Evo kada brzi antigenski testovi mogu biti lažno negativni na koronavirus

test
Zagreb, 19.01.2022. - Ilustracija, brzi antigenski test SARS-Cov-2 za samotestiranje koji pokazuje pozitivno oèitovanje. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ lsd

“Brzi antigenski testovi pokazali su 99% specifičnosti i 97% osjetljivosti kod simptomatskih slučajeva i neposrednih kontakata COVID-19 koji su nastupili prije pet do sedam dana”, utvrdila je još prije godinu dana mikrobiologinja prof. Jasmina Vraneš, voditeljica Službe za kliničku mikrobiologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”. Test se može kupiti u ljekarnama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Imunokromatografski testovi mogu odmah, u roku od 15 minuta, detektirati karakteristične epitope virusa, objašnjava prof. Jasmina Vraneš.

Ističe da je, za točnost nalaza, važno da uzorak bude kvalitetan i zato se treba pridržavati uputa i pažljivo ga uzeti. Za razliku od PCR testa, koji je zlatni standard, brzi testovi mogu biti i lažno pozitivni i lažno negativni. “Lažno negativan rezultat može biti ne samo ako niste dovoljno duboko gurnuli štapić u nos, nego ga treba unutra okrenuti i pričekati desetak sekundi da štapić povuče stanične elemente.” – naglasila je.

“Najčešće je lažno negativan zbog loše uzetog uzorka. U slučaju da još traje inkubacija ili je tek početak zaraze pa još nema dovoljno virusa u stanicama, nijedan BAT neće dati pozitivan nalaz. Nalaz će, međutim, već sutra, prekosutra biti pozitivan i zato se test radi uzastopce svaki dan. Posebno ako osoba osjeća neke simptome. Manje su osjetljivi u odnosu na PCR, ali jako su dobri. Kome se pojavi “crtica”, sigurno ima koronu, nema dvojbe.” – istaknula je Vranješ.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.