29. veljače 1996. – završena srbijanska opsada Sarajeva

Na današnji prijestupni dan 1996. proglašena je završenom opsada Sarajeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bila je to jedna od najdužih opsada u modernoj povijesti. Trajala je od 5. travnja 1992. do 29. veljače 1996. – ukupno 1425 dana.

Tijekom opsade stradalo je više od 14.000 ljudi. Prve žrtve bile su Suada Dilberović i Olga Sučić, ubijene snajperima 5. travnja 1992. na mostu Vrbanja, koji danas po njima nosi ime Most Suade i Olge.

Za trajanja opsade prosječno je padalo 329 granata dnevno na grad, a 22. srpnja 1993. zabilježen je napad s rekordnih 3777 granata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opsadu su izvršile srbijanske snage koristeći pomoć „antifašističke“ JNA kojoj su građani Sarajeva vjerovali kao „braniteljici svih naroda Jugoslavije“.

Naime, ta vojska je dobivlala novac i ogromne danas nezamislive beneficije od svih naroda i građana Jugoslavije. JNA je ustvari bila velikosrpska vojska koja je otvoreno stala na stranu ideje Velike Srbije pokazujući time svoj pravi – fašistički karakter.

Bez pomoći JNA Srbija nikada ne bi ušla u rat i krvavi pir Srba u ratovima na Balkanu bio bi izbjegnut ili bitno smanjen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom opsade Sarajeva četničku zakletvu položio je današnji srbijanski predsjednik Tomislav Nikolić postavši time četnički vojvoda. Hrvatske vlasti i većinski lijevi mediji, sve do dolaska predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, nisu to smatrali nikakvim problemom niti Nikolića prozivali za „fašizam“, „etničko čišćenje“, „genocid“ ili bilo koji rječnik koji se koristio kod progona hrvatskih generala ili medijima nepoželjnih hrvatskih političara.

Pogledajte video kako je Sarajevo izgledalo 1996. godine:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.