18. travnja bl. Roman Archutowski, katolički svećenik – žrtva nacističkog logora Majdanek

Foto: www.theresamariemoreau.com

Papa Ivan Pavao II. ga je 1999. uzdigao ga na oltar kao blaženika sa 107 drugih žrtava istog nacističkog progona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umro je nakon muka 1943. u koncentracijskom logoru Majdanek, blizu Lublina u Poljskoj, blaženi. Roman Archutowski, svećenik i mučenik, kojeg su strani nacisti bacili u zatvor zbog njegova ispovijedanja kršćanske vjere. Bio je mučen glađu i bolešću te je na današnji dan otišao u vječnu slavu.

Potjecao je iz bogate vlastelinske obitelji. Srednju školu završio je u Pułtusku. Zadnje ispite položio je u Suwałki 1900. godine, nakon čega se pridružio Višem metropolitanskom sjemeništu svetog Ivana Krstitelja u Varšavi, gdje je 1904. zaređen za svećenika.

Tih 108 katolika, poznatih kao blaženi poljski mučenici, beatificirani su ili kanonizirani od pape Ivana Pavla II. kao žrtve nacista. Tu je ukjlučena 3 biskupa mučena i ubijena od Nijemaca, 52 svećenika, 26 časnih sestara, nekoliko sjemeništaraca i katolika laika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oni su ubijeni u logorima Auschwitz, Dachau, Sachsenhausen, te zatvorima u Dresdenu i drugdje. Veliki broj svećenika i katolika nacisti su ubili već 1939. godine, osobito u nepoznatom i skrivanom masakru u Piasnici, drugoj Katynskoj šumi gdje su komunistički krvnici i Hitlerovi saveznici SSSR ubili brojne svećenike. Tamo je, slično Katynskoj šumi, ubijeno između 12.000 i 14.000 Poljaka intelektualaca, svećenika, časnika i drugih. Najpoznatija mučenica tog pokolja je časna sestra Alicja Kotowska, poglavarica katoličkog reda Uskrsnuća Isusa Krista.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.