1. studenoga 1870. rođen Viktor Car Emin – istarski Hrvat, borac protiv fašizma

viktor car emin
Foto: www.klub-susacana.hr/

Viktor Car Emin, u gotovo sedam desetljeća književnog rada nije imao drugih tema i preokupacija do Istre, istarskih Hrvata i njihove aktivne borbe za oslobođenje, najprije od austrijske monarhije, a potom i od talijanskih fašista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski književnik i publicist Viktor Car (Kraj kraj Lovrana, 1. XI. 1870 – Opatija, 17. IV. 1963), koji je svome imenu dodao ženino pa se prezivao i Emin, rodio se u mjestu Kraj pokraj Lovrana, u pomorskoj obitelji. Već za vrijeme školovanja iskusio je što znači ne biti svoj na svome. Krenuo je u talijansku pučku školu, nastavio pohađajući mađarsku gimnaziju u Rijeci, da bi završio trojezičnu učiteljsku školu u Kopru.

Hrvatski identitet Istre

Radni je vijek doista proveo kao narodni učitelj, sudjelujući u radu svenarodne ustanove Istre Družbe svetog Ćirila i Metoda, i objavljujući pripovijetke u glasilima istarskih Hrvata.

Viktor Car Emin svoj je politički angažman u suprotstavljanju talijanskom fašizmu i pokušaju odnarođivanja istarskih Hrvata prenio u svoje romane, pripovijetke i drame. U svojim djelima je prije svega bio zaokupljen svjedočenjem o hrvatskom identitetu Istre i ljubavi istarskog čovjeka prema Istri i Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za njega su Istra i Hrvatska bila jednoznačan pojam, a to je duboko proživljavao u svojoj duši. Stoga su osnovne teme njegovih literarnih djela borba hrvatskoga puka u Istri, Rijeci i Hrvatskom primorju za očuvanje nacionalne svijesti, te prikaz socijalnih prilika u Istri i dijelovima Hrvatskog Primorja.

U partizanskom tisku pisao je pod pseudonimom Glas iz dubine. Nakon završetka Drugog svjetskog rata sa Sušaka se ponovno vratio u Opatiju.

Književni rad

U pripovijestima (Na uzburkanom moru, 1894.; Novele I, II, III, 1906.; Starci, 1917.) te romanesknoj trilogiji: Pusto ognjište (1900.), Usahlo vrelo (1904.), Iza plime (1913.) slika život malih ljudi Istre, more i život pomoraca s jakim rodoljubnim, etičkim i socijalnim nabojem, analizirajući sukobe unutar dvaju svjetova: staroga, tradicionalnoga, koji neizbježivo nestaje u promijenjenim društvenim odnosima s novim svijetom, punim poleta i planova za daljnji život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dosljedan u domoljubnom osjećaju porobljene Istre, napisao je i svoje najbolje djelo, veliku romansiranu kroniku: Danuncijada (1946.), opisujući događaje 1920-ih u Rijeci, navodi enciklopedija.hr. Objavio je i dva povijesna romana: Pod sumnjom (1918.), s tematikom iz dopreporodnih dana, i Presječeni puti (1938.), u kojem opisuje Klis XVI. st. u borbi s Turcima. Napisao i nekoliko dramskih tekstova, od kojih mu je drama Zimsko sunce (1903.), s domoljubnom motivikom (i opet iz Istre), ponajbolja. U svim svojim djelima ostao je vjeran tradicionalnoj realističkoj poetici i tematici, ali nerijetko i s romantičarskim stilskim postupcima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.