Tajnik vijeća biskupskih konferencija EU: Sloboda vjeroispovijesti ugrožena je u kontekstu borbe protiv Covida-19

Foto: snimka zaslona

„Civilne vlasti moraju ponovno otvoriti crkve u dijalogu s crkvenim institucijama,“ izjavio je Barrios Prieto, generalni tajnik Vijeća biskupskih konferencija Europske unije (COMECE), izražavajući pritom opće raspoloženje unutar Crkve u mnogim državama članicama Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Sloboda vjeroispovijesti, koja uključuje slobodu obavljanja vjerskih obreda, temeljno je pravo i stvarna potreba mnogih ljudi,“ navodi Barrios Prieto. „Civilne vlasti moraju na jasan i neproizvoljan način te u skladu sa sanitarnim mjerama opreza ponovno otvoriti crkve, uz potpuno poštivanje i dijalog s crkvenim institucijama,“ nastavlja generalni tajnik COMECE-a.

COMECE naglašava da je u aktualnoj kriznoj situaciji dijalog između crkvi, EU-a i državnih institucija osobito važan. Europska unija sve više posvećuje pažnju očuvanju temeljnih prava i vladavine prava u državama članicama te bi u tom smislu poštivanje temeljnog prava na slobodu vjeroispovijesti trebalo biti dio procesa u okviru javnih politika protiv Covida-19.

>Kardinal Parolin: ‘Sloboda vjeroispovijesti diljem svijeta je u opasnosti, u ime snošljivosti progoni se one koji brane svoju vjeru’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Sveta Stolica usprotivila se UN-ovom Izvješću o vjerskoj slobodi: ‘Napada samu stvarnost koju je pozvano braniti’

Europska komisija nedavno je objavila „Zajednički europski plan za ukidanje mjera ograničavanja širenja bolesti COVID-19“ u kojem se izričito ne spominju vjerski obredi. Barrios Prieto je priznao da je razočaran zbog zanemarivanja ključne uloge religije u europskim društvima.

COMECE ponovno ističe da religija nije samo privatna stvar, već ima i javnu i zajedničku dimenziju, što je jasno iskazano u svim glavnim tekstovima o ljudskim pravima, uključujući Povelju EU-a o temeljnim pravima. Agresivan pristup određenih sekularista koji je usmjeren protiv uloge religije u javnom prostoru možda je pridonio njenoj marginalizaciji u kontekstu aktualne krize.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svom dokumentu „Poštivanje demokracije, vladavine prava i ljudskih prava u okviru zdravstvene krize zbog Covida-19 – Priručnik za države članice“, Vijeće Europe prikladno naglašava da je učinkovito uživanje temeljnog prava na slobodu vjeroispovijesti „mjerilo za moderna demokratska društva“ te napominje da su vlasti dužne osigurati da bilo kakvo ograničenje bude „jasno određeno zakonom, u skladu s relevantnim ustavnim jamstvima, i razmjerno cilju koji se njime želi postići“.

COMECE ovom prilikom ponavlja da bilo kakvo narušavanje temeljnih prava u kontekstu aktualne krize, uključujući pravo na slobodu vjeroispovijesti, ne smije postati novo pravilo te da se spomenuta prava moraju što prije ponovno uspostaviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.