Istraživanje: Građani jednako strahuju od zaraze i gubitka posla

Foto: fah

Građani jednako strahuju od zaraze koronavirusom kao i od gubitka radnog mjesta, pokazalo je istraživanje agencije Hendal provedeno na reprezentativnom uzorku od 500 ispitanika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje koje je Hendal proveo u veljači pokazalo je da se tek 26 posto ispitanika boji zaraze koronavirusom, međutim tada su bili prisutni tek pojedinačni slučajevi. U ožujku je pak gotovo polovina ispitanih izrazila strah od zaraze, a isto toliko ih se boji za svoje radno mjesto, priopćila je agencija.

Epidemija je uvelike utjecala na društveni život građana, a promijenile su se i kupovne navike. Tri četvrtine ispitanih navodi da je pojava koronavirusa znatno utjecala na njihov društveni život, od čega trećina potpuno izbjegava druženja s drugim ljudima, pokazuje istraživanje.

Ipak, navodi se, oko tri posto ispitanih održava iste društvene kontakte kao i prije pojave koronavirusa, a isti postotak kaže da ne poduzima nikakve mjere zaštite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gotovo 40 posto ispitanika kupilo je veće zalihe prehrambenih i neprehrambenih artikala, a najtraženiji su bili mlijeko i mliječni proizvodi, brašno i kvasac, riža i tjestenina, wc papir, dezinficijensi, smrznuto i konzervirano voće i povrće te kava i čaj.

Jednak broj ispitanih navodi da je pojačano pranje ruku glavna mjera zaštite, trećina je oprezna kod ostvarivanja bilo koje vrste socijalnog kontakta, a trećina je odabrala samoizolaciju i ostanak kod kuće kao glavnu mjeru zaštite.

Istraživanje je pokazalo da četvrtina ispitanih koristi usluge dostave namirnica i hrane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ispitanici su četvorkom ocijenili rad Vlade i mjerodavnih službi u borbi protiv suzbijanja epidemije, zadovoljni su njihovim dosadašnjim radom, a trećina ispitanika im daje najvišu ocjenu – 5.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.