: Rad nedjeljom gotovo je besplatan za poslodavca i to je nedopustivo!
Rad nedjeljom: Koje mjere U ime obitelji predlaže Hrvatskom saboru?