Povodom otvaranja Pelješkog mosta koje će se održati u utorak, 26. srpnja sve crkve na području Dubrovačke biskupije zvonit će u 20 sati pozdravljajući tako izgradnju i stavljanje u uporabu ovog infrastrukturnog projekta važnog za sve stanovnike, a time i vjernike, juga Hrvatske.
Približava se dan otvorenja Pelješkog mosta i dijela pristupnih cesta. Za 26. srpnja najavljena je velika svečanost.
> Zašto je Hrvatskoj važan Pelješki most kojega je Goldstein nazvao nepotrebnim?
Kopneno povezivanje krajnjeg juga s ostatkom Hrvatske, dugo najavljivano i planirano, počelo se ostvarivati 2017., kada je Europska unija iz svojih fondova odobrila njegovo sufinanciranje. Godine 2018. počeli su i radovi na mostu, dugom 2404 i visokom 55 metara, ispod kojeg je nedavno do Neuma doplovio i prvi kruzer. Most je širok 21 metar, ovješenog je tipa, sa šest glavnih stupova i 13 raspona od čelika dužine od 72 do 285 metara.
> Već se zna koji će automobili i motocikli prvi službeno prijeći Pelješki most, otvorenje će biti spektakularno
U tijeku je finalno uređenje i čišćenje mosta i pristupnih cesta, odrađuju se i završne pripreme za tehnički pregled pristupnih cesta od Brijeste do Prapratnog, koji je najavljen za srijedu 20. srpnja, a nakon toga trebalo bi uslijediti dobivanje uporabne dozvole za pristupne ceste. Tek će tad svi odahnuti i u miru se prepustiti pripremama za svečano otvorenje mosta 26. srpnja. S obzirom da je ovih dana gužva na graničnim prijelazima, malo je reći da stanovnici krajnjeg juga nestrpljivo očekuju otvaranje prometa preko mosta.
Bolja povezanost
Kako se povećavaju gužve na graničnim prijelazima, Pelješki most sve više privlači pogled.
– Završava se uređenje samog gradilišta, ali i okolnog terena, miču se privremene građevine, sve skupa to poprima onaj konačni svoj izgled, a na pristupnim cestama završavamo posljednje detalje kako bismo bili spremni za nadolazeći tehnički pregled, za koji se već sukcesivno priprema i dostavlja sva potrebna dokumentacija, rekao je Davor Perić, inženjer u Hrvatskim cestama, prenosi hrt.
Sredinom idućeg tjedna očekuje se uporabna dozvola za pristupne ceste do Prapratnog, a tjedan nakon toga – službeno otvorenje mosta. Željno to iščekuju stanovnici Pelješca, ali i njihovi gosti.
– Pelješki most će nama donijeti bolju povezanost sa državom, normalno, nema više granica, kao što znate, sad su velike gužve, donijet će nam povezanost sa Dubrovnikom i sa Splitom, mislim na aerodrom, tako da će nam gosti moći dolaziti normalno i s jednog i s drugog aerodroma, tako da, to nam je veliki plus, istaknuo je Mladen Đeldum, direktor Turističke zajednice Općine Orebić.
> Vidović Krišto Butkoviću: Ako ovo što govorim o Vama nije istina – tužite me!
Trajekt koji povezuje Ploče i Trpanj u sezoni prometuje sedam puta dnevno. Dosad je to bio jedini način da se izbjegne prelazak granice, ali i jedini način, primjerice, za prijevoz žive stoke i školjki do dubrovačkog područja.
– Mi se nadamo da će se u Trpnju smanjiti trajektne gužve, koje su posebno u ljetnim mjesecima, smanjit će se prilikom ukrcaja i iskrcaja, a to će donijeti jednu sigurnost i jednu kvalitetu života cijelome mjestu, rekla je Eni Miljak, direktorica TZ ureda u Trpnju.
Jedno je sigurno, na dan otvorenja mosta, slavit će se s obje strane.
Rimčeva Nevera i Niko Pulić prvi će prijeći preko Pelješkog mosta
Poznato je i koji će automobili prvi prijeći preko mosta.
Iz Komarne s kopnene strane to će biti Rimčeva Nevera, trenutno najmoćniji električni automobil na svijetu, hrvatske proizvodnje, a iz Brijeste s Pelješke strane automobil će voziti trostruki europski automobilistički prvak Niko Pulić.
– Ponosan sam, sretan. Četiri do šest puta tjedno idem preko Neuma i jedva čekam. Žao mi je što neki moji koji su rođeni 1911.-1942. ne mogu to doživjeti i nisu dočekali da spojimo RH. Mislim da je to velika stvar za turizam i opstanak hrvatskog naroda na jugu, rekao je Pulić.
Istaknuo je i kako će voziti Smart – 100 posto hrvatske proizvodnje na kojem je počeo raditi 2005. godine.
Tekst se nastavlja ispod oglasa