24. svibnja 1943. Josef Mengele – ‘anđeo smrti’ djece i nezaštićenih

Dr. Josef Mengele imao je čin SS-Hauptsturmführera što je ekvivalent satnika u regularnoj vojsci. Na današnji dan 1943. dobio je mjesto časnika u logoru smrti Auschwitz.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo jest da je otvaranjem arhiva u Argentini ustanovljeno je da je 1950-ih bio poznat u Buenos Airesu kao „specijalist za pobačaje“.

Na današnji je dan 1943. zloglasni nacistički liječnik Josef Mengele, poznat pod nadimcima “Bijeli anđeo” i “Anđeo smrti”, dobio mjesto medicinskog časnika u najvećem nacističkom koncentracijskom logoru Auschwitz. U zloglasnom logoru Auschwitzu, Mengeleu je bilo dozvoljeno provoditi eksperimente nad živim ljudima. Bio je veoma zainteresiran za blizance te je nastavio mučiti djecu, ubrizgavati im razne viruse i bakterije te čak vršiti amputacije gdje nisu bile potrebne. Mengele je bio jedan od vođa u Auschwitzu. Vodio je trideset doktora i selekcijski proces za Židove koji su tek stigli u logor.

Mengele je koristio zarobljenike za provođenje eksperimenata, pri čemu su mu bili najzanimljiviji blizanci. Jednom je prilikom uzeo 14 parova romskih blizanaca i polegnuo ih na operacijske stolove. Ubrizgao im je kloroform u srca odmah ih ubivši. Zatim je detaljno razrezivao njihova tijela bilježeći opažanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navodno je radio eksperimente i na živim ljudima, naročito djeci i to bez anestezije. Jednom prilikom nadgledao je operaciju u kojoj su dva romska blizanca kirurški spojena da bi se dobili tzv. “sijamski blizanci”. Oči jednojajčanih blizanaca navodno je slao svom mentoru koji se bavio takvim proučavanjima.

Zanimljivo je da je New York Times u broju od 11. veljače 1992. objavio da je po otvaranju arhiva o ratnim nacističkim zločincima u Argentini, ustanovljeno da je Josef Mengele vršio u Buenos Airesu abortuse 1950-ih i imao naziv „doktora specijalista za pobačaje“ (vidjeti na poveznici ovdje).

Kada je konačno njegovo ime povezano s ubojstvima u Auschwitzu, Mossad i Zapadna Njemačka su ga pokušali pronaći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, nikada nije zarobljen te je umro od moždanog udara 1979. Pokopan je u Sao Paulu pod pseudonimom, a tijelo mu je kasnije ekshumirano te identificirano.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.