Što sve znamo o novoj covid varijanti – omikron?

asimptomatski
Foto: DepositPhotos

Prof. dr. sc. Jasmina Vraneš, voditeljica Službe za kliničku mikrobiologiju NZJZ AŠ, objavila je velik tekst u časopisu Liječničke novine u kojem detaljno razlaže što sve znamo o novoj varijanti omikron, prenosi N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Omikron varijanta je već detektirana u četrdesetak zemlja diljem svijeta uključujući i Hrvatsku.

Prvi pozitivni uzorak u kojem je u nas detektirana ova nova varijanta prikupljen je u jednoj privatnoj zdravstvenoj ustanovi prvog prosinca, a zaražena osoba bila je u kontaktu s osobom koja je doputovala iz JAR-a. Postoji sumnja da su zaražene još dvije osobe.

Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) je 26. studenog pridružila novu varijantu listi varijanti SARS-CoV-2, detektiranu u Južnoafričkoj Republici (JAR). Nazvala ju je omikron preskočivši u dodjeli naziva dva slova grčke abecede. Naime”prvo bi zvučalo u engleskom govornom području identično kao riječ novi, a drugo bi moglo asocirati na kineskog predsjednika. To ne bi bilo politički korektno jer bi nakon dvije godine to opet mogao postati u svijesti ljudi kineski virus.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Omikron pokazuje čak 32 mutacije S-proteina koji sačinjavaju šiljate izdanke na površini virusa, zbog kojih virus ima izgled krune (korone). Pored tih mutacija u S regiji, utvrđeno je da nova omikron varijanta ima još i desetak drugih mutacija, što je više od dvostrukog broja mutacija u odnosu na dosadašnje hiperinfektivne varijante.

Podrijetlo omikron varijante

Dana 1. prosinca 2021. rekao je visoki dužnosnik Ministarstva zdravstva Bocvane u izjavi za Reuters da su čak 16 od 19 slučajeva infekcije s omikron varijantom zabilježene u osoba bez simptoma. Samo ih je troje imalo vrlo blage simptome infekcije i kod većine ih se virus već više ne može dokazati PCR testom.

Zbog činjenice da je u toj zemlji incidencija i mortalitet već tri mjeseca za redom u opadanju, predsjednik države Mokgweetsi Masisi izjavio je da je zabrana putovanja za stanovnike Bocvane nepravična i neopravdana. Potkrijepio je tu tvrdnju činjenicom da su čak 14 od tih 19 osoba strani državljani, a jedan od četiriju stranih diplomata koji su prvi u Bocvani bili pozitivni na novu varijantu virusa došla su iz Europe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SZO je u svom nedavnom komentaru naglasio da je pojava omikron varijante potvrda teze da će se nove varijante generirati i dalje.

Tri su pretpostavke kako je u JAR-u moglo doći do toliko brojnih mutacija virusa. Najmanje je vjerojatna mogućnost da je evoluirao u životinjama pa je ponovno prenesen na čovjeka. Vjerojatnije je da je virus mutirao u nekoj od brojnih osoba zaraženih s HIV-om i posljedično oslabljenim imunosnim odgovorom, ili je do mutacija došlo u osoba koje su u JAR-u bile uključene u kliničko ispitivanje molnupiravira, Merckovog novog lijeka čije je antivirusno djelovanje temeljeno na izazivanju brojnih pogreški pri replikaciji virusa.

Je li nova omikron varijanta infektivnija i/ili virulentnija od dosad opisanih varijanti?

Procjenjuje se da je delta varijanta oko 40% infektivnija od alfa varijante, a kako je alfa varijanta oko 50% infektivnija od ishodišne varijante, znači da je delta dvostruko infektivnija od tzv. divljeg, wuhanskog tipa virusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potrebno je u sljedećim tjednima vidjeti kojom brzinom će se ova nova varijanta širiti u zemljama s dobrom procijepljenošću stanovništva, ali dokazano veća infektivnost omikrona u odnosu na deltu u Južnoafričkoj Republici do temelja je uzdrmala tezu da je ova varijanta božićni poklon, te da je virus nagomilavanjem brojnih mutacija oslabljen i na putu samouništenja.

Nema još dokaza niti za nižu virulenciju o kojoj se također piše, a tek će se u slijedećim tjednima više znati o infektivnosti i virulenciji omikrona.

Dobra je vijest da ova varijanta unatoč njezinom brzom širenju u zemljama na jugu Afrike izaziva samo blage simptome ili asimptomatske infekcije. Za sada je uglavnom inficirano samo mlađe stanovništvo. U JAR-u su zaražene osobe do 35 godina i pretežito studenti, pa je to situacija kao kod nas u ljetnoj sezoni.

Niti jedna do sada poznata varijanta SARS-CoV-2 nije dokazano virulentnija i niti jedna do sada nije uvrštena u kategoriju varijanti s teškim posljedicama (engl. variants of high consequence) po podjeli varijanti SARS-CoV-2 koju je objavio američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (engl. Centers for Disease Control and Prevention, CDC).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.