22. lipnja 1941.: U Hrvatskoj osnovan prvi antifašistički odred na području cijele Jugoslavije

Na današnji dan, 22. lipnja 1941., osnovan je prvi partizanski odred ne samo u Hrvatskoj, nego i na čitavom području tadašnje okupirane Jugoslavije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto se čekalo 2 i pol mjeseca na ustanak protiv nacista?

Zanimljivo je pitanje zašto se toliko čekalo na pokretanje organizirane antifašističke borbe, ako znamo da je njemački napad na Jugoslaviju započeo još 6. travnja te godine, dakle dva i pol mjeseca prije. Razlog je bio pakt između Staljina i Hitlera, tzv. pakt Molotov-Ribbentrop. To je bio vojni i politički pakt o nenapadanju između dva socijalistička režima: nacional socijalističkog Hitlerovog i internacional socijalističkog Staljinovog. Taj pakt je uključivao i podlu podjelu interesnih sfera ova dva diktatora, što je osjetila Poljska koji su ova dva zločinca „bratski podijelili“, ali i Finska, Estonija, Latvija, Litva i Rumunjska koje su „dogovorene“ u istom paktu.

Početak partizanske borbe

Tekst se nastavlja ispod oglasa

KPJ se zbog toga nije htjela otvoreno suprotstaviti njemačkim okupatorima dok god su oni bili u savezništvu sa Staljinom. Tek kad je Hitler prekršio pakt napadom na SSSR na današnji dan, mogla je početi otvorena komunistička borba protiv nacista. Na sam dan Hitlerovog napada na SSSR („operacija Barbarossa“), petnaestak hrvatskih komunista iz Siska, ne čekajući instrukcije iz Beograda, sastalo se u obližnjoj šumi Brezovica i osnovalo Sisački partizanski odred. Zapovjednici tog odreda postali su Vladimir Janjić – Capo i Marijan Cvetković, a imao je ukupno 77 boraca.

Član tog odreda bio je i pokojni slavni zapovjednik Hrvatske vojske general zbora Janko Bobetko. Već drugi dan nakon osnutka odred je poduzeo prvu gerilsku akciju, miniravši prugu Sisak – Sunja kod Blinjskog Kuta. To je ujedno bila prva antifašistička oružana akcija na teritoriju Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.