(VIDEO) Dr. Grba Bujević o slučajevima u Rogotinu i na Murteru: ‘Liječnici su došli za 7 minuta’

Foto: Snimka zaslona

U RTL-u Danas gostovala je ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu i članica Nacionalnog stožera civilne zaštite Maja Grba-Bujević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitana je je li u doba koronavirusa usporena reakcija Hitne pomoći.

“U proteklih pola mjeseca Hitna pomoć je 2892 puta intervenirala kod sumnji na koronavirus i kod pozitivnih pacijenata. Susrećemo se s tim da se neki puta dogodi da nam ljudi koji zovu ne prijave temperaturu ili da su u samoizolaciji pa to dovodi u moguće probleme sa samom intervencijom jer onda tim nepripremljen izađe na intervenciju, odnosno ne obuće svu zaštitnu opremu. Ako se pokaže da je pacijent pozitivan, onda cijeli timovi moraju u samoizolaciju, što otežava sami postupak”, kazala je Grba-Bujević.

Unutarnji nadzor za slučaj u Rogotinu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje što se dogodilo u Rogotinu gdje je preminuo muškarac nakon što je pokušao na nekoliko telefonskih brojeva doći do Hitne pomoći kazala je da se u Zavodu za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije trenutno završava unutarnji nadzor.

“O rezultatima tog nadzora će ovisiti naše daljnje postupanje. Bilo bi neozbiljno da sada na temelju neprovjerenih informacija donosimo bilo kakve zaključke”, kazala je.

Dodala je da ne može komentirati navode da je bilo šuma u komunikaciji u tom slučaju. “Svaka od službi koja je sudjelovala u ovom slučaju će napraviti svoje izvješće kao što će dubrovački Zavod napraviti svoje. A tek onda po tim dobivenim očitanjima svih koji su bili uključeni ćemo moći donijeti zaključak”, rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hitna je došla za 7 minuta

Komentirala je i smrtni slučaj na Murteru.

“To smo uočili 10. travnja da se pojavio članak i odmah smo zatražili izvješće. Žao mi je što gospođa koja je bila pozivateljica nije mogla dobiti svoje usluge vezano uz ambulante koje je zvala. No kada je poziv, koji je nama crveni kriterij, da čovjek teško diše u Hitnu pomoć Šibenik došao u 16.38 sati, odmah je tim upućen na teren. Na lice mjesta su došli znači za sedam minuta”, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Objasnila je da je gospođa ranije zvala ambulante koje nisu u sustavu Hitne pomoći.

“O drugom dijelu sustava ne mogu pričati nego samo o Hitnoj službi. Oni su došli za sedam minuta na mjesto intervencije, radili sve postupke naprednog zbrinjavanja pacijenta, u 17.25 su napustili lice mjesta zato što je reanimacija trajala sve do uspostave krvotoka i disanja. Reanimirali su i putem i pacijent je u bolnicu predan u 17.39 sati. Dobili smo i pismo načelnika Murtera i Kornata i on je napisao da Hitna radi profesionalno i odlično svoj posao”, kazala je te dodala da je Hitna u tom slučaju reagirala u rekordnom vremenu.

Poručila je pacijentima da slobodno zovu Hitnu i da će od nje dobiti točne podatke kako i što trebaju napraviti.

“Ako se ne radi o prvom stupnju hitnosti, odnosno ako je odgođena hitnost koja ne zahtijeva hitnu intervenciju, onda se mora konzultirati epidemiologija. To su situacije kada provjera informacije odgađa na određeno vrijeme intervenciju”, zaključila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.