29. studenoga 1847. Švicarska – znate li da je ova zemlja imala kratki građanski rat?

Foto: Thinkstock

Do Švicarskog građanskog rata došlo je kad su katolički kantoni osnovali poseban savez – tzv. Sonderbund – da zaštite svoje interese od centralizacije vlasti u Švicarskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na današnji dan 1847. završio je Švicarski građanski rat, poznat i pod nazivom Sonderbundski rat. Čitava je stvar prilično malo poznata u europskoj povijesti, ali je zapravo vrlo zanimljiva jer podsjeća na Građanski rat između Sjevera i Juga u SAD-u, koji je započeo svega 14 godina kasnije.

Do Švicarskog građanskog rata došlo je kad su katolički kantoni osnovali poseban savez – tzv. Sonderbund – da zaštite svoje interese od centralizacije vlasti u Švicarskoj. Sonderbund je formiralo 7 katoličkih kantona – Schwyz, Uri, Unterwalden, Lucerne, Fribourg, Valais i Zug. Ti su kantoni značajni po tome što su Schwyz, Uri i Unterwalden zapravo bili prajezgra osnivanja Švicarske stoljećima ranije.

U Švicarskoj su osim tih 7 postojala još dva katolička kantona, ali oni nisu pristupili Sonderbundu. Još dva druga kantona ostala su neutralna u sukobu, a svi ostali kantoni – njih čak 15 – usprotivili su se Sonderbundu, a zatim ga i napali vojnom silom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Scenarij je bio sličan onome iz Američkog građanskog rata – manjina saveznih jedinica želi se odvojiti jer ne prihvaća politiku (majorizacije) većine. Većina zatim vojnom silom sprečava secesiju (odvajanje). U švicarskom slučaju – politika koju je nametala većina protestantskih kantona bilo je veće centraliziranje vlasti, na račun autonomije pojedinih kantona. Katolički kantoni na to nisu htjeli pristati i od tuda formiranje secesionističkog Sonderbunda.

Kao i u američkom slučaju – većina je odnijela vojnu pobjedu nad manjinom. Naime, protestantskih 15 kantona napalo je vojskom Sonderbund, dapače sa znatnom silom od oko 100.000 ljudi. Za manje od mjesec dana katolički Sonderbund bio je poražen. Na današnji dan 1847. prestale su borbe.

Sretna okolnost bila je u tome što je u cijelom ratu stradalo manje od stotinu ljudi, dok su u Američkom građanskom ratu ukupni ljudski gubitci premašivali brojku od 500.000 mrtvih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.