Opsesivnu izradu selfija Američko psihijatrijsko udruženje nazvalo je mentalnim oboljenjem, a skloniji su mu mladi do 25. godine i muškarci. Najnovija istraživanja potvrdila su da se opsjednutost slanjem selfija smatra mentalnim oboljenjem pod nazivom “selfitis”.
Nakon što je riječ “selfie” (hrv. selfi, sebić) 2013. godine ušla u Oxfordski rječnik engleskog jezika, postalo je jasno da će se taj trend fotografiranja zadržati. Naime, poznato je da su ljudi stoljećima slikali autoportrete, ali brzorastuća popularnost izrade selfija postala je sveprisutna i široko rasprostranjena u svakodnevnom životu.
Znanstvenici selfije definiraju kao “vlastite ili autofotografije jedne određene osobe, objavljene samostalno, kao autoportret fotografije ili zajedno s drugim osobama, a izrađuju se fotoaparatom ili mobitelom te kasnije objavljuju na društvenim mrežama“.
Postoje različite vrste selfija koje mogu, ali i ne moraju, uključivati prisutnost drugih osoba na njima. Znanstvenici su utvrdili i proučavali tri vrste selfija: samostalni ili solo selfiji, selfiji s partnerom i grupni selfiji.
Postavlja se pitanje kada zapravo zabava fotografiranja postaje opsesija.
Kako ćemo znati bolujemo li od “selfitisa”? Tko je skloniji opsesivnom autofotografiranju? Otkrijte na Frendica.hr
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/zzjzpgz.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.