Danas su pomalo zaboravljeni poznati mnogi junaci kao veliki glumac Sven Lasta, dragovoljac i branitelj posavskog Vukovara – Sunje. On je u ljeto 1991., u poodmakloj dobi od 66 godina, branio Sunju na prvoj liniji s puškom u ruci. U Sunji je bio zajedno s još jednim intelektualcem, koji je ostavio udobnost grada, i otišao u jedno od najtežih ratišta tog vremena, s pokojnim generalom Slobodanom Praljkom.
Zaslužio je ovaj velikan svoju ulicu i trg i u Sunji i u Zagrebu.
Hrvatski kazališni, televizijski i filmski glumac Sven Lasta rođen je kao dijete učitelja 18. travnja 1925. u Pakracu, a umro je 15. kolovoza 1996. u Zagrebu.
Osim što je bio poznati hrvatski glumac, Hrvati ga pamte po tome sto je u 66-oj godini života otišao kao dragovoljac na jedno od najtežih bojišta Domovinskog rata – Sunju.
Znatan dio glumačke karijere radio je kao slobodni umjetnik, najviše u zagrebačkome Teatru &TD, a nastupao je i u predstavama na Dubrovačkome ljetnome festivalu. Djelovao je i kao kolumnist te kazališni pedagog na Akademiji dramske umjetnosti.
Kolumne je objavljivao u Hrvatskome slovu, a godine 2000. su one objedinjene u knjizi Iz glumačkog kuta.
Na početku rujna 1991., ni godinu dana nakon srčane kljenuti, u 66-oj godini života, kao dragovoljac dolazi u Sunju, gdje postaje djelatan sudionik Domovinskoga rata. Time je zatvorio ratnički krug koji je počeo u partizanima, zajedno s ocem Petrom, na kongresu kulturnih radnika u Topuskom. U Sunji je sa sunjskim braniteljima i Sunjanima Sven Lasta uz nekoliko kraćih prekida, proveo više od četrnaest mjeseci.
Za svoj je doprinos i sudjelovanje u Domovinskome ratu bio višestruko odlikovan, a dodijeljen mu je i čin pričuvnog pukovnika Hrvatske vojske. U spomen na preminulog Svena Lastu njegovi su prijatelji i suborci u Sunji postavili poprsje, a sunjska kino dvorana danas nosi ime Dvorana Sven Lasta.
Sven Lasta sigurno zaslužuje ulicu u Sunji i Zagrebu, gradu u kojem je živio najveći dio žicota i ostavio neizbrisiv umjetnički i ljudski pečat.